Zašlá sláva. I tímto slovním spojením můžeme označit doby, kdy pražská Sparta válela na kontinentální klubové scéně. Pojďme si v následujících kapitolách připomenout čtyři největší úspěchy Letenských v pohárové Evropě z posledních pětatřiceti let.
Pokračování 2 / 5
1991/92: 3. - 4. místo v Poháru mistrů evropských zemí
Jozef Chovanec a Horst Siegl slaví na Letné vítězství 1:0 nad slavnou Barcelonou. Právě Siegl vstřelil jedinou branku utkání a rozhodl o historickém vítězství nad fotbalovým gigantem. (Foto: Profimedia.cz)
V sezoně 1991/92 se hrál naposled Pohár mistrů evropských zemí. A Sparta zářila. V prvním kole přešla přes Rangers, ve druhém si poradila s Marseille. Postoupila tak do těžké skupiny po bok Barcelony, Benfiky a Dynama Kyjev.
Bilance Sparty v této skupině byla 2 – 2 – 2. A ve skupině nakonec i obsadila druhé místo, v celé soutěži se tak umístila na 3. – 4. pozici. Na toto období Sparta vzpomíná velice ráda, především pak na domácí zápas s Barcelonou, který jedinou brankou rozhodl Horst Siegl. Do posledního ročníku PMEZ se tak Sparta zaspala velmi výrazným způsobem.
Pokračování 3 / 5
1999/2000: vítězství v základní skupině Ligy mistrů, postup do osmifinále
Na přelomu tisíciletí se Sparta probojovala až do osmifinálové skupiny Ligy mistrů, kde kromě Barcelony a Herthy Berlín změřila síly i s celkem FC Porto. Na snímku brání Milan Fukal útočníka Domingose. Oba zápasy s portugalským celkem skončily nerozhodně. (Foto: Profimedia.cz)
Ligu mistrů si na Letné poprvé zahráli v sezoně 1993/1994. První výrazný úspěch se však dostavil později. V sezoně 1999/2000 Sparta dvakrát zdolala nizozemský Tilburg, vysoko porazila moskevský Spartak, se stejným soupeřem přidala remízu a další dva body uhrála s Bordeaux.
Sparta tak vyhrála svou skupinu a postoupila do osmifinále, kde ji čekalo Porto, Hertha Berlín a opět Barcelona. Letenští sice vybojovali pět bodů, to už jim ale na další postup nestačilo. V osmifinálové skupině skončili třetí.
Pokračování 4 / 5
2001/02: 2. místo v základní skupině Ligy mistrů, postup do osmifinále
Jedním ze soupeřů Sparty v osmifinálové skupině Ligy mistrů v sezoně 2001/02 byl také Panathinaikos Athény. Letenští tehdy oba zápasy s řeckým protivníkem prohráli. (Foto: Profimedia.cz)
Dva roky po historickém postupu do osmifinále Sparta dokráčela ke stejné metě. Ze základní skupiny tehdy parta okolo Čecha, Jarošíka, Sionka či Novotného postoupila druhá za Bayernem Mnichov. Za sebou nechala Spartak Moskva i Feyenoord Rotterdam, který dvakrát dokázala porazit.
V osmifinálové skupině se ale opět musela spokojit se třetím místem, na které ji posunuly dvě výhry nad Portem. Na Panathinaikos, ale především na Real Madrid, už Sparta nestačila. Kdo si však vzpomene na domácí souboj s Bílým baletem, vybaví se mu napínavé drama, které hosté nakonec vyhráli 3:2. Vyprodaná Letná ale tehdy ještě dlouho po závěrečném hvizdu bouřlivě aplaudovala vestoje.
Pokračování 5 / 5
2003/04: 2. místo v základní skupině Ligy mistrů, postup do osmifinále
Sparta v Lize mistrů v sezoně 2003/04 narazila také na turecký Besiktas. Doma Pražané vyhráli 2:1, na hřišti soupeře podlehli 0:1. Na snímku z istanbulského střetnutí je Ilhan Mansiz a záložník Pavel Krmaš. (Foto: Profimedia.cz)
Naposledy Sparta dokázala ze základní skupiny Ligy mistrů postoupit v sezoně 2003/04. Stačilo k tomu remizovat v Římě, porazit Besitkas, uhrát bezbrankovou remízu s Chelsea a nakonec v posledním kole vybojovat doma výhru nad italským Laziem.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
V osmifinále Spartu čekal další italský soupeř. AC Milán už ale byl konečnou. Na Letné se sice hrálo bez branek, na San Siru už ale excelovali domácí. Ani branka Juna nezabránila kanonádě Milánských, kteří se po výsledku 4:1 radovali z postupu do dalšího kola.