4. – 5. Matt Murray (Toronto Maple Leafs) – 8 milionů dolarů  Do NHL Matt Murray poprvé nakoukl v ročníku 2015/16 a v základní části odchytal 13 utkání. Ohromil nízkým průměrem inkasovaných gólů na zápas (2) i úspěšností zákroků (93 %). Nikdo však asi nečekal, že by mohl coby nováček táhnout tým i ve vyřazovacích bojích. Nakonec v play-off zvládl 21 střetnutí a dovedl Tučňáky se Stanley Cupu. V další sezoně už byl jedničkou mezi tyčemi a na konci sezony zvedl nad hlavu nejcennější hokejovou trofej znovu. Murray není žádný svalovec, ale snad právě proto je nesmírně rychlý a flexibilní. V minulých letech však neprožíval nejlepší období. Po odchodu do Ottawy se trápil a o moc lepší to nebylo ani po výměně do Toronta. Momentálně je na marodce po operaci kyčle a vypadá to, že v aktuálním ročníku se na ledě vůbec neobjeví.

4. – 5. Matt Murray (Toronto Maple Leafs) – 8 milionů dolarů
Do NHL Matt Murray poprvé nakoukl v ročníku 2015/16 a v základní části odchytal 13 utkání. Ohromil nízkým průměrem inkasovaných gólů na zápas (2) i úspěšností zákroků (93 %). Nikdo však asi nečekal, že by mohl coby nováček táhnout tým i ve vyřazovacích bojích. Nakonec v play-off zvládl 21 střetnutí a dovedl Tučňáky se Stanley Cupu. V další sezoně už byl jedničkou mezi tyčemi a na konci sezony zvedl nad hlavu nejcennější hokejovou trofej znovu. Murray není žádný svalovec, ale snad právě proto je nesmírně rychlý a flexibilní. V minulých letech však neprožíval nejlepší období. Po odchodu do Ottawy se trápil a o moc lepší to nebylo ani po výměně do Toronta. Momentálně je na marodce po operaci kyčle a vypadá to, že v aktuálním ročníku se na ledě vůbec neobjeví.

 4. – 5. Jacob Markstöm (Calgary Flames) – 8 milionů dolarů  Přibližně před třinácti lety prorokovali experti švédskému brankáři Jacobu Markströmovi zářivou budoucnost a měl být příslibem lepších časů Floridy Panthers. V roce 2013 ho však z klubu po sérii katastrofálních výkonů vytrejdovali do Vancouveru, kde naskočil do čtyř utkání a byla to snad ještě větší havárie než v jeho předchozím působišti. Až v sezoně 2015/16 se usadil jako dvojka v týmu Canucks a postupně si vybojoval pozici jedničky, protože podával konzistentní a nesmírně vyrovnané výkony. V létě 2020 se stal volným hráčem a o nabídky neměl nouzi. Nakonec si vybral tu, která přišla z Calgary, a s Plameny podepsal šestiletý kontrakt. 
 3. Carey Price (Montreal Canadiens) – 8,5 milionu dolarů  Když si roce 2005 Habs vybrali brankáře Careyho Price jako pátého hráče v celkovém pořadí draftu, klepali si mnozí experti na čelo, protože pochybovali o jeho výjimečnosti. Jenže Price získal v roce 2014 s kanadským výběrem zlato na olympiádě v Soči, vyhrál Světový pohár a už dříve se stal šampionem na mistrovství světa dvacítek. V roce 2015 se radoval z prestižního individuálního ocenění v podobě Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana v NHL. Ve stejném roce obdržel také Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče soutěže. Ve sbírce úspěchů však zatím stále postrádá Stanley Cup a zřejmě to tak zůstane. V Mekce kanadského hokeje má sice podepsanou smlouvu do roku 2026, ale dlouhodobě (od sezony 2021/22) je mimo hru se zraněním kolena a jeho návrat na led je ve hvězdách.
 2. Andrej Vasilevskij (Tampa Bay Lightning) – 9 milionů dolarů  Přes 190 centimetrů vysokého mladíka si v roce 2012 vybrala jako devatenáctého hráče v draftu Tampa Bay a tamní skauti nadaného brankáře bedlivě sledovali i během jeho angažmá v KHL. A mohli z něho mít radost, takže po sezoně 2013/14 mu nabídli smlouvu. Mnohé fanoušky překvapilo, když v sezoně 2016/17 vystrnadil z branky Bena Bishopa a zaujal post gólmanské jedničky. Nyní už je jednou z nejzářivějších brankářských hvězd v NHL. V ročníku 2018/19 získal Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana soutěže a dvakrát přivedl Tampu Bay ke Stanley Cupu. V roce 2021 ještě navrch obdržel Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play-off. Na cestě za Stanley Cupem odchytal 23 utkání s průměrem 1,9 inkasovaných branek na zápas a úspěšností zásahů 93,7 %.
 1. Sergej Bobrovskij (Florida Panthers) – 10 milionů dolarů Sergej  Bobrovskij je jedním z hráčů, který nikdy neprošel draftem. Flyers ukořistili talentovaného brankáře z Metallurgu Novokuzněck, v jehož dresu zářil v KHL. Mladý Rus hned v prvním ročníku v NHL odchytal 54 zápasů a byl jedničkou mezi tyčemi, ale vyřazovací boje se mu moc nepovedly. V dalším roce kleslo jeho vytížení na polovinu a po sezoně byl vyměněn za tři výběry v draftu do Columbusu. V novém působišti se Bobrovského talent rozzářil naplno a stal je jednou z největších hvězd v zámořských brankovištích. V roce 2019 už jako brankářská superhvězda zamířil na Floridu, kde podepsal sedmiletý kontrakt, z něhož nyní odkrajuje pátou sezonu. V základní části patří s  úspěšností zákroků těsně nad 91 procent k průměru v NHL. V minulém ročníku však dal ve vyřazovacích bojích zavzpomínat na své nejlepší časy a dovedl Panthers až do finále Stanley Cupu.
5
Fotogalerie

