Basketbaloví křiváci. Toto je 5 nejzákeřnějších prevítů v historii NBA

Stejně jako v bojích o hokejový Stanley Cup hrají také v soubojích o titul v basketbalové NBA významnou roli i hráči určení na černou práci. Někdy jde o práci docela zákeřnou a špinavou.

NBA-špinavci-slide.jpg

Pověst jednoho z největších hajzlíků v současné NBA má Matthew Dellavedova, který se rozhodně neprezentuje jako vzor fair-play chování. Ale možná i díky jeho špinavým kouskům vyhrál Cleveland v roce 2016 mistrovský titul. Ovšem co jsou jeho „prasárny“ proti některým jiným borcům, kteří si v minulosti v NBA vysloužili bezbřehou nenávist a renomé zákeřných křiváků. Pětici takových hráčů najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Rick Mahorn

Rick Mahorn.jpg

Celek Detroitu Pistons byl ve druhé polovině osmdesátých a na začátku devadesátých let minulého století přezdíván jako „Bad Boys“ (zlí hoši). A pokud byste pátrali po tom, který člen tohoto klanu byl považován za toho vůbec nejďábelštějšího, došli byste ke jménu Rick Mahorn.

Co Mahornovi chybělo na střeleckých schopnostech, to snadno doháněl tvrdou, často až brutální hrou. Jeho 208 centimetrů a 109 kilogramů pocítil nejeden protivník, jenž dohrával zápas pořádně otřesený nebo musel předčasně ze hřiště.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

John Stockton

John Stockton.jpg

Američan John Stockton byl vynikajícím hráčem, který strávil celou kariéru, jež čítala 19 sezon, v dresu Utahu Jazz. Kromě toho, že byl výborným střelcem a excelentním nahrávačem, proslul také jako jeden z nejzákeřnějších basketbalistů osmdesátých a devadesátých let minulého století.

Stockton byl tělem i duší bojovník a pro vítězství byl ochoten udělat naprosto všechno. Vždycky se nesmírně tvrdě rval o každou píď prostoru a používal k tomu všechny (i nečisté) způsoby a prostředky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Charles Oakley

Každý, kdo nastupoval v NBA proti Charlesi Oakleymu, věděl, že je ve válce. Během devatenácti sezon, které tento Američan odehrál v nejslavnější basketbalové lize světa, si získal pověst přehnaně tvrdého, zákeřného s všehoschopného prevíta.

Jeho přítomnost na hřišti byla vždycky cítit. Protihráči a jejich fanoušci ho nenáviděli, pro celky, v nichž právě hrál, byl však platným hráčem, který uměl soupeře dokonale rozhodit nebo dokonce zničit. Klidně i pěstmi, o čemž by mohl povídat třeba Charles Barkley z Houstonu, kterému Oakley, jenž hrál tehdy za New York Knicks, pořádně naložil v jednom z předsezónních zápasů v roce 1996.

Pokračování 5 / 6

Karl Malone

Postrachem palubovek v NBA byl v letech 1985 až 2004 Karl Malone. Dva metry a šest centimetrů vysoký a 120 kilogramů vážící hromotluk, který strávil drtivou část kariéry v dresu Utahu Jazz, byl jako nákladní vlak. Když se rozjel směrem ke koši soupeře, nebylo možné ho zastavit. Na své cestě boural všechno, co se mu připletlo do cesty.

Malone ukončil kariéru jako hráč, který zaznamenal druhý nejvyšší počet bodů v historii soutěže (36 928), ale jeho přínos pro tým nevězel jen ve střílení košů. Spoluhráči těžili i z jeho ostrých loktů, které bez skrupulí používal v soubojích. Jeho faul loktem do hlavy vyskakujícího Isiaha Thomase patří dodnes k těm nejbrutálnějším zákrokům v historii NBA.

Pokračování 6 / 6

Bill Laimbeer

Bill Laimbeer.jpg

Stejně jako Rick Mahorn byl také Bill Laimbeer členem detroitských „Bad Boys“, s nimiž se stal dvakrát šampionem NBA. Bílý americký centr byl nesmírně agresivním hráčem, který vyznával fyzický styl hry, se kterým se jeho protivníci jen těžko vyrovnávali.

„Hraji, abych vyhrával, a kvůli tomu použiji všechny své fyzické i psychické schopnosti a dispozice. Jestli se to ostatním hráčům nelíbí, je to jejich problém. Já jen dělám to nejlepší, co dokážu,“ prohlásil jednou Laimbeer, který je podle mnohých odborníků považován za vůbec nejzákeřnějšího borce v historii NBA. Jeho bývalý spoluhráč Dennis Rodman napsal ve svém životopise, že „Laimbeer byl víc než kriminálník.“

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud