Fanoušci Slavie truchlí. Sešívaní totiž přišli o klíčového obránce Alexandera Baha, jenž míří za rekordní sumu do Benfiky Lisabon. Kolik za dánského beka postugalský klub zaplatil? A kteří další zadáci odcházeli z Edenu za nejvyšší sumy? Jména osmi nejdražších obránců v historii sešívaného klubu najdete v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 9
8. Michal Švec (SC Heerenveen) – 2,45 milionu eur

Michal Švec debutoval v A týmu Slavie už v šestnácti letech. Tehdy dokonce naskočil do Poháru UEFA a bylo jasné, že v Edenu zraje nový talent. Z Prahy odešel v sezoně 2007/08, kdy jej zhruba za 63 milionů korun koupil nizozemský Heerenveen, se kterým podepsal smlouvu na čtyři a půl roku. Poté odešel do Maďarska a dokonce se znovu vrátil i do Edenu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 9
6. -7. Dušan Švento (RB Salcburk) - 2,5 milionu eur

Ve Slavii zažil slovenský zadák Dušan Švento skvělé časy. V roce 2008 a 2009 se podepsal pod zisk mistrovských titulů a přestoupil za dva a půl milionu eur do rakouského Salcburku. V roce 2016 se do Edenu po krátké anabázi v německém Kolíně nad Rýnem vrátil. Jeho comeback ale provázely zdravotní problémy, stihl odehrát jen 14 zápasů, a proto se s vedením klubu v polovině ročníku 2017/18 domluvil na ukončení spolupráce. Nikde jinde už pak nehrál.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 9
6. - 7. Simon Deli (FC Bruggy) – 2,5 milionu eur

Mohl být hvězdnou Sparty, na Letné ho ale nechtěli, a tak se Simon Deli dostal přes Příbram a České Budějovice do Slavie. V Edenu vyzrál v hvězdu zadních řad a nejlepšího stopera ligy, který v roce 2019 odešel do Brugg. S klubem získal belgický titul a okusil i Ligu mistrů, nakrátko se vrátil na hostování do Slavie a v roce 2021 přestoupil do tureckého Demirsporu.
Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia
Pokračování 5 / 9
5. Marek Suchý (Spartak Moskva) – 3,8 milionu eur

Slávistický odchovanec Marek Suchý prošel všemi mládežnickými kategoriemi sešívaného klubu. Zabydlel se i v ligovém týmu, se kterým získal dva tituly. Z Edenu odešel v polovině ročníku 2010/11, kdy zamířil na hostování s opcí do Spartaku Moskva. V Rusku byl čtyři roky a poté odešel do Basileje.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 9
4. Michael Ngadeu (KAA Gent) – 4,5 milionu eur

Kamerunský reprezentant Michael Nadeu do Edenu přicházel z Rumunska coby defenzivní záložník, rychle se ale „přeškolil“ na stopera a zařadil se mezi největší hvězdy ligy. Belgický Gent za něho musel vysázet přibližně 115 milionů korun.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 9
3. David Zima (FC Turín) - 5,9 milionu eur

Ještě v roce 2020 o Davidovi Zimovi v Evropě věděl jen málokdo a jeho tržní cenu vyjadřoval portál TransferMarkt cifrou 400 tisíc eur. O dvanáct měsíců později vystřelila hodnota slávistického stopera téměř na dvacetinásobek a blížila se dvěma stům milionům korun. Loni v srpnu přestoupil za necelých šest milionů korun do italského Turína, kde podepsal smlouvu do roku 2025.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 9
2. Vladimír Coufal (West Ham United) – 6 milionů eur

Vladimír Coufal přišel do Edenu v roce 2018 z Liberce a ihned se stal jedním z lídrů týmu. Zabydlel se na pravém kraji obrany, kde nastupuje i v reprezentaci. V roce 2019 o něho stál Freiburg, nakonec však o rok později zamířil za 162 milionů korun do West Hamu, kde působí dodnes.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 9
1. Alexander Bah (Benfica Lisabon) - 8 milionů eur

Slavia přišla v průběhu podzimní části sezony 2020/21 o Vladimíra Coufala, který zamířil do West Hamu United za bývalým spoluhráčem Tomášem Součkem. Náhradu na pravou stranu obrany si pražský klub našel v dánském Sönderjyske v podobě Alexandera Baha.
Důvěra v mladého reprezentanta se vyplatila. Bah byl typem moderního beka, který dokázal podpořit ofenzívu a skvěle zapadl do herního stylu, jenž ordinoval týmu trenér Trpišovský. Od příchodu do české ligy jeho cena poskočila pěkně nahoru a nedávno odcházel do Benfiky Lisabon za osm milionů eur a stal se nejdražším bekem z české ligy.
Foto: Profimedia.cz