Boháči. 5 gólmanů z NHL, kteří si v aktuální sezoně vydělají nejvíc peněz

Ti nejlepší si zaslouží nejvyšší odměny. Mělo by to platit v běžném životě stejně jako ve sportu, ale ne vždy to tak je. V tomto ohledu je to však ve sportovní sféře (možná) poněkud spravedlivější než v mnoha jiných pracovních odvětvích.

O úspěchu či neúspěchu všech týmů v NHL z velké míry rozhodují gólmani. V následujících kapitolách najdete pětici borců s maskou, kteří si v aktuálním ročníku vydělají nejvíc peněz. Každému z nich připluje na bankovní účet alespoň osm milionů dolarů.

Pokračování 2 / 6

4. – 5. Matt Murray (Toronto Maple Leafs) – 8 milionů dolarů

Matt Murray-Toronto (2).jpg

Bilance v sezoně 2023/24: 0 zápasů
Délka kontraktu: 4 roky (do roku 2024)

Skauti Pittsburghu museli mít fantastický čich, když ve třetím kole draftu v roce 2012 sáhli po kanadském gólmanovi Mattovi Murraym. Téměř dvoumetrový čahoun se totiž výrazně podepsal pod zisk dvou Stanley Cupů v letech 2016 a 2017.

Do NHL poprvé nakoukl v ročníku 2015/16 a v základní části odchytal 13 utkání. Ohromil nízkým průměrem inkasovaných gólů na zápas (2) i úspěšností zákroků (93 %). Nikdo však asi nečekal, že by mohl coby nováček táhnout tým i ve vyřazovacích bojích. Nakonec v play-off zvládl 21 střetnutí a dovedl Tučňáky se Stanley Cupu. V další sezoně už byl jedničkou mezi tyčemi a na konci sezony zvedl nad hlavu nejcennější hokejovou trofej znovu.

Murray není žádný svalovec, ale snad právě proto je nesmírně rychlý a flexibilní. V minulých letech však neprožíval nejlepší období. Po odchodu do Ottawy se trápil a o moc lepší to nebylo ani po výměně do Toronta. Momentálně je na marodce po operaci kyčle a vypadá to, že v aktuálním ročníku se na ledě vůbec neobjeví.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

4. – 5. Jacob Markstöm (Calgary Flames) – 8 milionů dolarů

Jacob Markstrom-Calgary.jpg

Bilance v sezoně 2023/24: 8 zápasů – průměr 3,03 inkasovaných gólů na zápas, 89,7 % úspěšných zásahů
Délka kontraktu: 6 let (do roku 2026)

Přibližně před třinácti lety prorokovali experti švédskému brankáři Jacobu Markströmovi zářivou budoucnost a měl být příslibem lepších časů Floridy Panthers. V roce 2013 ho však z klubu po sérii katastrofálních výkonů vytrejdovali do Vancouveru, kde naskočil do čtyř utkání a byla to snad ještě větší havárie než v jeho předchozím působišti.

Až v sezoně 2015/16 se usadil jako dvojka v týmu Canucks a postupně si vybojoval pozici jedničky, protože podával konzistentní a nesmírně vyrovnané výkony. V létě 2020 se stal volným hráčem a o nabídky neměl nouzi. Nakonec si vybral tu, která přišla z Calgary, a s Plameny podepsal šestiletý kontrakt.

Nejprve to vypadalo, že v kanadském klubu udělali výborný obchod. Především předminulý ročník ho zastihl ve fenomenální formě a byl dokonce finalistou v souboji o Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana. Čekalo se, že na jeho výkonech bude celek stát i v minulém ročníku, to se ale nestalo. Jeho výkonnostní propad byl obrovský a otevřel tak dveře k většímu počtu startů jeho českému parťákovi Danu Vladařovi.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

3. Carey Price (Montreal Canadiens) – 8,5 milionu dolarů

Carey Price.jpg

Bilance v sezoně 2023/24: 0 zápasů
Délka kontraktu: 8 let (do roku 2026)

Když si roce 2005 Habs vybrali brankáře Careyho Price jako pátého hráče v celkovém pořadí draftu, klepali si mnozí experti na čelo, protože pochybovali o jeho výjimečnosti. Jenže Price získal v roce 2014 s kanadským výběrem zlato na olympiádě v Soči, vyhrál Světový pohár a už dříve se stal šampionem na mistrovství světa dvacítek. V roce 2015 se radoval z prestižního individuálního ocenění v podobě Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana v NHL. Ve stejném roce obdržel také Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče soutěže.

Ve sbírce úspěchů však zatím stále postrádá Stanley Cup a zřejmě to tak zůstane. V Mekce kanadského hokeje má sice podepsanou smlouvu do roku 2026, ale dlouhodobě (od sezony 2021/22) je mimo hru se zraněním kolena a jeho návrat na led je ve hvězdách.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

2. Andrej Vasilevskij (Tampa Bay Lightning) – 9 milionů dolarů

Andrej Vasilevskij.jpg

Bilance v sezoně 2023/24: 0 zápasů
Délka kontraktu: 8 let (do roku 2028)

Po skvělých výkonech, které předváděl na juniorské úrovni, si ruský brankář Andrej Vasilevskij vybojoval v sezoně 2013/14 místo jedničky v brance celku Salavat Ufa. Odchytal 28 zápasů v základní části, osmnáct utkání v play-off KHL a pomohl svému týmu do finále Východní konference.

Přes 190 centimetrů vysokého mladíka si v roce 2012 vybrala jako devatenáctého hráče v draftu Tampa Bay a tamní skauti nadaného brankáře bedlivě sledovali i během jeho angažmá v KHL. A mohli z něho mít radost, takže po sezoně 2013/14 mu nabídli smlouvu a mladý Rus si ve svém premiérovém ročníku v NHL zachytal v 16 zápasech.

V další sezoně dostal šancí ještě víc a odchytal 24 střetnutí. S úspěšností zákroků 91 % a průměrem 2,76 inkasovaných gólů na zápas se rozhodně ukázal v dobrém světle, i tak ale mnohé fanoušky překvapilo, když v sezoně 2016/17 vystrnadil z branky Bena Bishopa a zaujal post gólmanské jedničky.

Nyní už je jednou z nejzářivějších brankářských hvězd v NHL. V ročníku 2018/19 získal Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana soutěže a dvakrát přivedl Tampu Bay ke Stanley Cupu. V roce 2021 ještě navrch obdržel Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play-off. Na cestě za Stanley Cupem odchytal 23 utkání s průměrem 1,9 inkasovaných branek na zápas a úspěšností zásahů 93,7 %.

V aktuální sezoně se však zatím na ledě neobjevil. Na konci září totiž podstoupil operaci vyhřezlé plotýnky. Nyní už ale začíná trénovat a podle předpovědí by se mohl koncem listopadu zapojit do zápasového kolotoče.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

1. Sergej Bobrovskij (Florida Panthers) – 10 milionů dolarů

Sergej Bobrovskij-Florida1.jpg

Bilance v sezoně 2023/24: 9 zápasů – průměr 2,68 inkasovaných gólů na zápas, 90,5 % úspěšných zásahů
Délka kontraktu: 7 let (do roku 2026)

Když Sergej Bobrovskij získal v roce 2013 v dresu Columbusu Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře soutěže, museli si asi manažeři Philadelphie rvát vlasy z hlavy. A když to samé zvládl ještě o čtyři léta později, asi jen smutně kroutili holými lebkami, jak mohli dopustit, aby v roce 2012 odešel z klubu.

Bobrovskij je jedním z hráčů, který nikdy neprošel draftem. Flyers ukořistili talentovaného brankáře z Metallurgu Novokuzněck, v jehož dresu zářil v KHL. Mladý Rus hned v prvním ročníku v NHL odchytal 54 zápasů a byl jedničkou mezi tyčemi, ale vyřazovací boje se mu moc nepovedly. V dalším roce kleslo jeho vytížení na polovinu a po sezoně byl vyměněn za tři výběry v draftu do Columbusu. V novém působišti se Bobrovského talent rozzářil naplno a stal je jednou z největších hvězd v zámořských brankovištích.

V roce 2019 už jako brankářská superhvězda zamířil na Floridu, kde podepsal sedmiletý kontrakt, z něhož nyní odkrajuje pátou sezonu. V základní části patří s  úspěšností zákroků těsně nad 91 procent k průměru v NHL. V minulém ročníku však dal ve vyřazovacích bojích zavzpomínat na své nejlepší časy a dovedl Panthers až do finále Stanley Cupu, v němž však Panthers podlehli 1:4 na zápasy Vegas Golden Knights.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud