7. Martin Jiránek – cca 104 milionů korun (Reggina → Spartak Moskva)  Jediným hráčem v tomto výběru, který přestupoval do Ruska ze zahraničního klubu, byl v roce 2004 Martin Jiránek, který mířil za přibližně 104 milionů korun z italské Regginy do Spartaku Moskva. Odchovanec pražské Bohemky, který má doma zlato z mistrovství Evropy jednadvacítek z roku 2002 a bronzovou medaili z Eura v Portugalsku, prožil dlouhou a bohatou kariéru. Z Vršovic zamířil v roce 2000 do Liberce a Slovan na něm jen o pár měsíců později vydělal slušné peníze, když jej prodal do Regginy. V italském klubu pak strávil téměř čtyři roky a po bronzovém Euru nabral směr na východ. Ve Spartaku působil šest let, načež odešel na britské ostrovy a upsal se Birminghamu. Po roce už byl ale zpátky v Rusku, kde pak dalších šest sezon strávil v dresech Tereku Groznyj a Tomsku. Do vlasti se vrátil v roce 2016 a odehrál ještě dva ročníky

7. Martin Jiránek – cca 104 milionů korun (Reggina → Spartak Moskva)
Jediným hráčem v tomto výběru, který přestupoval do Ruska ze zahraničního klubu, byl v roce 2004 Martin Jiránek, který mířil za přibližně 104 milionů korun z italské Regginy do Spartaku Moskva. Odchovanec pražské Bohemky, který má doma zlato z mistrovství Evropy jednadvacítek z roku 2002 a bronzovou medaili z Eura v Portugalsku, prožil dlouhou a bohatou kariéru. Z Vršovic zamířil v roce 2000 do Liberce a Slovan na něm jen o pár měsíců později vydělal slušné peníze, když jej prodal do Regginy. V italském klubu pak strávil téměř čtyři roky a po bronzovém Euru nabral směr na východ. Ve Spartaku působil šest let, načež odešel na britské ostrovy a upsal se Birminghamu. Po roce už byl ale zpátky v Rusku, kde pak dalších šest sezon strávil v dresech Tereku Groznyj a Tomsku. Do vlasti se vrátil v roce 2016 a odehrál ještě dva ročníky

 6. Tomáš Necid – cca 120,7 milionu korun (Slavia Praha → CSKA Moskva)  Zdálo se, že má nakročeno k parádní kariéře. Údajně okolo něho v minulosti kroužil i Real Madrid, Tomáš Necid však nakonec ještě jako mladý odešel za 120 milionů korun ze Slavie do CSKA Moskva. Pravidelně nastupoval v reprezentaci, zahrál si i na Euru ve Francii, kde z penalty těsně před koncem utkání zajistil remízu s Chorvatskem (2:2). V národním týmu nastřílel ve 44 zápasech 12 branek. Od roku 2016 se v něm ale neobjevil. V rozletu kariéry ho několikrát zásadně přibrzdila zranění.
 5. Radoslav Kováč – cca 121,2 milionu korun (Sparta Praha → Spartak Moskva)  Radoslav Kováč, který v roce 2016 uzavřel fotbalovou kariéru v dresu Sparty, je odchovancem Sigmy Olomouc. Za talentovaného obránce inkasovali na Hané v roce 2003 od letenského klubu přibližně osm milionů korun, když ale Kováč mířil o necelé dva roky později do ruského Spartaku Moskva, měl už hodnotu šestnáctkrát vyšší. K této částce se pak přiblížil ještě jednou, a to když v roce 2009 přestupoval do anglického West Hamu United.
 4. Jan Kuchta – cca 122,4 milionu korun (Slavia Praha → Lokomotiv Moskva)  Útočník Jan Kuchta patřil až do února roku 2020 Slavii, ale Liberec, kde byl na hostování, na něho uplatnil opci a on přestoupil na sever Čech. V barvách Slovanu nasázel šest branek a reakce Slavie na sebe nenechala dlouho čekat - o pár měsíců později byl zase hráčem Slavie, která ho koupila zpět. V Edenu se zařadil mezi nepostradatelné hráče týmu a v lednu 2022 přestoupil do Ruska. Moskevský Lokomotiv za něj vyplatil přes 122 milionů korun. Angažmá v ruském klubu, kde měl podepsaný kontrakt do roku 2026, však kvůli válce na Ukrajině přerušil a vrátil se do české nejvyšší soutěže. Nikoli do Slavie, odkud do Ruska odcházel, a s níž vybojoval v sezoně 2020/21 mistrovský titul a stal se nejlepším ligovým střelcem, ale do Sparty, kde byl nejprve na dvouletém hostování, které se předloni v létě změnilo v přestup.
 3. Marek Suchý – cca 127,7 milionu korun (Slavia Praha → Spartak Moskva)  Už jako mladičký se Marek Suchý prosadil do sestavy pražské Slavie. Objev ligy v ročníku 2005/06 byl oporou sešívaných, se kterými si zahrál i v Lize mistrů. Byl tak vytížený, že se k hranici stovky ligových zápasů dostal ve věku 21 let, pěti měsíců a dvou týdnů. Od ledna 2010 nastupoval za Spartak Moskva. Nejprve odešel za 31,5 milionu korun na hostování, které se o pár měsíců později změnilo v přestup za více než 96 milionů korun. V součtu za něj Slavia inkasovala skoro 130 milionů korun. Zpočátku hrával pravidelně, postupem času už ale tolik šancí nedostával a přestoupil do Basileje. Ve Švýcarsku jako by ho pokropili živou vodou. Stal se oporou a jedním z pilířů týmu, s nímž pravidelně hrával v Lize mistrů. Následně působil v německém Augsburgu, odkud se v roce 2021 vrátil domů a posílil Mladou Boleslav.
7
Fotogalerie

