Brankářské poklady. 4 gólmani, které Sparta prodala za pořádný ranec peněz

Kdo se stane brankářem Sparty, ten má hodně blízko do (nejen české) fotbalové reprezentace. Tato rovnice zkrátka platí. Není divu, na Letné totiž působila celá plejáda špičkových gólmanů, které klub následně výhodně zpeněžil.

V minulosti hájila branku letenského týmu řada gólmanů, kteří prošli českým (či slovenským) národním týmem a klub na nich dokázal následně vydělat. Jména čtyř borců, jejichž prodejem Sparta vydělala miliony, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 5

4. Tomáš Vaclík (Basilej) – 75 milionů korun

Tomáš Vaclík.jpg

Současná reprezentační jednička se narodila v Ostravě, začínala ve Vítkovicích, pokračovala na Žižkově a v roce 2012 ji za 8,25 milionu korun koupila Sparta. Tomáš Vaclík se rychle stal oporou letenského celku, kterému v sezoně 2013/14 pomohl k vítězství v lize i poháru.

Po sezoně zvedl kotvy a zamířil do švýcarské Basileje, která za něj zaplatila zhruba 75 milionů korun. A jeho cena ještě výrazně vzrostla. Později totiž přestoupil do Sevilly za dalších 156 milionů korun.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 5

3. Tomáš Koubek (Rennes) – 78 milionů korun

Tomáš Koubek Sparta.jpg

Tomáš Koubek strávil na Letné jedinou sezonou. Poté zamířil do Rennes. Sparta ho koupila po domácím Euru jednadvacítek, na kterém překvapivě dostal přednost před Jiřím Pavlenkou. Pražané za něho poslali do Hradce Králové asi deset milionů korun, Koubek však ještě rok hostoval v Liberci. Pod Ještědem podával výborné výkony a poté byl už sparťanskou jedničkou.

Nejdříve se na Letné přetahoval o místo s Martinem Dúbravkou, na konci srpna roku 2017 mu ale přenechal místo jedničky mezi tyčemi a zamířil do Francie. Rennes za něho zaplatilo 78 milionů korun.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 5

2. Petr Čech (Rennes) – 140 milionů korun

Petr Čech Sparta.jpg

Petr Čech začínal v Plzni. Tam ale jeho kvalitám nevěřili, a tak mladý brankář zamířil do Blšan. V úvodním ligovém zápase se blýskl proti Spartě, do jejíhož kádru v roce 2001 přestoupil.

Na Letné strávil pouhý rok, přesto se nesmazatelně zapsal do srdcí fanoušků. Čech zářil v Lize mistrů, v domácí soutěži zasáhl do 27 zápasů a vytvořil rekord v ligové neprůstřelnosti, který dodnes činí 907 minut. Následně odjel se lvíčaty na „malé“ Euro, ve finálovém rozstřelu vychytal Francouze, stal se nejlepším hráčem šampionátu a přestoupil do Rennes. Francouzský klub za něho zaplatil zhruba 140 milionů korun.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 5

1. Martin Dúbravka (Newcastle United) - 170 milionů korun

Martin Dúbravka Sparta  Pavel Mazáč CNC Profimedia.jpg

Slovenský reprezentant Martin Dúbravka, který v brance Sparty nahradil Tomáše Koubka, přišel na Letnou zadarmo z Liberce. V sezoně 2017/18 podával velmi dobré výkony, které mu vynesly hostování v Newcastlu United. V Anglii byli s jeho službami náramně spokojeni, a tak v létě roku 2018 uplatnili opci a získali ho na přestup. Sparta za něho celkově získala více než 170 milionů korun.

Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Doporučujeme

Články odjinud