Bylo tu, není tu… 3 nejvýznamnější hokejisté z NHL, kteří v roce 2022 opustili tento svět

Život nepřináší jen veselé a krásné okamžiky, ale občas i smutné chvíle, které bolí. Z roku 2022 máme za sebou teprve něco málo přes tři měsíce, už ale registrujeme osm úmrtí bývalých hokejistů, kteří si zahráli v NHL.

Už téměř desítka někdejších hráčů, kteří se objevili v minulosti v NHL, opustila v roce 2022 tento svět. Nejmladšímu z nich bylo 59 let, tomu nejstaršímu pětadevadesát. Jsou mezi nimi dva brankáři a stejný počet borců, kteří odehráli v elitní zámořské lize méně než deset střetnutí. Na druhé straně najdeme ale hokejisty, kteří bývali výraznými osobnostmi soutěže. Trojici těch nejvýznamnějších najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

3. Randy Boyd (Kanada)

Boyd.jpg

Narozen: 23. ledna 1962
Zemřel: 20. ledna 2022

Jen tři dny před 60. narozeninami skončila životní cesta někdejšího kanadského obránce Randyho Boyda. Zemřel na infarkt během golfu se svými přáteli.

Borec, který byl draftován jako 51. hráč v celkovém pořadí v roce 1980, a jehož si vybral Pittsburgh, pak strávil v dresu Tučňáků první tři sezony v NHL. Následně si vyzkoušel dresy Chicaga, New Yorku Islanders a Vancouveru. V elitní zámořské lize odehrál osm sezon, během nichž nastoupil do 257 utkání a posbíral do statistik 87 bodů (20+67). Ve čtyřech ročnících si zahrál i v play-off, ale žádný úspěch nezaznamenal.

Pokračování 3 / 4

2. Jean Potvin (Kanada)

Jean Potvin.jpg

Narozen: 25. března 1949
Zemřel: 15. března 2022

Někdejší kanadský obránce Jean Potvin skonal před necelým měsícem nedlouho před 73. narozeninami. Rodák z Ottawy strávil v NHL 11 sezon, během nichž se dvakrát radoval ze zisku Stanley Cupu. Byl totiž členem legendární sestavy New Yorku Islanders, která válcovala soupeře v soutěži na začátku 80. let minulého století. V týmu působil se svým mladším a slavnějším bratrem Denisem, který v něm zastával funkci kapitána.

Potvin oblékal dres Ostrovanů od sezony 1972/73, kdy byl do newyorského klubu vytrejdován z Philadelphie. Debut v NHL si ale odbyl v dresu Los Angeles Kings v ročníku 1970/71. V prestižní lize odehrál 613 utkání a posbíral 287 bodů (63+224). Dalších 39 zápasů a 11 bodů (2+9) zaznamenal v play-off.

Pokračování 4 / 4

1. Clark Gillies (Kanada)

Clark Gillies.jpg

Narozen: 7. dubna 1954
Zemřel: 21. ledna 2022

Kanadský útočník Clark Gillies byl důkazem, že i prvotřídní rváč může být skvělým hokejistou. Působil dvanáct sezon v nejslavnější éře New Yorku Islanders a výrazně přispěl k zisku čtyř Stanley Cupů.

V NHL odehrál 958 zápasů v základní části soutěže a ani jednou se během sezony nedostal přes sto trestných minut. V součtu se však přehoupl přes tisícovku. Zároveň ale také dokázal nasázet soupeřům přes 300 gólů a téměř u čtyř stovek byl zapsán jako nahrávač. Kromě excelentních hokejových schopností to byl vyhlášený a nekompromisní ochránce tehdejších hvězd týmu – Mika Bossyho či Bryana Trottiera. V roce 1996 bylo jeho číslo 9 slavnostně vyřazeno a dres vyvěšen pod strop stadionu, o šest let později byl uveden do Hokejové síně slávy. Zemřel v lednu na rakovinu ve věku 67 let.

Doporučujeme

Články odjinud