Bývala to lákavá destinace. 7 českých fotbalistů, kteří odcházeli za největší prachy do ruské ligy

Rusko bylo ještě poměrně nedávno pro české fotbalisty velmi lákavou zemí. Na východě Evropy se totiž dalo pořádně vydělat, a to jak v případě prodávajících klubů, tak i samotných hráčů.

Před pár lety lákali do Moskvy trenéra Slavie Jindřicha Trpišovského. Do Ruska mohl odejít také Tomáš Souček, který sice vábení rublíků odolal, řada jeho krajanů ale v minulosti podlehla a české kluby na nich pořádně vydělaly. Jména sedmi nejdražších Čechů, kteří přestoupili do Ruska za více než sto milionů korun, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 8

7. Martin Jiránek – cca 104 milionů korun (Reggina → Spartak Moskva)

Jiránek (2).jpg

Jediným hráčem v tomto výběru, který přestupoval do Ruska ze zahraničního klubu, byl v roce 2004 Martin Jiránek, který mířil za přibližně 104 milionů korun z italské Regginy do Spartaku Moskva. Odchovanec pražské Bohemky, který má doma zlato z mistrovství Evropy jednadvacítek z roku 2002 a bronzovou medaili z Eura v Portugalsku, prožil dlouhou a bohatou kariéru. Z Vršovic zamířil v roce 2000 do Liberce a Slovan na něm jen o pár měsíců později vydělal slušné peníze, když jej prodal do Regginy.

V italském klubu pak strávil téměř čtyři roky a po bronzovém Euru nabral směr na východ. Ve Spartaku působil šest let, načež odešel na britské ostrovy a upsal se Birminghamu. Po roce už byl ale zpátky v Rusku, kde pak dalších šest sezon strávil v dresech Tereku Groznyj a Tomsku. Do vlasti se vrátil v roce 2016 a odehrál ještě dva ročníky v nejvyšší soutěži za Příbram a Duklu Praha.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 8

6. Tomáš Necid – cca 120,7 milionu korun (Slavia Praha → CSKA Moskva)

Necid.jpg

Zdálo se, že má nakročeno k parádní kariéře. Údajně okolo něho v minulosti kroužil i Real Madrid, Tomáš Necid však nakonec ještě jako mladý odešel za 120 milionů korun ze Slavie do CSKA Moskva. Pravidelně nastupoval v reprezentaci, zahrál si i na Euru ve Francii, kde z penalty těsně před koncem utkání zajistil remízu s Chorvatskem (2:2). V národním týmu nastřílel ve 44 zápasech 12 branek. Od roku 2016 se v něm ale neobjevil. V rozletu kariéry ho několikrát zásadně přibrzdila zranění.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 8

5. Radoslav Kováč – cca 121,2 milionu korun (Sparta Praha → Spartak Moskva)

Radoslav Kováč-Spartak Moskva.jpg

Radoslav Kováč, který v roce 2016 uzavřel fotbalovou kariéru v dresu Sparty, je odchovancem Sigmy Olomouc. Za talentovaného obránce inkasovali na Hané v roce 2003 od letenského klubu přibližně osm milionů korun, když ale Kováč mířil o necelé dva roky později do ruského Spartaku Moskva, měl už hodnotu šestnáctkrát vyšší. K této částce se pak přiblížil ještě jednou, a to když v roce 2009 přestupoval do anglického West Hamu United.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

4. Jan Kuchta – cca 122,4 milionu korun (Slavia Praha → Lokomotiv Moskva)

Jan Kuchta-Lokomotiv.jpg

Útočník Jan Kuchta patřil až do února roku 2020 Slavii, ale Liberec, kde byl na hostování, na něho uplatnil opci a on přestoupil na sever Čech. V barvách Slovanu nasázel šest branek a reakce Slavie na sebe nenechala dlouho čekat - o pár měsíců později byl zase hráčem Slavie, která ho koupila zpět. V Edenu se zařadil mezi nepostradatelné hráče týmu a v lednu 2022 přestoupil do Ruska. Moskevský Lokomotiv za něj vyplatil přes 122 milionů korun.

