Montreal, Chicago, New Jersey, Detroit, Minnesota, San Jose a Buffalo – to jsou kluby, které si v loňském draftu pojistily mladé české hokejisty. Za pár dnů se dočkáme dalšího velkého výběru talentů z celého světa, ale už nyní je skoro jasné, že některé oddíly si talentované Čechy nevyberou. V posledních letech je totiž nezajímají.
Prosvištěli jsme statistiky a vybrali jsme tři kluby, které nejdéle nesáhly po tuzemských talentech. Najdete je i s podrobnostmi v následujících kapitolách.
3. Columbus Blue Jackets (10 let)

Od roku 2011 si Columbus nevybral v draftu žádného českého hokejistu. Tím posledním byl útočník Lukáš Sedlák. (Foto: Profimedia.cz)
Poslední výběr českého hráče v draftu: Lukáš Sedlák – 158. v celkovém pořadí v roce 2011
Od roku 2000, kdy se Columbus poprvé objevil v NHL, si Blue Jackets vybrali v draftech deset českých hokejistů. Jenže na poslední výběr už pomalu sedá prach. Stalo se tak v roce 2011, kdy skauti sáhli v šestém kole po útočníkovi Lukáši Sedlákovi. Odchovanec českobudějovického hokeje nakonec odehrál v klubu 162 utkání, ale po třech sezonách, kdy na něho zbývalo jen místo ve čtvrté (přinejlepším ve třetí) lajně, to zabalil a vrátil se do Evropy.
Kluboví skauti ale v minulosti sáhli v draftu třeba i po obránci Rostislavovi Kleslovi, nebo po útočníkovi Jakubovi Voráčkovi. Oba se později stali uznávanými personami v NHL.
2. Florida Panthers (14 let)

Je to už 14 let, co v létě roku 2007 draftovala Florida českého hokejistu. Byl jím tehdy útočník Michal Řepík. (Foto: Profimedia.cz)
Poslední výběr českého hráče v draftu: Michal Řepík – 40. v celkovém pořadí v roce 2007
Florida se objevila na mapě NHL v roce 1993 a od té doby klub draftoval 13 českých hokejistů. I když byla ještě poměrně nedávno ikonou Panterů největší česká hokejová legenda Jaromír Jágr, o jeho krajany v týmu zřejmě moc nestojí. Alespoň (ne)zájem o tuzemské talenty v posledních draftech by tomu napovídal.
Skauti Floridy v minulosti dokázali rozpoznat nadějné české hokejisty. V roce 1995 udělali dobrý výběr v podobě Filipa Kuby (jehož se však klub brzy zbrkle zbavil) a Radka Dvořáka, jenž se stal jednou z opor a ikon týmu. Nespletli se ani v roce 1998, když sáhli po obránci Jaroslavu Špačkovi, nebo v roce 2001 v případě dalšího beka Lukáše Krajíčka.
DRAFT NHL 1999: 10 podceněných hokejistů, z nichž se staly persony
V roce 2004 si vytáhli z osudí Rostislava Olesze a o dvě léta později jim uvízl v sítích už v prvním kole Michael Frolík. Jen o rok později draftoval klub Michala Řepíka. Odchovanec Sparty je však dodnes posledním Čechem, na něhož skauti ukázali. Za Floridu odehrál během čtyř sezon, kdy pendloval mezi farmou a první týmem, jen 72 zápasů, ve kterých zaznamenal 20 bodů (9+11).
1. Calgary Flames (19 let)

Jiří Cetkovský vyhrál tři české tituly s Pardubicemi, ale v NHL neodehrál v dresu Calgary jediné utkání. Dodnes je posledním Čechem, jehož Plameny draftovaly. (Foto: Profimedia.cz)
Poslední výběr českého hráče v draftu: Jiří Cetkovský – 141. v celkovém pořadí v roce 2002
Byly doby, kdy si skauti Calgary Flames v draftech téměř pravidelně vybírali nějakého českého mladíka. Za všechny zmiňme třeba Roberta Reichela, po němž sáhli v roce 1989 ve čtvrtém kole. Něco se však asi muselo stát, protože už 19 let jsme se nedočkali okamžiku, kdy by Plameny ukázaly na dalšího tuzemského hráče.
9 nejlepších hráčů v historii NHL, na které se v draftech jaksi „zapomnělo“
Zatím jich kanadský klub draftoval čtrnáct a tím posledním byl v roce 2002 útočník Jiří Cetkovský. Prostějovský rodák po draftu opustil zlínskou juniorku a sezonu 2002/03 strávil v soutěži WHL v dresu celku Calgary Hitmen, ale na zámořský styl hokeje se nedokázal zcela adaptovat, a tak se v následujícím ročníku už opět proháněl po českých kluzištích v dresu Prostějova. Následně svou kariéru spojil hlavně s Pardubicemi, s nimiž vybojoval tři mistrovské tituly.