Zahraniční fotbalisté jsou nedílnou součástí všech ligových týmů. Od vzniku samostatné nejvyšší soutěže prošla naší zemí řada hráčů z ciziny, někteří rychle a bez povšimnutí prosvištěli dál, jiní však zanechali skvělý dojem a zajistili si lukrativní zahraniční angažmá. Uvidíme, jakou stopu zanechají v lize letní zahraniční posily Sparty a Slavie, na jejich hodnocení je však ještě brzy.
Pustili jsme se do náročné práce a vybrali 20 nejlepších cizinců, kteří v lize působili. Možná vám ve výběru někdo bude chybět, nikdy se ale nelze zavděčit všem. Věřte ale, že dvacítka hráčů, jejichž jména najdete v následujících kapitolách, to je vytříbená společnost.
Manuel Pamič (Chorvatsko)

Chorvatský obránce se v Česku objevil na začátku roku 2009, kdy ho zapůjčil na Letnou Salcburk. Jelikož byly obě strany spokojeny, hostování Manuela Pamiče se změnilo v přestup.
Až do sezony 201/13 byl neodmyslitelným článkem základní jedenáctky, dobře bránil a neúnavně podporoval i ofenzivu. Následující léto s ním ale Sparta přestala počítat a pustila ho do Itálie.
Foto: Profimedia.cz
Lukáš Štětina (Slovensko)

Šestadvacetiletý slovenský reprezentant přišel v roce 2013 na Julisku. Na Dukle se z něj postupně stal pevný příliš zadních řad a vypracoval se do pozice jednoho z elitních ligových stoperů. V létě mu už Dukla byla malá a toužily po něm všechny elitní domácí kluby. Lukáš Štětina si nakonec plácl se Spartou a také na Letné zatím hraje pravidelně.
Foto: Dominik Bakeš / CNC / Profimedia
Michael Ngadeu-Ngadjui (Kamerun)

Kdo ví, jak by byl vysoko, kdybychom tento žebříček sestavovali za rok. Michael Ngadeu je však v české lize zatím krátce na to, abychom ho zařadili o několik příček výš. Do Slavie přišel před rokem a úvod angažmá mu moc nesedl, pak se ale posunul z postu stopera do středu zálohy a stal se jedním z nejlepších fotbalistů ligy. V zimě vyhrál africký šampionát a poté oslavil i mistrovský titul. V létě okolo něj kroužily kluby z Anglie a Francie, jak dlouho ho Slavia ještě udrží?
Foto: Profimedia.cz
Jasmin Ščuk (Bosna a Hercegovina)

Když v roce 2009 zkoušela Mladá Boleslav Jasmina Ščuka, netušila, že právě získala budoucí hvězdu týmu. Defenzivní záložník z Bosny a Hercegoviny byl v prvním týmu od roku 2011 až do konce sezony 2015/16 a byl nesmírně platným hráčem. V jedné sezoně dal dokonce sedm branek a před rokem přestoupil do Slavie, se kterou získal titul. V létě se však nevešel na soupisku a zamířil na hostování do Turecka.
Foto: Profimedia.cz
Costa Nhamoinesu (Zimbabwe)

Obránce Costa Nhamoinesu ze Zimbabwe přišel do české ligy před začátkem sezony 2013/14, během které se usadil na levém kraji obrany, dal tři góly, přidal pět nahrávek a pomohl k titulu. Na Letné stále působí a v týmu má i nadále velmi důležitou roli.
Foto: Profimedia.cz
Patrik Hrošovský (Slovensko)

V Plzni dobře věděli, že éra Pavla Horvátha jednoho dne skončí. Proto už v předstihu hledali náhradu, kterou se stal Patrik Hrošovský. Pětadvacetiletý slovenský reprezentant předpoklady naplnil a stal se motorem západočeské družiny. Střední záložník je klíčovým mužem i pro trenéra Vrbu, který na něm staví sestavu.
Foto: Profimedia.cz
Matúš Kozáčik (Slovensko)

Třiatřicetiletý slovenský brankář Matúš Kozáčik debutoval v české lize v sezoně 2003/04. Ve Slavii dlouho kryl záda Radku Černému, pak Michalovi Vorlovi. V létě roku 2007 odešel do Sparty. Poté, co po třech letech pomohl letenskému týmu k titulu, zamířil na Kypr.
Před pěti lety se do České republiky vrátil, tentokrát do Plzně, se kterou čtyřikrát vyhrál ligu, postoupil do Ligy mistrů a stal se z něj jeden z nejlepších gólmanů soutěže.
Foto: Ladislav Němec / MAFRA / Profimedia
Lazzaro Liuni (Argentina)

Už je to poměrně hodně roků, co Lazzaro Liuni působil v české lize, tuzemští fanoušci si ho ale stále velmi dobře pamatují. Argentinský útočník se objevil v roce 1998 v Liberci, na severu Čech se ihned stal oporu týmu a miláčkem fanoušků. Dvakrát byl vyhlášen nejlepším ligovým cizincem a po třech letech zamířil do Sparty. Na Letné se ale příliš neprosadil a po roce a půl odešel do Itálie.
Foto: BOŘIVOJ ČERNÝ / MAFRA /Profimedia.cz
Vjačeslav Karavajev (Rusko)

Dvaadvacetiletý ruský obránce přišel v roce 2014 z CSKA Moskva do Dukly. Rok strávil také v Jablonci a loni posílil Spartu. Usadil se na pravém kraji zadní řady a v sezoně byl nejlepším hráčem Sparty. O to více je nepochopitelné, že letos nehraje. Dostal se do ruské reprezentace a chtěl ho moskevský Lokomotiv, pokud se nic nezmění, tak odejde v zimě.
Foto: Profimedia.cz
Tijany Belaid (Tunisko)

Narodil se v Paříži, reprezentoval Tunisko a do Slavia přišel v roce 2007 z Interu Milán. S týmem „sešívaných“ oslavil dva ligové tituly, rozhodl o výhře nad Steaou Bukurešť v Lize mistrů, dával góly, dirigoval hru, měl skvělé fotbalové myšlení. Bohužel pro něj i pro Slavii měl také problémy se životosprávou a disciplínou. Několikrát se nepohodl s koučem Karlem Jarolímem a v roce 2010 zamířil do Hullu.
Foto: Profimedia.cz
Aidin Mahmutovič (Bosna a Hercegovina)

Aidin Mahmutovič hraje v české lize pravidelně od sezony 2008/09 a od té doby nastřílel už 69 branek. Dokonce se spekulovalo o tom, že by mohl nastupovat v dresu české reprezentace. Z Plzně, kam přestoupil z Teplic, to mohl mít k národnímu týmu o něco blíž, ale v nabitém kádru se příliš neprosadil. Nedařilo se mu ani v Olomouci, hrál také za Příbram a v létě se vrátil do rodné Bosny a Hercegoviny
Foto: Profimedia.cz
Juraj Kucka (Slovensko)

Houževnatý záložník se skvělou střelou působil v české lize jen dva roky, ty mu ale stačily k tomu, aby za sebou zanechal výraznou stopu. Sparta ho získala na doporučení Michala Bílka z Ružomberoku a udělala velmi dobře.
Džeko a 4 další cizinci, kteří si díky české lize zajistili lukrativní angažmá
Juraj Kucka se stal jednou z opor týmu, nevynechal jediný souboj, hrál nesmírně obětavě, řídil hru zálohy, dával důležité branky, pomohl Pražanům k titulu i postupu do jarní fáze Evropské ligy. V roce 2011 odešel do Janova, hrál také za AC Milán a nyní je hráčem Trabzonsporu.
Foto: Profimedia.cz
Marek Bakoš (Slovensko)

Plzeňští fanoušci na slovenského útočníka Marka Bakoše asi dlouho nezapomenou. Ve Viktorce byl od sezony 2009/10 a prakticky až do svého odchodu v ročníku 2014/15 pravidelně nastupoval v základní sestavě. Výrazně se podílel na titulech a postupech do Ligy mistrů, ve které se prosazoval i gólově. Z Viktorky pak odešel do Liberce, po roce a půl se ale na západ Čech zase vrátil a týmu má stále co nabídnout.
Foto: Profimedia.cz
Vladimír Labant (Slovensko)

V roce 1999 se stal nejlepším fotbalistou Slovenska a zároveň zamířil ze Slavie do Sparty. Stal se prvním Slovákem, který si kdy zahrál v Lize mistrů. Na Letné oslavil čtyři tituly, dal několik důležitých gólů a stal se oblíbencem fanoušků. Dokázal se vypořádat i s nepříjemnými zraněními a dodnes patří mezi nejlepší slovenské fotbalisty, kteří v Česku hráli.
Foto: Profimedia.cz
Léonard Kweuke (Kamerun)

Ještě před pár lety byl postrachem obran českých klubů, pak ale zamířil do Turecka. Ve Spartě totiž Léonard Kweuke přišel o místo v sestavě a na Letné s ním přestali počítat.
Za Spartu kopal kamerunský dlouhán od roku 2010, kdy přišel z Dunajské Stredy. Během tří sezon nastřílel 31 branek a dostal se i do národního týmu rodné země.
Foto: Profimedia.cz
Edin Džeko (Bosna a Hercegovina)

Jiří Plíšek měl skvělý čich, když si v Bosně a Hercegovině vyhlédl Edina Džeka. Ten dal první ligový gól v sezoně 2005/06 na hřišti Plzně, kam o pár let později zamířil s Manchesterem City k utkání Ligy mistrů. Nyní válí v dresu AS Řím.
9 nejlepších lednových přestupů v historii Premier League. Králem je Džeko
Ve své druhé sezoně později nastřílel 13 branek, stal se nejlepším cizincem soutěže a řekl si o pozornost zahraničních klubů. Vybral si Wolfsburg, se kterým senzačně vyhrál německou Bundesligu. Dodnes ale mluví česky a rád na teplické angažmá vzpomíná.
Foto: Profimedia.cz
Dušan Švento (Slovensko)

Fanouškům Slavie se moc nelíbilo, když vedení klubu získalo v roce 2005 Dušana Šventa, brzy ale pochvalně klepalo bossům po ramenou. Neskutečně rychlonohý slovenský záložník se stal jedním z nejlepších ligových fotbalistů a výrazným způsobem se podílel na zisku titulu i postupu do Ligy mistrů. Po čtyřech letech, už jako reprezentant, opustil Prahu a zamířil do Salcburku. Před rokem se do Slavie vrátil, stále místo v sestavě si ale nevybojoval.
Foto: Profimedia.cz
Mickaël Tavares (Senegal)

I když Mickaël Tavares v české lize při svém prvním angažmá moc dlouho nezůstal, zanechal skvělý dojem a dodnes je považován za jednoho z nejlepších cizinců, který u nás kdy hrál. Senegalský reprezentant působil ve Slavii od roku 2007, v Praze vydržel jen rok a půl, během toho ale výrazným způsobem pomohl týmu k ligovému titulu i postupu do Ligy mistrů.
VÝBĚR: 8 nejlepších cizinců, kteří se prosadili ve fotbalové Slavii
Na postu defenzivního záložníka exceloval a odměnou mu byl přestup do Hamburku. V sezoně 2014/15 se však do české ligy vrátil, nikoli však do Slavie, nýbrž do Mladé Boleslavi. Jeho angažmá už je však minulostí, Českou republiku brzy zase opustil a zamířil do Austrálie.
Foto: Profimedia.cz
Simon Deli (Pobřeží slonoviny)

Ve Spartě ho nechtěli, otrkávat se začal v Českých Budějovicích, působil také v Příbrami a v roce 2015 přišel do Slavie. V Edenu se z něj stala prvotřídní hvězda, rychle se zabydlel v základní sestavě a stal se jedním z nejlepších ligových fotbalistů. V létě okolo něj kroužily kluby z Francie, chtělo ho například Marseille, pětadvacetiletý reprezentant z Pobřeží slonoviny ale prodloužil smlouvu do roku 2020. Je však otázkou, jak dlouho ho v Praze udrží.
Foto: Profimedia.cz
Bony Wilfried (Pobřeží slonoviny)

Bony Wilfried to zkoušel v Liverpoolu, na Andfield Road ale neuspěl. A tak v roce 2007 zamířil do Sparty. Za letenský tým odehrál celkem 59 utkání, dal v nich 22 branek a stal se miláčkem fanoušků. Sparta těžila z jeho důrazu a schopností v zakončení,
Kvarteto hráčů, které se z české ligy dostalo na mistrovství Afriky
Bony se dokonce dostal i do reprezentace a díky velmi dobrým výkonům na ligové a evropské scéně zamířil v polovině sezony 2010/11 do zahraničí. Přes nizozemský Arnhem se dostal do Swansea, což ale nebyla konečná stanice. Dokonce se stal hráčem Manchesteru City, v létě se však přes Stoke vrátil znovu do Swansea.
Foto: Profimedia.cz