Angažmá v ruském klubu, kde měl podepsaný kontrakt do roku 2026, však kvůli válce na Ukrajině přerušil a vrátil se do české nejvyšší soutěže. Nikoli do Slavie, odkud do Ruska odcházel, a s níž vybojoval v sezoně 2020/21 mistrovský titul a stal se nejlepším ligovým střelcem, ale do Sparty, kde byl nejprve na dvouletém hostování, které se předloni v létě změnilo v přestup.

Smlouvu na Letné podepsal do roku 2026, ale už po roce dal Praze vale a vydal se na sever Evropy. Dánský Midtjylland za jeho podpis zaplatil necelé tři miliony eur. Dlouho tam ale nepobyl a v polovině ledna se na Letnou vrátil na hostování do konce sezony. Portál TransferMarkt odhaduje jeho aktuální tržní cenu na sto milionů korun.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 8

3. Marek Suchý – cca 127,7 milionu korun (Slavia Praha → Spartak Moskva)

Marek Suchý.jpg

Už jako mladičký se Marek Suchý prosadil do sestavy pražské Slavie. Objev ligy v ročníku 2005/06 byl oporou sešívaných, se kterými si zahrál i v Lize mistrů. Byl tak vytížený, že se k hranici stovky ligových zápasů dostal ve věku 21 let, pěti měsíců a dvou týdnů.

Od ledna 2010 nastupoval za Spartak Moskva. Nejprve odešel za 31,5 milionu korun na hostování, které se o pár měsíců později změnilo v přestup za více než 96 milionů korun. V součtu za něj Slavia inkasovala skoro 130 milionů korun.

Zpočátku hrával pravidelně, postupem času už ale tolik šancí nedostával a přestoupil do Basileje. Ve Švýcarsku jako by ho pokropili živou vodou. Stal se oporou a jedním z pilířů týmu, s nímž pravidelně hrával v Lize mistrů. Následně působil v německém Augsburgu, odkud se v roce 2021 vrátil domů a posílil Mladou Boleslav.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 8

2. Luboš Kalouda – cca 132,6 milionu korun (Zbrojovka Brno → CSKA Moskva)

Luboš Kalouda-CSKA Moskva.jpg

V roce 2007 zazářil ofenzivní záložník Luboš Kalouda na mistrovství světa do 20 let. Tehdy patřil Brnu a po stříbrném šampionátu okolo něho začaly kroužit skauti předních evropských klubů, ona ale v březnu roku 2008 zamířil za více než 130 milionů korun do Ruska a upsal se moskevskému CSKA, kde se však nedokázal prosadit. Na domácí scéně prošel kromě Brna také Spartou, Duklou a Slováckem. Před osmi roky - v pouhých 30 letech - se rozhodl ukončit kariéru, kterou spojil také s Astrachaní a angažmá na Ukrajině.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

1. Alex Král – cca 310,4 milionu korun (Slavia Praha → Spartak Moskva)

Alex Král-Spartak Moskva.jpg

Je mu teprve 26 let, ale v součtu všech dosavadních transferů je jedním z nejhodnotnějších českých fotbalistů historie. Záložník Alex Král se na výsluní dostal během velmi krátké doby. V lednu 2019 ho koupila za více než 20 milionů korun Slavia z Teplic, kam jej sešívaní prodali za pakatel o dva roky dříve. V Edenu se rychle vypracoval v jednu z hvězd sestavy a už v září roku 2019 za jeho podpis zaplatil ruský Spartak Moskva 310 milionů korun.

Z Ruska se v roce 2021 stěhoval na hostování do West Hamu United, kde se setkal s dalšími dvěma ex-slávisty - Tomášem Součkem a Vladimírem Coufalem. V londýnském klubu ale mnoho příležitostí nedostal a naskočil pouze do jediného ligového utkání. Celkem odehrál v dresu kladivářů šest zápasů.

Sezonu 2022/23 strávil na hostování v Schalke 04 a také v té následující hrál v německé Bundeslize. Spartak ho zapůjčil do konce ročníku do Unionu Berlín, kam loni v létě přestoupil jako volný hráč, ale následně byl zapůjčen do Espanyolu Barcelona.

Jeho reprezentační kariéra je už také poměrně bohatá. Během uplynulých šesti let zvládl od debutu v přátelském utkání s Brazílií nastřádat už 45 startů, ve kterých zaznamenal dvě branky - obě hned ve své úvodní reprezentační sezoně 2019/20.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud