Bejvávalo. 4 osudové týmy Pavla Nedvěda. Který dres mu slušel nejvíc?

Je škoda, že hráči jako Pavel Nedvěd se u nás nerodí častěji. Bývalý záložník patřil v době své největší slávy mezi nejlepší fotbalisty světa. Na úplný vrchol se dostal v roce 2003, kdy coby druhý Čech v historii, a na dlouho asi taky poslední, získal Zlatý míč. Tehdy ještě válel v Juventusu i v reprezentaci.

Pavlovi Nedvědovi bylo v srpnu 51 let. Od konce jeho kariéry uplynulo v létě už 14 roků. Poslední zápas odehrál symbolicky proti Laziu Řím, které bylo jeho první a osudovou zahraniční štací.

Záložník, jehož v roce 2004 zařadil Pelé mezi 125 nejlepších žijících fotbalistů světa, vyrůstal ve Skalné. V letech 1985 až 1986 působil v Chebu, dalších pět let byl ve Škodě Plzeň, roky 1991 a 1992 strávil v Dukle Praha. Pak odešel do pražské Sparty, kde začal psát první úspěšnou kapitolu své bohaté kariéry, která pokračovala v Itálii a v reprezentaci. Připomeňte si v následujících kapitolách, jak se jeho fotbalový život vyvíjel, a posuďte, kde mu to slušelo nejvíc.

Pokračování 2 / 5

Sparta Praha

Nedvěd-Sparta (2).jpg

Začátky ve Spartě neměl Pavel Nedvěd lehké. Na Letnou ho přivedl Dušan Uhrin starší, jenže často vysedával na lavičce. Během podzimu byl navíc třikrát vyloučen. On se ale nezastavil a dál tvrdě pracoval.

Z úvodních chyb se ponaučil a postupně se z něj stal klíčový hráč týmu. Skvělou střelou, přehledem a charakterem vedl Spartu nejen na hřišti, ale i v kabině.

Na jaře roku 1995, v závěru derby se Slavií, se rychle zvedl ze země, nechytatelně poslal míč do šibenice a nastartoval sparťanskou jízdu za titulem. Na Letné, kam přišel v roce 1992, si na něj sáhl třikrát. Do zahraničí zamířil po stříbrném Euru 1996.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 5

Lazio Řím

Pavel Nedvěd-Lazio.jpg

Římské Lazio Nedvěd posílil po skvělém vystoupení na Euru 1996, kde mimo jiné pomohl ze hry dostat Italy. Jeho hvězda zářila stále jasněji, v Laziu válel a v první sezoně nastřílel sedm branek.

V roce 1998 získal Italský pohár a v sezoně 1998/99 s římským celkem vyhrál také Pohár vítězů pohárů. Ve finále brankou v závěru utkání pomohl k výhře 2:1 nad Mallorcou. Následně Lazio jeho gólem zdolalo v Superpoháru Manchester United.

Další vrchol přišel v roce 2000, kdy výrazně pomohl k titulu v Serii A a k zisku domácího double. To už se ale pomalu schylovalo k největšímu přestupu v historii českého fotbalu…

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 5

Juventus Turín

Pavel Nedvěd-2003.jpg

Juventus získal Nedvěda v roce 2001. Stará dáma o českého záložníka velmi stála, o čemž svědčí suma, kterou za něj do Lazia poslala. Přestupová částka se vyšplhala na 1,6 miliardy korun. Žádný jiný český fotbalista už tolik nestál.

V Turíně pokračoval ve skvělých výkonech. Byl sice u pádu do druhé ligy, kam Juventus putoval kvůli korupci, slavil ale také zisk čtyř titulů v Serii A.

V roce 2003 pomohl vybojovat postup do finále Ligy mistrů, úspěšnější v něm však byl celek AC Milán. Ve stejném roce Nedvěd získal Zlatý míč. Poslední zápas odehrál v roce 2009 proti Laziu, v Turíně ale zůstal a v klubu jako součást vedení.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 5

Reprezentace

Pavel Nedvěd-repre.jpg

Pavel Nedvěd debutoval v dresu české reprezentace v červnu roku 1994 ve vítězném zápase s Irskem. Postupně se propracoval mezi opory týmu a stal se symbolem generace, která získala stříbro na Euru 1996 a bronz na Euru 2004. Zahrál si i na evropském šampionátu v roce 2000.

Osudným se mu stalo semifinále turnaje v Portugalsku proti Řecku, během kterého se slzami v očích opustil hřiště kvůli zranění kolena. Okolo jeho osoby se strhl i mediální humbuk a Nedvěd se v roce 2004 rozhodl ukončit kariéru.

Nakonec se ještě nechal zlákat, pomohl Čechům v baráži o postup na mistrovství světa, které v roce 2006 hostilo Německo. I na turnaji patřil mezi nejlepší české hráče, pak už ale v reprezentaci definitivně skončil.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud