11
Fotogalerie

Bohatí a mocní. 10 nejvlivnějších fotbalových agentů na světě

Profesionální fotbal je byznys. Čím prestižnější a slavnější liga, tím víc peněz se v ní točí.

slide-agenti.jpg

Není to náhoda, že v posledních dvaceti letech skupují bohatí miliardáři jeden fotbalový klub za druhým. Jednou jako hračku pro zábavu, jindy jako prestižní položku do podnikatelského portfolia. Vedle vlastníků klubů však existuje ještě jedna skupina lidí, kteří velmi silně ovlivňují světové fotbalové dění – agenti.

Jsou to právě oni, kteří stojí za všemi velkými obchody na hráčském trhu. Čím kvalitnější klienty zastupují, tím tučnější bonusy za přestupy inkasují. Jejich provize se obvykle pohybuje mezi třemi až pěti procenty z ceny transakce, takže změní-li fotbalista klub za 50 milionů eur, shrábne agent „za námahu“ od půldruhého milionu až do dvou a půl milionu eur.

V následujících kapitolách najdete deset nejmocnějších a nejvlivnějších agentů současnosti. Pavla Pasku ani Zdeňka Nehodu mezi nimi ale nehledejte.

Pokračování 2 / 11

Barry Silkman

Barry Silkman.jpg

Angličan Barry Silkman má za sebou dlouhou fotbalovou kariéru. Během šestnácti let v ní vystřídal čtrnáct klubů, přičemž největší část – čtyři sezony – strávil v Leyton Orientu. Změnami dresů se zabývá i poté, co s hráčskou kariérou sekl. Od 90. let minulého století působí jako hráčský agent. Mezi klienty sedmašedesátiletého Silkmana patřili například David Villa, Demba Ba či Ravel Morrison.

Pokračování 3 / 11

Cezary Kucharski

Cezary Kucharski.jpg

Většina fotbalových agentů má tendenci lovit talenty ve svých rodných zemích. Výjimkou není ani Polák Cezary Kucharski. V jeho portfoliu bychom v minulosti našli největší polské hvězdy – mezi nimi ční hlavně útočník Bayernu Mnichov Robert Lewandowski či Jakub Blaszczykowski. Sedmačtyřicetiletý Kucharski má za sebou dlouhou a poměrně úspěšnou hráčskou kariéru, jejíž podstatnou část strávil v Legii Varšava.

Pokračování 4 / 11

Jerome Anderson

Jerome Anderson.jpg

Jerome Anderson je jedním z nejvlivnějších anglických agentů, který přivedl do Premier League řadu opravdových hvězd. Původně byl bankéřem, ale nejspíš zjistil, že obchodování s fotbalisty vynáší víc, a tak změnil profesi.

V roce 1984 založil společnost SEM (Sport, Entertainment and Media Group), která měla o 15 let později 20 zaměstnanců a pobočky ve Velké Británii, Spojených státech, Portugalsku, Švýcarsku a ve Španělsku. Firma zastupuje asi 150 profesionálních fotbalistů.

Anderson čile dohazoval špičkové hráče především Arsenalu. Díky němu se v dresu Kanonýrů objevili Thierry Henry, Dennis Begkamp, Tony Adams a Ian Wright. V jeho portfoliu byli také John Obi MikelAxel Witsel či Kieran Gibbs.

Pokračování 5 / 11

Tim Hager

Tim Hager.jpg

Tim Hager je mladý fotbalový agent na vzestupu, jemuž  může patřit budoucnost. Jeho klienty jsou především francouzští hráči, například Yann M’Vila, Mamadou Sakho či Antoine Griezmann. Právě Griezmann byl velkým Hagerovým obchodem – talentovaného útočníka v létě roku 2014 přesunul za 30 milionů eur z Realu Sociedad do Atlétika Madrid. Vzhledem k tomu, že momentálně je Griezmann jedním z nejžádanějších hráčů na světě, s možná, že ho čeká ještě větší transfer.

Pokračování 6 / 11

Pini Zahavi

Pini Zahavi.jpg

Izraelský agent Pini Zahavi se „proslavil“ jako dodavatel fotbalových talentů do Chelsea. Poté, co londýnský klub koupil v roce 2003 ruský miliardář Roman Abramovič, Zahavi se staral o to, aby na Stamford Bridge podepisovala smlouvu jedna hvězda za druhou. Zkušený agent je proslulý svou sítí kontaktů. Mezi jeho nejslavnějšími klienty byl například Rio Ferdinand, zastupoval také Carlose Teveze.

Pokračování 7 / 11

Mino Raiola

Mino Raiola.jpg

Ital Mino Raiola byl dlouhá léta agentem českého záložníka Pavla Nedvěda. Charakterizuje ho mimořádný obchodní talent – dokáže totiž ze svých klientů udělat marketingovou značku, kterou pak prodává jako bonus k jejich fotbalovým schopnostem. Typickým příkladem je švédský útočník Zlatan Ibrahimovič. Podobně si počíná i s dalšími hochy, které zastupuje. Patří mezi ně třeba Ital Mario Balotelli nebo Uruguayec Edinson Cavani.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

Jonathan Barnett

Jonathan Barnett.jpg

Osmašedesátiletý Jonathan Barnett není jen fotbalovým agentem - zastupuje například i boxerskou legendu Lennoxe Lewise. Ve fotbalovém portfoliu má (nebo měl) ale několik špičkových hráčů, mezi nimiž figuruje Ashley Cole či Darren Bent a brankáři Wojciech Szczesny a Joe Hart. Jeho největším klenotem je však velšský útočník Gareth Bale, za jehož přestup v roce 2013 vyinkasoval takovou provizi, že do smrti už nemusí hnout prstem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 11

Pere Guardiola

Pere Guardiola.jpg

Já na bráchu, brácha na mě. Tak nějak to funguje v rodině u Guardiolů. Pep je věhlasným trenérem, Pere je jedním z nejvlivnějších fotbalových agentů. Mezi jeho klienty jsou především hráči ze španělsky mluvících zemí.

Zastupuje mimo jiné Hectora BellerinaJona Torala či Isaaca Cuenca. Jeho největším pokladem je však uruguayský útočník Luis Suárez, kterého v létě roku 2014 přesunul za 75 milionů liber z Liverpoolu do Barcelony.

Pokračování 10 / 11

Paul Stretford

Paul Stretford.jpg

Buď má Paul Stretford čich na talenty, nebo málo vídanou odvahu. Nejspíš asi obojí, když se pod svá křídla uvolil vzít šestnáctiletého neznámého fotbalistu. Naštěstí se později ukázalo, že tím hráčem byl Wayne Rooney, jeden z nejobchodovatelnějších fotbalistů posledních desetiletí.

Byl to právě Stretford, který vedl všechna jednání ohledně přestupu talentovaného útočníka do Manchesteru United. Kromě fotbalistů zastupuje také některé špičkové trenéry, mezi nimiž jsou například Roberto Mancini nebo Harry Redknapp.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 11

Jorge Mendes

Jorge Mendes.jpg

I svět fotbalových agentů má svého krále, který stojí vysoko nad ostatními. Je jím dvaapadesátiletý Portugalec Jorge Mendes, který nikdy nevkročil na hřiště jako hráč nebo trenér. Přesto je jednou z nejvlivnějších postav ve fotbalové historii.

Mendes má pod palcem prakticky všechny talenty, které se objeví v jeho rodné zemi, jeho prsty však sahají i do Španělska a do Jižní Ameriky. Největším drahokamem v jeho „sbírce“ je Cristiano Ronaldo, zastupuje ale také Jamese RodriguezeRadamela Falcaa či Angela Di Mariu a mezi hvězdné klienty patří i trenér Mancheteru United José Mourinho.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud