5. Jindřich Staněk (Viktoria Plzeň)  Brankář Jindřich Staněk prošel mládežnickými týmy pražské Sparty a měl našlápnuto k tomu, aby se jednou postavil mezi tyče jako gólman prvního celku. V roce 2014 odešel z Letné na hostování do anglického Evertonu, po návratu z ostrovů už s ním ale přestali v pražském klubu počítat. V roce 2016 zamířil do Českých Budějovic, odkud přišel v polovině sezony 2019/20 na hostování do Plzně a následně na západ Čech přestoupil. Ve Viktorce se stal brankářskou jedničkou a v ročníku 2021/22 chytal ve famózní formě. Na kontě měl 14 vychytaných nul a úspěšnost zásahů 80,7 %. V aktuální sezoně byl na tom v tomto ohledu poněkud hůře (73,3 %). Ještě loni v červnu ho portál TransferMarkt oceňoval na tři miliony eur, ale před koncem roku jeho tržní hodnotu zvýšil o dalšího půldruhého milionu. Na západě Čech má smlouvu do roku 2025. Profimedia.cz

5. Jindřich Staněk (Viktoria Plzeň)
Brankář Jindřich Staněk prošel mládežnickými týmy pražské Sparty a měl našlápnuto k tomu, aby se jednou postavil mezi tyče jako gólman prvního celku. V roce 2014 odešel z Letné na hostování do anglického Evertonu, po návratu z ostrovů už s ním ale přestali v pražském klubu počítat. V roce 2016 zamířil do Českých Budějovic, odkud přišel v polovině sezony 2019/20 na hostování do Plzně a následně na západ Čech přestoupil. Ve Viktorce se stal brankářskou jedničkou a v ročníku 2021/22 chytal ve famózní formě. Na kontě měl 14 vychytaných nul a úspěšnost zásahů 80,7 %. V aktuální sezoně byl na tom v tomto ohledu poněkud hůře (73,3 %). Ještě loni v červnu ho portál TransferMarkt oceňoval na tři miliony eur, ale před koncem roku jeho tržní hodnotu zvýšil o dalšího půldruhého milionu. Na západě Čech má smlouvu do roku 2025. Profimedia.cz

 4. Filip Nguyen (1. FC Slovácko)  Po čtyřech sezonách v Liberci se brankář Filip Nguyen rozhodl změnit povětří a od ročníku 2021/22 hájí barvy Slovácka. Třicetiletý borec v minulé sezoně v 26 zápasech vychytal osmkrát čisté konto a měl velkou zásluhu na tom, že mužstvo z Uherského Hradiště dýchalo na záda elitní trojce, v níž byla slavná pražská „S“ a plzeňská Viktoria. I díky jeho aktivní hře se Slovácko stalo štikou ligy a probojovalo do evropských pohárů. V ročníku 2022/23 odchytal 34 ligových utkání a v nich jedenáctkrát udržel čisté konto a kryl 101 střel protivníka. Profimedia.cz
 3. Olivier Vliegen (Slovan Liberec)  Krátce před dvacátými narozeninami – v zimě roku 2019 – se upsal belgický brankář Olivier Vliegen Liberci. Talentovaný mladík si předtím prošel akademiemi Genku a Anderlechtu, Slovan ho však nejdříve poslal hostovat do Vlašimi a posléze na Slovensko do Senice. V minulé sezoně debutoval v české nejvyšší soutěži a naskočil do pěti utkání. Na podzim už byl nezpochybnitelnou jedničkou mezi tyčemi liberecké branky. Do konce ročníku odchytal 28 utkání, inkasoval v nich 41 branek, pětkrát udržel čisté konto a kryl 102 střeleckých pokusů. Jeho tržní cena jde neustále nahoru a podle portálu TransferMarkt nyní činí 350 tisíc eur. Na severu Čech má podepsaný kontrakt do léta roku 2024. Profimedia.cz
 2. Martin Berkovec (Zbrojovka Brno)  Martin Berkovec v lize debutoval za Slavii už v sezoně 2011/12. V dalším ročníku už byl jedničkou mezi tyčemi. V Edenu si ale nedokázal nastálo vybojovat silnou pozici a v průběhu sezony 2016/17 z pražského klubu odešel. Zahrál si v dresu Bohemians, Karviné a posléze pomohl Brnu zpět do nejvyšší soutěže. Za Zbrojovku odchytal v nedávno skončeném ročníku 32 střetnutí, čtyřikrát udržel čisté konto, třikrát byl oceněn jako nejlepší hráč utkání. Kryl 107 střel, které mířily mezi tyče, přesto to nestačilo mužstvu z moravské metropole k záchraně mezi elitou. Profimedia.cz
 1. Jan Hanuš (FK Jablonec)  Jan Hanuš je odchovancem Slavie a v sešívaném dresu také poprvé nakoukl do nejvyšší soutěže dospělých. Bylo to v sezoně 2009/10, v níž odchytal čtyři utkání. V dalších letech však putoval z hostování na hostování. Ligu si zahrál v Hradci Králové a v Jihlavě, kam v roce 2013 přestoupil. Po pěti letech se stěhoval do Jablonce, kde působí dodnes. V uplynulých třech ročnících zastával v severočeském klubu roli jedničky mezi tyčemi. V sezoně 2022/23 inkasoval 54 branek, což je jeho nelichotivý osobní rekord, na druhou stranu se však může pochlubit tím, že chytil nejvíc střel soupeřů. Ve 32 zápasech zasahoval více než sto dvacetkrát. Pětkrát vychytal čisté konto a čtyřikrát byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání. Profimedia.cz
5
Fotogalerie

Brankáři v permanenci. 5 gólmanů z Fortuna ligy, kteří v sezoně 2022/23 kryli nejvíc střel

Ročník Fortuna ligy 2022/23 je minulostí. Zatímco někteří brankáři se během něj mezi tyčemi trochu „nudili“, jiní měli práce nad hlavu.

Do zápasů Fortuna ligy v nedávno skončené sezoně zasáhlo 41 brankářů. Ale zatímco někteří se možná trochu nudili z nedostatku práce, jiní gólmani byli doslova v ohni střel a mezi tyčemi si moc nevydechli. Pět borců, kteří pochytali nejvíc střel, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

5. Jindřich Staněk (Viktoria Plzeň)

Jindřich Staněk1.jpg

Zásahy: 99
Inkasované góly: 36
Úspěšnost zásahů: 73,3 %

Brankář Jindřich Staněk prošel mládežnickými týmy pražské Sparty a měl našlápnuto k tomu, aby se jednou postavil mezi tyče jako gólman prvního celku. V roce 2014 odešel z Letné na hostování do anglického Evertonu, po návratu z ostrovů už s ním ale přestali v pražském klubu počítat.

V roce 2016 zamířil do Českých Budějovic, odkud přišel v polovině sezony 2019/20 na hostování do Plzně a následně na západ Čech přestoupil. Ve Viktorce se stal brankářskou jedničkou a v ročníku 2021/22 chytal ve famózní formě. Na kontě měl 14 vychytaných nul a úspěšnost zásahů 80,7 %. V aktuální sezoně byl na tom v tomto ohledu poněkud hůře (73,3 %). Ještě loni v červnu ho portál TransferMarkt oceňoval na tři miliony eur, ale před koncem roku jeho tržní hodnotu zvýšil o dalšího půldruhého milionu. Na západě Čech má smlouvu do roku 2025.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

4. Filip Nguyen (1. FC Slovácko)

Filip Nguyen-Slovácko.jpg

Zásahy: 101
Inkasované góly: 45
Úspěšnost zásahů: 69,2 %

Po čtyřech sezonách v Liberci se brankář Filip Nguyen rozhodl změnit povětří a od ročníku 2021/22 hájí barvy Slovácka. Třicetiletý borec v minulé sezoně v 26 zápasech vychytal osmkrát čisté konto a měl velkou zásluhu na tom, že mužstvo z Uherského Hradiště dýchalo na záda elitní trojce, v níž byla slavná pražská „S“ a plzeňská Viktoria. I díky jeho aktivní hře se Slovácko stalo štikou ligy a probojovalo do evropských pohárů. V ročníku 2022/23 odchytal 34 ligových utkání a v nich jedenáctkrát udržel čisté konto a kryl 101 střel protivníka.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

3. Olivier Vliegen (Slovan Liberec)

Olivier Vliegen.jpg

Zásahy: 102
Inkasované góly: 41
Úspěšnost zásahů: 71,3 %

Krátce před dvacátými narozeninami – v zimě roku 2019 – se upsal belgický brankář Olivier Vliegen Liberci. Talentovaný mladík si předtím prošel akademiemi Genku a Anderlechtu, Slovan ho však nejdříve poslal hostovat do Vlašimi a posléze na Slovensko do Senice.

V minulé sezoně debutoval v české nejvyšší soutěži a naskočil do pěti utkání. Na podzim už byl nezpochybnitelnou jedničkou mezi tyčemi liberecké branky. Do konce ročníku odchytal 28 utkání, inkasoval v nich 41 branek, pětkrát udržel čisté konto a kryl 102 střeleckých pokusů. Jeho tržní cena jde neustále nahoru a podle portálu TransferMarkt nyní činí 350 tisíc eur. Na severu Čech má podepsaný kontrakt do léta roku 2024.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

2. Martin Berkovec (Zbrojovka Brno)

Martin Berkovec-Brno.jpg

Zásahy: 107
Inkasované góly: 58
Úspěšnost zásahů: 64,8 %

Martin Berkovec v lize debutoval za Slavii už v sezoně 2011/12. V dalším ročníku už byl jedničkou mezi tyčemi. V Edenu si ale nedokázal nastálo vybojovat silnou pozici a v průběhu sezony 2016/17 z pražského klubu odešel.

Zahrál si v dresu Bohemians, Karviné a posléze pomohl Brnu zpět do nejvyšší soutěže. Za Zbrojovku odchytal v nedávno skončeném ročníku 32 střetnutí, čtyřikrát udržel čisté konto, třikrát byl oceněn jako nejlepší hráč utkání. Kryl 107 střel, které mířily mezi tyče, přesto to nestačilo mužstvu z moravské metropole k záchraně mezi elitou.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

1. Jan Hanuš (FK Jablonec)

Jan Hanuš12.jpg

Zásahy: 122
Inkasované góly: 54
Úspěšnost zásahů: 69,3 %

Jan Hanuš je odchovancem Slavie a v sešívaném dresu také poprvé nakoukl do nejvyšší soutěže dospělých. Bylo to v sezoně 2009/10, v níž odchytal čtyři utkání. V dalších letech však putoval z hostování na hostování. Ligu si zahrál v Hradci Králové a v Jihlavě, kam v roce 2013 přestoupil. Po pěti letech se stěhoval do Jablonce, kde působí dodnes.

V uplynulých třech ročnících zastával v severočeském klubu roli jedničky mezi tyčemi. V sezoně 2022/23 inkasoval 54 branek, což je jeho nelichotivý osobní rekord, na druhou stranu se však může pochlubit tím, že chytil nejvíc střel soupeřů. Ve 32 zápasech zasahoval více než sto dvacetkrát. Pětkrát vychytal čisté konto a čtyřikrát byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud