Bill Masterton Memorial Trophy  Bill Masterton Memorial Trophy je cena, kterou od roku 1968 získává hráč, který prokáže mimořádnou vytrvalost, sportovního ducha a oddanost hokeji. Selänne ji obdržel už v roce 2006 poté, co se vrátil na led po těžkém zranění kolena, operaci a dlouhé rehabilitaci. V sezoně odehrál 80 zápasů a nasbíral 90 bodů za 40 branek a 50 asistencí. Stal se druhým finským hokejistou, který toto ocenění získal. Prvním byl o čtyři roky dříve Saku Koivu. Profimedia.cz
 Jedenáct nominací do All-Star Game  Do prestižního Utkání hvězd byl Selänne nominován jedenáctkrát, v roce 2012 se však zápasu nezúčastnil. V roce 1998 se stal prvním Evropanem, který v tomto střetnutí nastřílel hattrick. Jaromír Jágr si v zápase nejlepších hokejistů v NHL zahrál třináctkrát. Profimedia.cz
 Nejstarší rekordman v NHL  V roce 2011 nastřílel Selänne v utkání proti Coloradu hattrick a k tomu přidal ještě dvě asistence. Stal se nejstarším hokejistou, kterému se něco takového v dějinách NHL podařilo. Kromě toho je nejstarším hráčem, který nasbíral čtyři body v jednom zápase dvakrát během sezony. Je také nejstarším hráčem, jenž nastřílel 45 a víc branek v jedné sezoně (48 gólů v sezoně 2006/07). Profimedia.cz
 Nejlepší střelec základní části soutěže  Třikrát se stal Teemu Selänne nejlepším kanonýrem základní části NHL. Hned ve své premiérové sezoně v zámoří nastřílel neuvěřitelných 76 gólů a podělil se o první příčku s Rusem Alexandrem Mogilnym. V sezoně 1997/98 se o první pozici znovu dělil, tentokrát se Slovákem Peterem Bondrou - oba nastříleli 52 branek. Jen pro sebe měl titul nejlepšího ostrostřelce o sezonu později, kdy se trefil sedmačtyřicetkrát. Profimedia.cz
10
Fotogalerie

Češi mají Jágra, Finové Selänneho. 10 milníků legendárního hokejisty v NHL

Pokud byl Jaromír Jágr ještě poměrně nedávno nejslavnějším evropským veteránem v historii NHL, pak tím druhým v pořadí byl o pár let dříve bezpochyby finský blesk Teemu Selänne, který ve věku 43 let kroutil svou poslední - 21. sezonu.

Teemu Selänne je pro Finy přesně tím, čím je pro české fanoušky Jaromír Jágr – uctívanou hokejovou legendou, největším hokejistou své země v historii. Když v roce 2014 oznámil, že ve 43 letech definitivně končí kariéru, mnozí hokejoví příznivci zaplakali, protože i v požehnaném sportovním věku byl stále velkým hráčem.

Zatímco o Jaromíru Jágrovi bylo v českých médiích popsáno bezpočet stran, o Selännem toho český fanoušek zdaleka tolik neví. A to je škoda. V následujících kapitolách proto stručně zmapujeme jeho předlouhou kariéru v podobě deseti největších úspěchů, kterých během ní dosáhl.

Pokračování 2 / 11

První All-Star tým

All Star Team.jpg

Být zvolen do prvního All-Star týmu v NHL, to už je nějaká pocta. Teemu Selänne se mezi šestici nejlepších hokejistů sezony dostal hned dvakrát.

Poprvé to bylo v jeho premiérové sezoně 1992/93, kdy ohromil celou NHL, podruhé v ročníku 1996/97. Na Jaromíra Jágra ale nemá – ten se dostal do tohoto výběru hned sedmkrát, přičemž tam figuroval v obou sezonách, kdy se do něj dostal i finský blesk.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

Bill Masterton Memorial Trophy

Bill Masterton.jpg

Bill Masterton Memorial Trophy je cena, kterou od roku 1968 získává hráč, který prokáže mimořádnou vytrvalost, sportovního ducha a oddanost hokeji. Selänne ji obdržel už v roce 2006 poté, co se vrátil na led po těžkém zranění kolena, operaci a dlouhé rehabilitaci.

V sezoně odehrál 80 zápasů a nasbíral 90 bodů za 40 branek a 50 asistencí. Stal se druhým finským hokejistou, který toto ocenění získal. Prvním byl o čtyři roky dříve Saku Koivu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 11

Jedenáct nominací do All-Star Game

All Star Game.jpg

Do prestižního Utkání hvězd byl Selänne nominován jedenáctkrát, v roce 2012 se však zápasu nezúčastnil. V roce 1998 se stal prvním Evropanem, který v tomto střetnutí nastřílel hattrick. Jaromír Jágr si v zápase nejlepších hokejistů v NHL zahrál třináctkrát.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 11

Nejstarší rekordman v NHL

Hattrick.jpg

V roce 2011 nastřílel Selänne v utkání proti Coloradu hattrick a k tomu přidal ještě dvě asistence. Stal se nejstarším hokejistou, kterému se něco takového v dějinách NHL podařilo.

Kromě toho je nejstarším hráčem, který nasbíral čtyři body v jednom zápase dvakrát během sezony. Je také nejstarším hráčem, jenž nastřílel 45 a víc branek v jedné sezoně (48 gólů v sezoně 2006/07).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

Nejlepší střelec základní části soutěže

6.jpg

Třikrát se stal Teemu Selänne nejlepším kanonýrem základní části NHL. Hned ve své premiérové sezoně v zámoří nastřílel neuvěřitelných 76 gólů a podělil se o první příčku s Rusem Alexandrem Mogilnym.

V sezoně 1997/98 se o první pozici znovu dělil, tentokrát se Slovákem Peterem Bondrou - oba nastříleli 52 branek. Jen pro sebe měl titul nejlepšího ostrostřelce o sezonu později, kdy se trefil sedmačtyřicetkrát.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

1457 bodů v základní části soutěže

5.jpg

Selänne nasbíral v základní části NHL během jednadvaceti sezon 1457 bodů, což ho řadí na 16. místo v historické tabulce soutěže. Na 15. příčku, na níž figuruje Stan Mikita, mu chybí pouhých 10 bodů. Jaromír Jágr má na kontě 1921 bodů a figuruje na druhém místě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

684 gólů v základní části soutěže

4.jpg

Se 684 brankami v základní části NHL je Selänne na dvanácté pozici v tabulce nejlepších střelců v historii soutěže. Na jedenáctého Maria Lemieuxe ztrácí pouhých šest gólů. Jaromír Jágr má na kontě 766 přesných tref a je čtvrtý.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 11

Nejlepší nováček v historii NHL

3.jpg

Selänne přišel do NHL v roce 1992 z Jokeritu Helsinky a premiérová sezona se mu povedla přímo fantasticky. Dvaadvacetiletý mladíček tehdy ve Winnipegu posbíral 132 bodů za 76 gólů a 56 nahrávek. Žádný jiný nováček nikdy předtím ani potom takové mety nedosáhl.

Většina hokejových expertů je přesvědčena, že tento rekord nebude nikdy překonán. Pro porovnání - Jaromír Jágr získal v první sezoně v zámoří 57 bodů za 27 branek a 30 asistencí…

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

Vítěz Stanley Cupu

2.jpg

Winnipeg, Anaheim, San Jose, Colorado – to byly štace, na kterých Selänne marně dobýval nejcennější hokejovou trofej planety. Až když se v roce 2005 vrátil zpátky do Kalifornie, usmálo se na něho v Anaheimu štěstí. Druhou sezonu po návratu byl odměněn za tvrdou a vytrvalou práci a zvedl vytoužený pohár konečně nad hlavu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 11

21 sezon v NHL

Selänne.jpg

Přestože čísla v kolonce gólů a nahrávek už nebyly v posledních sezonách tak impozantní, Selänne byl až do svého posledního utkání v NHL jedním z nejrespektovanějších hráčů v soutěži.

Mnozí odborníci očekávali, že ukončí kariéru na vrcholu, když získal v roce 2007 Stanley Cup, ale Teemu se chtěl hokejem dál bavit. Nakonec to zapíchl po 21 sezonách v zámoří. Hrát tak dlouho v nejkvalitnější hokejové soutěži světa na špičkové úrovni, je možná vůbec největší úspěch jeho kariéry.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud