Češi v maskách ve Washingtonu. 3 tuzemští gólmani, kteří dosud oblékli dres Capitals v NHL

Dva české brankáře si dosud vybral v draftech NHL Washington a oba se později v dresu Capitals objevili. Celkem za klub z hlavního města USA chytali tři tuzemští borci.

Washington je na mapě NHL od sezony 1974/75. Od té doby se v dresu Capitals objevily mezi tyčemi desítky brankářů. Byli mezi nimi i tři Češi. Jak si vedli a jak dlouho hájili barvy klubu, na to odpovídají následující kapitoly.

Pokračování 2 / 4

Michal Neuvirth 

Michal Neuvirth Washington 2.jpg

Prvním českým brankářem, který v NHL oblékl barvy Washingtonu, byl Michal Neuvirth, jehož Capitals draftovali v roce 2006. V NHL debutoval v sezoně 2008/09, během níž si připsal pět startů. Za Capitals chytal necelých šest let, v play-off se ale objevil jen v jediném ročníku. V průběhu sezony 2013/14 pak odešel do Buffala.

V základní části nastoupil do 134 utkání, což ho řadí na deváté místo v historických klubových statistikách. S průměrem 2,67 inkasovaných gólů na zápas mu patří sedmá pozice a úspěšnost zákroků 91 % ho pasuje na šestou příčku. Pro Washington vychytal 59 vítězství, z toho sedm bez inkasované branky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

Tomáš Vokoun 

Tomáš Vokoun Washington.jpg

V sezoně 2011/12 se ve Washingtonu sešli dokonce dva čeští gólmani. Michala Neuvirtha doplnil Tomáš Vokoun, který přišel z Floridy. Tehdy dostal o něco více prostoru než jeho krajan - připsal si 48 startů, Capitals ale do play-off nepostoupili a český brankářský tandem se rozpadl. Vokoun byl v další sezoně v Pittsburghu.

Z tuzemských gólmanů v klubu toho odchytal nejméně, ale v historických klubových statistikách je na tom z nich nejlépe v průměru inkasovaných branek na utkání (2,51 - 4. místo) i v procentuální úspěšnosti zákroků (91,7 % - 3. místo).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

Vítek Vaněček 

Vítek Vaněček Washington.jpg

Zatím podledním českým brankářem v dresu Washingtonu byl Vítek Vaněček, který se dočkal premiéry v NHL v sezoně 2020/21. Branku Capitals měl tehdy hájit veterán Henrik Lundqvist, ten byl ale kvůli zdravotním problémům mimo hru, a tak dostal šanci právě Vaněček, který nabídnutou příležitost chopil za kudrny.

Když loni v létě z klubu odcházel, měl na kontě 79 startů a úspěšnost zákroků 90,8 %. V historické klubové statistice mu s průměrem 2,68 inkasovaných branek na zápas patří osmá příčka. Vychytal 41 vítězství a šestkrát neinkasoval.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud