Cenné zboží. 4 brankáři z české ligy, kteří mají podle portálu TransferMarkt nejvyšší tržní cenu

Na trhu s fotbalisty se nejvíc platí za šikovné útočníky nebo záložníky, ale ani kvalitní brankáři nepatří mezi „levný šunt“. Mnozí muži v rukavicích mají slušnou obchodní hodnotu.

Kteří gólmani z české ligy mají podle renomovaného portálu TransferMarkt nejvyšší tržní cenu? Na tuto otázku odpovídají následující kapitoly.

Pokračování 2 / 5

4. Florin Nita (Sparta Praha) – 850 tisíc eur

Florin Nita1.jpg

Po odchodu Martina Dúbravky na britské ostrovy zaujal místo mezi tyčemi sparťanské branky Florin Nita, který dorazil do Prahy z bukurešťského FCSB. Rumunský reprezentant se na Letné rychle zabydlel a stal se gólmanskou jedničkou pražského týmu. Jenže na Letnou později dorazil Milan Heča, který ho připravil o výsadní pozici. V minulém ročníku se objevil v brance jen patnáctkrát. V zimě měl konflikt s trenérem Pavlem Vrbou a na jaře už si nezachytal. Není vyloučeno, že v létě z klubu odejde. Smlouvu má podepsanou do konce příštího ročníku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 5

2. – 3. Aleš Mandous (Slavia Praha) – 2,5 milionu eur

Aleš Mandous.jpg

Plzeňský odchovanec Aleš Mandous nikdy nedostal v západočeském klubu pořádnou šanci, aby předvedl, co v něm vězí. Nejdříve ho Viktorka posílala na hostování a od roku 2015 zakotvil na Slovensku. Pořádně dal o sobě vědět až po návratu domů v roce 2018, kdy se upsal Olomouci a měl být třetím brankářem. V hanáckém klubu si však vybojoval pozici jedničky mezi tyčemi a výbornými výkony si vysloužil přestup do Slavie.

V Edenu připravil o post prvního gólmana Ondřeje Koláře a zaujal jeho místo. O tom, že s ním pražský klub počítá i v budoucnosti, svědčí kontrakt, který má podepsaný až do roku 2026. V uplynulém ročníku vychytal deset nul ve 20 zápasech.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 5

2. – 3. Ondřej Kolář (Slavia Praha) – 2,5 milionu eur

Ondřej Kolář2.jpg

Můžeme si o tom myslet, co chceme, ale podle portálu TransferMarkt je Ondřej Kolář v současnosti jedním z nejhodnotnějších brankářů v české nejvyšší soutěži. V minulých sezonách byl nejlepším gólmanem Fortuna ligy, oklepal se z hrůzostrašného zranění a kroužily okolo něho kluby z elitních evropských soutěží. Měl se rvát o post reprezentační jedničky. Jenže pak nečekaně odmítl pozvánku na Euro a na začátku nedávno skončené sezony udělal několik velkých chyb.

Navíc ho trápily zdravotní problémy, a tak se šance v brance sešívaných chopil Aleš Mandous. Z Koláře se stal náhradník, který nejspíš prováhal ideální šanci na přestup do zahraničí. Na jaře se ale opět dostal mezi tyče a předvedl například solidní výkon v derby se Spartou. Jeho tržní cenu nedávno portál TransferMarkt snížil z šesti milionů eur na dva a půl milionu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 5

1. Jindřich Staněk (Viktoria Plzeň) – 3 miliony eur

Jindřich Staněk1.jpg

Brankář Jindřich Staněk prošel mládežnickými týmy pražské Sparty a měl našlápnuto k tomu, aby se jednou postavil mezi tyče jako gólman prvního celku. V roce 2014 odešel z Letné na hostování do anglického Evertonu, po návratu z ostrovů už s ním ale přestali v pražském klubu počítat.

V roce 2016 zamířil do Českých Budějovic, odkud přišel v polovině sezony 2019/20 na hostování do Plzně a následně na západ Čech přestoupil. Ve Viktorce se stal brankářskou jedničkou a v uplynulém ročníku chytal ve famózní formě. Na kontě měl 14 vychytaných nul a úspěšnost zásahů 80,7 %. Ještě v prosinci ho portál TransferMarkt oceňoval na 1,5 milionu eur, ale před pár dny jeho tržní hodnotu zdvojnásobil.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud