Borci z nižší soutěže aneb 5 nejproduktivnějších Čechů z minulé sezony AHL

Stejně jako finišuje příprava na NHL, blíží se také start nižší hokejové ligy AHL, v níž působí farmářské celky klubů z elitní zámořské soutěže. V nich bude i letos bojovat o svou šanci na povýšení do NHL řada českých hokejistů.

slide-nejproduktivnější v AHL.jpg

Není to sice pravidlem, ale hráči, kterým se daří v AHL, mají velkou šanci, že se prosadí i v NHL. To byl v minulých letech třeba případ Radka Faksy. V nadcházejícím ročníku NHL by mohli dostat větší či menší šanci borci, kterým se dařilo v minulé sezoně AHL. Jména pěti nejproduktivnějších Čechů z AHL v ročníku 2016/17 najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

5. Jakub Vrána (Hershey Bears) - 36 bodů (19+17)

Jakub Vrána-Washington.jpg

Jakub Vrána byl v roce 2014 nejlépe draftovaným českým hokejistou. Avšak zatímco David Pastrňák, který šel na řadu až po něm, už válel v NHL, Vrána si na debut v soutěži musel počkat. Dočkal se v minulé sezoně, kdy za Washington odehrál 21 utkání. Většinu sezony ale strávil na farmě.

V dresu Hershey Bears odváděl výborné výkony. V 49 zápasech nasbíral do statistik 36 bodů za 19 gólů a 17 nahrávek. V nadcházející sezoně už by měl mít stálé místo v kádru Capitals.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

4. Tomáš Nosek (Grand Rapid Griffins) - 41 bodů (15+26)

Tomáš Nosek-Las Vegas.jpg

Tomáš Nosek opustil po sezoně 2013/14 Pardubice a zamířil za Atlantik. A to přesto, že nebyl draftován. Podepsal smlouvu s Detroitem a v ročníku 2015/16 odehrál šest utkání v dresu Red Wings. V minulé sezoně k nim přidal dalších jedenáct, ale převážnou část hokejového času strávil na farmě v celku Grand Rapid Griffins.

V základní části posbíral 41 kanadských bodů za 15 branek a 26 nahrávek v 51 zápasech.Jeho velké chvíle přišly v play-off. Ve vyřazovacích bojích zvládl v 19 utkáních zaznamenat 22 bodů (10+12) a výrazně přispěl k zisku Calder Cupu. V letním rozšiřovacím draftu po něm sáhl nový klub Vegas Golden Knights a nyní má poměrně slušnou šanci, že bude pravidelně hrát v NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

3. Dominik Simon (Wilkes-Barre/Scranton Penguins) - 46 bodů (15+31)

Dominik Simon.jpg

Jeho spoluhráči z Pittsburghu vyhráli loni i letos Stanley Cup, on u toho ale nebyl. Dominik Simon, který v předchozích dvou sezonách odehrál pět zápasů v dresu Penguins, se musel spokojit s místem ve farmářském týmu.

Svou úvodní sezonu v AHL (2015/16) zvládl na výbornou a stal se nejproduktivnějším Čechem v této soutěži. V základní části posbíral 48 (25+23) kanadských bodů, ve vyřazovací fázi přidal dvě nahrávky. V minulém ročníku na tom byl téměř stejně. Pomůžou mu konzistentní výkony na farmě do nabitého kádru Tučňáků v NHL? Začátek nadcházejícího ročníku téměř jistě odstartuje v AHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

2. Matěj Stránský (Texas Stars) - 47 bodů (27+20)

Matěj Stránský-Dallas.jpg

Jeho parťák Radek Faksa, se kterým vyválčil v roce 2014 Calder Cup v celku Texas Stars, se dočkal premiéry v NHL v sezoně 2015/16. Matěj Stránský však neměl tolik štěstí. I když se dál houževnatě pral ve farmářském celku, po čtyřech letech marného čekání na šanci v elitní soutěži to vzdal a letos v létě se vrátil do Evropy, kde podepsal dvouletý kontrakt v Čerepovci a hraje v KHL. V minulém ročníku byl se 47 body druhým nejproduktivnějším Čechem v AHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

1. Martin Frk (Grand Rapids Griffins) - 50 kanadských bodů (27+23)

Martin Frk.jpg

Další Čech pro Detroit? Může to tak být. Třiadvacetiletý Martin Frk má za sebou čtyři sezony na farmě v Grand Rapids Griffins a v té minulé zaznamenal své bodové maximum. V základní části dal 27 branek, přidal 23 asistencí a dalších 15 bodů zaznamenal v play-off, kde pomohl týmu k zisku Calder Cupu.

Talentovaný útočník si odbyl debut v NHL v minulém ročníku, kdy odehrál dva zápasy v dresu Caroliny. V létě podepsal roční kontrakt v Detroitu a protože se v přípravných zápasech ukázal v příznivém světle, může směle pomýšlet na další porci utkání v elitní lize.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud