Pouze čtyři čeští hokejisté se dosud ucházeli o ocenění pro nejlepšího nováčka NHL, který získává rok co rok nesmírně prestižní Calder Trophy.   Jejich jména najdete v následujících kapitolách a ve fotogalerii. Jaromíra Jágra ani Dominika Haška mezi nimi ale nehledejte.

Pouze čtyři čeští hokejisté se dosud ucházeli o ocenění pro nejlepšího nováčka NHL, který získává rok co rok nesmírně prestižní Calder Trophy.  Jejich jména najdete v následujících kapitolách a ve fotogalerii. Jaromíra Jágra ani Dominika Haška mezi nimi ale nehledejte.

 Milan Hejduk (1999)  Celou kariéru spojil útočník Milan Hejduk s Coloradem, se kterým v roce 2001 získal Stanley Cup. Draftován byl v roce 1994, v nejprestižnější lize světa se ale objevil až o čtyři sezony později. Hned v té premiérové zářil. V základní části posbíral 48 (14+34) kanadských bodů, produktivní byl i v play-off (6+6). Clader Trophy však nakonec obdržel jeho spoluhráč Chris Drury. Profimedia.cz
 Martin Havlát (2001)  Kdo ví, jak by se vyvíjela kariéra Martina Havláta, kdyby ji neprovázely časté zdravotní komplikace. I tak si ale šikovný útočník získal v zámoří respekt. Do NHL ho draftovala Ottawa. V týmu Senators také debutoval a v sezoně 2000/01 získal 42 (19+23) kanadských bodů. V následném play-off už ale žádný nepřidal a tým z hlavního města Kanady vypadl v prvním kole. Možná i to byl jeden z důvodů, proč Calder Cup získal Jevgenij Nabokov. Profimedia.cz
 Ondřej Palát (2014)  V první polovině sezony 2013/14 byl za jednoho z favoritů na zisk Calder Trophy považován Tomáš Hertl. Toho ale na nějakou dobu vyřadilo ze hry nepříjemné zranění, takže o šanci přišel. Přesto mohla trofej poprvé putovat do České republiky. Zásluhu na tom měl hráč Tampy Bay Ondřej Palát. Šikovný útočník, který debutoval v soutěži už v sezoně 2012/13, posbíral v následujícím ročníku, který byl pro něho oficiálně premiérovým, v 81 duelech 59 (23+36) kanadských bodů, byl druhým nejproduktivnějším nováčkem a pomohl Lightning do play-off. Sezonu snů však prestižním oceněním nezavršil. Calder Trophy získal Nathan MacKinnon z Colorada. Profimedia.cz
 Dominik Kubalík (2020)  Nasázet během premiérové sezony v NHL třicet branek, to se jen tak nevidí. Útočník Chicaga Dominik Kubalík to ale dokázal, dal rovných třicet gólů, přidal 16 nahrávek a byl jedním ze tří hráčů, kteří se v roce 2020 ucházeli o cenu pro nejlepšího nováčka. Společně s ním byli nominováni Quinn Hughes z Vancouveru a Cale Makar z Colorada. Přestože byl český hokejista v této kategorii suverénně nejlepším kanonýrem, nakonec se trofeje nedočkal. Přednost dostal bek Colorada Cale Makar. Profimedia.cz
5
Fotogalerie

Byli blízko, ale neklaplo to. 4 Češi, kteří se (neúspěšně) ucházeli o Calder Trophy pro nejlepšího nováčka NHL

Calder Trophy pro nejlepšího nováčka sezony v NHL získal letos obránce Moritz Seider z Detroitu. V nominaci na prestižní ocenění nebyl žádný český hokejista.

slide-Calder Trophy.jpg

Pouze čtyři čeští hokejisté se dosud ucházeli o ocenění pro nejlepšího nováčka NHL, který získává rok co rok nesmírně prestižní Calder Trophy.  Jejich jména najdete v následujících kapitolách. Jaromíra Jágra ani Dominika Haška mezi nimi ale nehledejte.

Pokračování 2 / 5

Milan Hejduk (1999)

Milan Hejduk4.jpg

Celou kariéru spojil útočník Milan Hejduk s Coloradem, se kterým v roce 2001 získal Stanley Cup. Draftován byl v roce 1994, v nejprestižnější lize světa se ale objevil až o čtyři sezony později. Hned v té premiérové zářil. V základní části posbíral 48 (14+34) kanadských bodů, produktivní byl i v play-off (6+6). Clader Trophy však nakonec obdržel jeho spoluhráč Chris Drury.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 5

Martin Havlát (2001)

Martin Havlát-Ottawa.jpg

Kdo ví, jak by se vyvíjela kariéra Martina Havláta, kdyby ji neprovázely časté zdravotní komplikace. I tak si ale šikovný útočník získal v zámoří respekt. Do NHL ho draftovala Ottawa. V týmu Senators také debutoval a v sezoně 2000/01 získal 42 (19+23) kanadských bodů. V následném play-off už ale žádný nepřidal a tým z hlavního města Kanady vypadl v prvním kole. Možná i to byl jeden z důvodů, proč Calder Cup získal Jevgenij Nabokov.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 5

Ondřej Palát (2014)

Palát.jpg

V první polovině sezony 2013/14 byl za jednoho z favoritů na zisk Calder Trophy považován Tomáš Hertl. Toho ale na nějakou dobu vyřadilo ze hry nepříjemné zranění, takže o šanci přišel. Přesto mohla trofej poprvé putovat do České republiky. Zásluhu na tom měl hráč Tampy Bay Ondřej Palát.

Šikovný útočník, který debutoval v soutěži už v sezoně 2012/13, posbíral v následujícím ročníku, který byl pro něho oficiálně premiérovým, v 81 duelech 59 (23+36) kanadských bodů, byl druhým nejproduktivnějším nováčkem a pomohl Lightning do play-off. Sezonu snů však prestižním oceněním nezavršil. Calder Trophy získal Nathan MacKinnon z Colorada.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 5

Dominik Kubalík (2020)

Dominik Kubalík-Chicago.jpg

Nasázet během premiérové sezony v NHL třicet branek, to se jen tak nevidí. Útočník Chicaga Dominik Kubalík to ale dokázal, dal rovných třicet gólů, přidal 16 nahrávek a byl jedním ze tří hráčů, kteří se v roce 2020 ucházeli o cenu pro nejlepšího nováčka. Společně s ním byli nominováni Quinn Hughes z Vancouveru a Cale Makar z Colorada. Přestože byl český hokejista v této kategorii suverénně nejlepším kanonýrem, nakonec se trofeje nedočkal. Přednost dostal bek Colorada Cale Makar.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud