Budou tu navždy? 4 individuální rekordy nejvyšší české fotbalové ligy, které už asi nikdo nepřekoná

Samostatná česká nejvyšší fotbalová soutěž kroutí jednatřicátou sezonu. To není zase tak dlouhá historie, ale už nyní je jasné, že některé ligové rekordy zůstanou zachovány a (nejen) letošní ročník na nich (zřejmě) nic nezmění.

Takový Lionel Messi neustále posouvá hranice rekordů. Na domácí scéně se momentálně nic podobného neděje. A tak si troufáme říct, že čtyři rekordy samostatné české fotbalové ligy zůstanou (s největší pravděpodobností) nepokořeny. Na jak dlouho? Možná navždy.

Pokračování 2 / 5

Nejvíc branek v sezoně: 29 (Nikolaj Komličenko - 2018/19)

Nikolaj Komličenko (2).jpg

Když David Lafata nastřílel v sezoně 2011/12 25 branek (tehdy ještě v dresu Jablonce), zdálo se, že vytvořil rekord, který tu bude hodně dlouho. Jenže vydržel pouze sedm let. V ročníku 2018/19 byl totiž k nezastavení jiný snajpr - Rus Nikolaj Komličenko z Mladé Boleslavi. Pravda, díky novému formátu soutěže mohl odehrát (a odehrál) více utkání než Lafata, přesto je jeho 29 branek ve 32 zápasech výkonem, který budou jeho následovníci v příštích letech překonávat jen s největším úsilím, a kdo ví, zda se jim to někdy podaří.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 5

Nejvíc asistencí v sezoně: 19 (Bořek Dočkal - 2013/14)

Bořek Dočkal.jpg

Přišel, viděl, zvítězil. Bořek Dočkal před sezonou 2013/14 posílil Spartu, se kterou ihned získal titul. Přispěl k němu výraznou měrou. Dal sice jen dva góly, hned devatenáct jich ale dokázal připravit. Jen pro srovnání, lídr této statistiky v minulé sezoně Marek Matějovský měl na kontě devět asistencí. To, co se Dočkalovi před pár lety povedlo, asi hned tak někdo nezopakuje.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 5

Nejvíc čistých kont v sezoně: 23 (Ondřej Kolář – 2019/20)

Ondřej Kolář1.jpg

Dlouho byl považován za nepřekonatelný rekord Petra Čecha, který coby nadějný mladík v ligové sezoně 2001/02 vychytal 17 nul. Ani tento mimořádný výkon však tehdy Spartě titul nezajistil a z prvenství se radovali fotbalisté Liberce. Čechův zápis padl až v sezoně 2019/20, kdy jej naprosto roztrhal na kusy Ondřej Kolář ze Slavie, jenž odcházel ze hřiště třiadvacetkrát s čistým kontem. V 31 zápasech inkasoval jen deset branek a výrazně přispěl k mistrovskému titulu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 5

Nejdelší série bez inkasované branky v sezoně: 902 minut (Petr Čech – 2001/02)

Petr Čech-2001.jpg

Vraťme se do sezony 2001/02. Byl to druhý ročník gólmana Petra Čecha v tuzemské lize a první ve Spartě, kde držel neprůstřelnost dlouhých 902 minut. Branku pustil na půdě Bohemians a gól to byl hodně hloupý, Klokani i jeho zásluhou vyhráli 2:1. V sezoně 2019/20 to vypadalo, že by na tento rekord mohl zaútočit Ondřej Kolář ze Slavie, který však nakonec udržel čisté ligové konto „jen“ 788 minut. Záznam, kterou ustanovil Čech, už zřejmě nikdo nepřekoná.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud