Během uplynulých týdnů utratily fotbalové kluby z anglické Premier League více než jednu miliardu liber za hráče jako jsou Casemiro, Erling Haaland, Gabriel Jesus, Christian Eriksen a bezpočet dalších. Některé oddíly po vytipovaných posilách toužily tak mocně, že za ně platily víc, než činila jejich odhadovaná tržní cena.
Během letního přestupového období jsme zaznamenali řadu podpisů, o nichž jsme si mohli myslet, že to je dobrý obchod, ale zároveň jsme se podivili nad výší přestupní částky. Jenže se stačí podívat do minulosti na případy jako je transfer Virgila van Dijka do Liverpoolu nebo Kevina De Bruyneho do Manchesteru City, abychom pochopili, že zaplatit víc, než je předpokládaná tržní hodnota, se může z dlouhodobého hlediska zatraceně vyplatit.
Takové obchody bychom našli i v letošním letním přestupovém období. Dala by se z nich poskládat celá jedenáctka, která by hrála v rozestavení 4-3-3. Najdete ji v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 12
Brankář: Gavin Bazunu (Manchester City → Southampton)
Přestupová částka: 12,6 milionu liber
Tržní hodnota v době přestupu podle portálu TransferMarkt: 4,5 milionu liber
Rozdíl: 8,1 milionu liber
Je těžké správně odhadnout cenu mladého, talentovaného brankáře, který by měl být jedničkou mezi tyčemi na dlouhou dobu. V Southamptonu však letos vsadili pořádný balík na dvacetiletého Ira Gavina Bazunua, za něhož zaplatili téměř 13 milionů liber navzdory tomu, že v době transferu odhadoval portál TransferMarkt jeho cenu na třetinu této částky. Bazunu se upsal novému zaměstnavateli do roku 2027 a v nové sezoně odchytal zatím všechny zápasy.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 12
Pravý obránce: Neco Williams (Liverpool → Nottingham Forrest)
Přestupová částka: 18 milionů liber
Tržní hodnota v době přestupu podle portálu TransferMarkt: 7,2 milionu liber
Rozdíl: 10,8 milionu liber
Odchovanec Liverpoolu Neco Williams je novou vycházející hvězdičkou Premier League. Na Anfield Road se v obrovské konkurenci dostával na hřiště jen sporadicky, takže v létě klub opustil a podepsal čtyřletý kontrakt s nováčkem nejvyšší soutěže z Nottingahamu. Jednadvacetiletý talent rychle ukázal, že vynaložených 18 milionů liber by se mohlo vyplatit. V úvodních šesti zápasech byl tahounem mužstva, nechyběl na hřišti ani jedinou minutu a v duelu s West Hamem United (1:0) byl absolutně nejlepším hráčem.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 12
Stoper: Wesley Fofana (Leicester City → Chelsea)
Přestupová částka: 76,36 milionu liber
Tržní hodnota v době přestupu podle portálu TransferMarkt: 36 milionů liber
Rozdíl: 36,36 milionu liber
Každý ve fotbalovém světě dobře ví, že Chelsea letos v létě pořádně přeplatila stopera Wesleyho Fofanu. Jenže na ostrovech je dobře známo, že získat za dobré peníze kvalitního hráče z Leicesteru je nesmírně tvrdý oříšek. Blues nutně potřebovali středního obránce, protože ztratili Antonia Rüdigera a Andrease Christensena, takže zatlačili na pilu a poslali Liškám na konto dvojnásobek toho, co podle portálu TransferMarkt činila v dané chvíli tržní cena jednadvacetiletého Francouze.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 12
Stoper: Lisandro Martínez (Ajax Amsterdam → Manchester United)
Přestupová částka: 51,63 milionu liber
Tržní hodnota v době přestupu podle portálu TransferMarkt: 28,8 milionu liber
Rozdíl: 22,83 milionu liber
Kdybyste hledali fotbalistu, jehož cena během uplynulých čtyř let vyletěla nahoru více než desetinásobně, pak byste došli ke jménu Lisandra Martíneze. Čtyřiadvacetiletý argentinský stoper (nebo defenzivní záložník) je vysoce kreativním hráčem, který není jen rozbíječem útoků soupeře, ale dokáže také přesným pasem podpořit ofenzívu vlastního týmu. Je jisté, že Manchester United za Martíneze zaplatili podstatně víc, než byla letos v létě jeho tržní cena, ale pokud si zachová současnou formu, budou se na Old Trafford plácat po ramenou za skvělý obchod.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 12
Levý obránce: Marc Cucurella (Brighton anf Hove Albion → Chelsea)
Přestupová částka: 58,77 milionu liber
Tržní hodnota v době přestupu podle portálu TransferMarkt: 25,5 milionu liber
Rozdíl: 33,57 milionu liber
Španělský zadák Marc Cucurella je odchovancem Barcelony, za první tým katalánského velkoklubu však odehrál jen jediné utkání v národním poháru. V roce 2020 byl prodán za necelých 12 milionů eur do Getafe, odkud si po jediné sezoně vysloužil přestup na britské ostrovy. Za talentovaného zadáka zaplatil loni v létě Brighton 18 milionů eur a klub z jihu Anglie tohoto obchodu určitě nelituje.
V úvodní sezoně v Premier League odehrál 35 utkání, pokaždé v základní sestavě, dal jeden gól a zaznamenal jednu asistenci. V Brightonu měl podepsaný kontrakt do roku 2026, ale na začátku srpna se stěhoval do Chelsea, která za něho zaplatila téměř 60 milionů liber. V Brightonu se tomuto obchodu zřejmě šťastně smějí ještě teď.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 12
Záložník: Casemiro (Real Madrid → Manchester United)
Přestupová částka: 63,59 milionu liber
Tržní hodnota v době přestupu podle portálu TransferMarkt: 36 milionů liber
Rozdíl: 27,59 milionu liber
Třicetiletý Brazilec Casemiro byl až do konce minulé sezony motorem Realu Madrid. Součástí Bílého baletu byl od roku 2013, jen v sezoně 2014/15 si odskočil na hostování do portugalského Porta. Na San Bernabeu se radoval ze tří titulů ve španělské La Lize, jednou vyhrál pohár Copa del Rey, třikrát národní Superpohár a pětkrát se podepsal pod triumfem v Lize mistrů. Navíc se podílel třikrát na vítězství na mistrovství světa klubů. Real letos v létě opouštěl v roli klubové legendy. Je jisté, že za jeho podpis zaplatili Red Devils mnohem víc, než činí Casemirova skutečná tržní cena, ale zřejmě by to nemusel být špatný obchod.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 12
Záložník: Aurélien Tchouaméni (AS Monako → Real Madrid)
Přestupová částka: 72 milionů liber
Tržní hodnota v době přestupu podle portálu TransferMarkt: 54 milionů liber
Rozdíl: 18 milionů liber
Pokud už se vyplatí někoho přeplatit, pak je to určitě mladý, talentovaný a perspektivní hráč, který by mohl v klubu vzkvétat a pobýt v něm dlouhou dobu. Přesně tohle je případ francouzského záložníka Auréliena Tchouaméniho. Dvaadvacetiletý borec, který v minulých sezonách zářil v dresu Monaka, má všechny předpoklady, aby se stal v barvách Realu Madrid jednou z hvězd španělské La Ligy.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 12
Záložník: Vitinha (FC Porto → Paris Saint-Germain)
Přestupová částka: 37,35 milionu liber
Tržní hodnota v době přestupu podle portálu TransferMarkt: 27 milionů liber
Rozdíl: 10,35 milionu liber
Subtilní dvaadvacetiletý portugalský reprezentační záložník Vitinha je odchovancem Porta. V sezoně 2020/21 si jako hostující hráč vyzkoušel v dresu Wolverhamptonu anglickou Premier League a v minulém ročníku zářil v barvách mateřského klubu. Arabští šejkové z Paříže o něho stáli tak moc, že neváhali zaplatit mnohem víc, než činila jeho aktuální tržní cena. PSG se upsal do roku 2027.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 12
Pravé křídlo: Antony (Ajax Amsterdam → Manchester United)
Přestupová částka: 85,5 milionu liber
Tržní hodnota v době přestupu podle portálu TransferMarkt: 31,5 milionu liber
Rozdíl: 54 milionů liber
Koupíte pozdě, koupíte draho. Ajax na to šel letos v létě dobře. V holandském klubu dobře věděli, jak moc na Old Trafford touží po brazilském útočníkovi Antonym, a tak šikovně a chytře lavírovali, až nakonec vyinkasovali od Manchesteru United těsně před uzavřením přestupního termínu přes 85 milionů liber, takže skoro třikrát přeplatili aktuální tržní cenu dvaadvacetiletého hráče, jak ji uváděl renomovaný portál TransferMarkt.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 11 / 12
Střední útočník: Alexander Isak (Real Sociedad → Newcastle United)
Přestupová částka: 63 milionů liber
Tržní hodnota v době přestupu podle portálu TransferMarkt: 27 milionů liber
Rozdíl: 36 milionů liber
Cenovka portálu TransferMarkt u švédského forvarda Alexandera Isaka, na níž bylo letos v létě napsáno 27 milionů liber, neodpovídala realitě. Dvaadvacetiletý fotbalový supertalent měl rozhodně vyšší cenu, a toho si byli také vědomi v Newcastlu United, když za jeho podpis neváhali zaplatit více než dvojnásobnou sumu. Isak se anglickému klubu upsal do roku 2028 a hned v úvodním utkání na ostrovech se blýskl gólem. Tahle investice se zřejmě v budoucnosti hodně vyplatí.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 12 / 12
Levé křídlo: Darwin Núňez (Benfica Lisabon → Lisabon Liverpool)
Přestupová částka: 67,5 milionu liber
Tržní hodnota v době přestupu podle portálu TransferMarkt: 49,5 milionu liber
Rozdíl: 18 milionů liber
Gól, asistence, červená karta – během prvních tří zápasů v Premier League už toho stihl uruguayský útočník Darwin Núňez ukázat dost. V minulém ročníku byl v dresu Benfiky Lisabon postrachem portugalské ligy, když v 28 zápasech nasázel soupeřům 26 branek, takže o jeho služby měly zájem velkokluby z celé Evropy. Třiadvacetiletý borec se upsal Liverpoolu, který za talentovaného forvarda zaplatil skoro 70 milionů liber, což bylo rozhodně víc, než byla jeho reálná cena. Na Anfield Road podepsal smlouvu do roku 2028.
Foto: Profimedia.cz