Někdejší jihoafrický paralympionik Oscar Pistorius si před lety získal sympatie celého světa. Beznohý atlet si vybojoval právo účasti na olympijských hrách v Londýně, kde závodil se zdravými sportovci. V roce 2013 však o náklonnost veřejnosti přišel. Zastřelil svou přítelkyni.
Oscar Pistorius a Reena Steenkampová. Vztah jihoafrického paralympionika skončil tragicky. (Foto: Profimedia.cz)
Oscar Pistorius usmrtil v únoru roku 2013 o čtyři roky starší Reevu Steenkampovou čtyřmi kulkami ve svém bytě v Pretorii. Následně byl obžalován z vraždy. Soudkyně Thokozile Masipaová nejdříve rozhodla, že se běžec dopustil zabití z nedbalosti a poslala ho na pět let za mříže. Následovalo odvolání, po němž však dostal bývalý paralympionik ještě rok navíc. Po sérii dalších odvolání a novém vyšetřování případu byl Pistoriusovi trest prodloužen na třináct let. Před pár týdny žádal o podmínečné propuštění, ale soud jeho žádost zamítl. Znovu bude mít nárok na podmínečné propuštění v srpnu 2024.
Pistorius není prvním sportovcem, který někoho připravil o život. V následujících kapitolách najdete 13 dalších, kteří úmyslně či neúmyslně sprovodili někoho ze světa.
Pokračování 2 / 14
Mark Rogowski (skateboarding)
Mark Rogowski byl profesionální skateboardista, který byl v osmdesátých letech minulého století opravdovou undergroundovou hvězdou. V březnu 1991 strávil den s dávnou kamarádkou Jessicou Bergstenovou, která byla později prohlášena za nezvěstnou. Její tělo bylo nakonec nalezeno v kalifornské poušti. S identifikací to nebylo jednoduché, protože už bylo ve značném stadiu rozkladu.
Rogowski nakonec nevydržel výčitky svědomí a sám se udal policii. Přiznal, že Jessicu znásilnil, nacpal ji do pytle, nakonec ji udusil a zakopal v mělkém hrobě. Od soudu odcházel s trestem 31 let žaláře.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 14
Robert Rozier (americký fotbal)
Bývalý hráč St. Louis Cardinals odehrál v NFL šest zápasů, než skončil kvůli podezření z dopingu. Později se stal členem sekty černých rasistů, věřících, že bůh je černý, že černí jsou i praví Židé a všichni bílí jsou ďáblové. Každý, kdo se chtěl stát členem sekty, musel zabít nějakého „bílého ďábla.“ Mírumilovné náboženství...
Rozier to vzal vážně a byl dost důkladný. V říjnu 1986 byl zatčen a obviněn z několika vražd. Přiznal se k mordu sedmi bělochů.
Byl odsouzen na 22 let, ale protože se rozhodl svědčit proti vůdci sekty, dostal se do programu ochrany svědků a pak i na svobodu. Jenže v roce 1999 byl zadržen v Kanadě, kde se pokoušel platit nekrytým šekem. U soudu vyfasoval 25 let za mřížemi.
Pokračování 4 / 14
Lee Hughes (fotbal)
Anglický fotbalista Lee Hughes nezabil nikoho úmyslně, nýbrž proto, že měl vybíleno v makovici. V listopadu 2003 v blízkosti domova v obci Warwickshire ztratil ve vysoké rychlosti kontrolu nad svým Mercedesem CL 500 za víc než tři miliony korun a vlétl do protisměru, kde smetl Renault Scénic, v nemž zemřel jeden člověk a další dva byli těžce zraněni.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
Hughes a jeho spolujezdec Adrian Smith se z místa nehody vypařili a viník nehody se na policii přihlásil až o 36 hodin později. U soudu tvrdil, že mu selhaly brzdy, ale experti to vyvrátili. Podle žalobce z místa činu uprchl, aby se vyhnul dechové zkoušce, protože řídil opilý.
V srpnu 2004 byl shledán vinným a odsouzen na šest let do vězení. V něm strávil o tři roky méně než měl a v srpnu 2007 byl propuštěn.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 14
Gavin Grant (fotbal)
Aktuálně devětatřicetiletý muž má o budoucnost postaráno. V roce 2010 dostal Gavin Grant za vraždu doživotní trest a i kdyby se nad ním později soudci slitovali, dřív než v roce 2035 z vězení nevyleze. V souvislosti s vraždou byl vyšetřován už v roce 2005, ale nakonec ze sevření chapadel spravedlnosti vyklouzl. To už se mu o pár let později nepodařilo.
Pokračování 6 / 14
Luke McCormick (fotbal)
Anglický fotbalista Luke McCormick v červnu roku 2008 cestou ze svatby bývalého týmového kolegy Davida Norrise smetl na křižovatce svým Range Roverem auto, ve kterém na místě zemřely dvě děti ve věku osm a deset let. Asi nepřekvapí, že McCormick byl pořádně opilý, navíc ještě řídil bez zákonného pojištění. Soudce ho poslal na sedm roků do vězení, odkud však vyšel po čtyřech letech.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 14
Jurij Sevidov (fotbal)
Skvělému sovětskému útočníkovi a vynikajícímu střelci, který zažil nejlepší léta ve Spartaku Moskva, se zlomila kariéra v roce 1965, kdy autem srazil dopisujícího člena Akademie věd SSSR Dmitrije Rjabčikova. Prominentní chemik a nositel Stalinovy ceny zemřel v nemocnici v důsledku lékařského pochybení.
Jurij Sevidov byl následně odsouzen na deset let do vězení a zbaven titulu mistra sportu. Pět let po rozsudku už ale zase hrál. Nejdříve v Kazachstánu, pak na Ukrajině. Za žádný ruský klub už nikdy nenastoupil.
Pokračování 8 / 14
Hiroshi Ogawa (baseball)
Bývalý hráč a asistent trenéra japonského baseballového celku Chiba Lotte Mariner zavraždil 18. listopadu 2004 sedmašedesátiletou Kazucho Nishiuchi. Okradl ji o 1,75 milionu jenů (víc než 20 tisíc dolarů), které potřeboval na zaplacení dluhů. Šlo o peníze jejího zaměstnavatele.
Když žena odmítla Ogawovi obnos vydat, shodil ji Hiroshi Ogawa ze schodů. Bezvládné tělo pak naložil do auta, odvezl k rybníku, kde Kazucho utopil v ocelové rakvi. Na konci září 2005 byl Ogawa odsouzen k doživotnímu vězení.
Pokračování 9 / 14
Bertil Fox (kulturistika)
Britský profesionální kulturista Bertil Fox patřil v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století k absolutní špičce ve své sportovní disciplíně. V květnu 1998, tři roky po skončení kariéry, byl obviněn z vraždy své bývalé snoubenky a její matky na karibském ostrově Svatý Kryštof.
Původně byl odsouzen k smrti oběšením. Trest mu byl v září 2002 změněn na doživotní vězení.
Pokračování 10 / 14
Rubin „Hurricane“ Carter (box)
Tenhle chlapík sem vlastně ani nepatří, ale jeho příběh stojí za to. Profesionální americký boxer střední váhy známý pod přezdívkou „Hurikán“ prožil vrchol sportovní kariéry v šedesátých letech minulého století. Na jejím konci bylo v roce 1966 obvinění z trojnásobné vraždy v baru Lafayette v New Jersey. Porota ho shledala vinným a soudce ho odsoudil ke třem doživotním trestům. Carter se několikrát odvolal a vždycky tvrdil, že je nevinný.
Na jeho obranu vystoupil například známý americký písničkář Bob Dylan nebo legendární boxer Muhammad Ali. Ven z vězení se však Carter dostal až v roce 1985, téměř po dvaceti letech za mřížemi. Příběh zpracoval i Hollywood. Hlavní roli ve filmu Hurricane si zahrál Denzel Washington.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 11 / 14
Esteban de Jesús (box)
Šampion v lehké váze Esteban de Jesús vstoupil do profesionálního ringu v roce 1969 a stal se prvním boxerem, který porazil legendárního Roberto Durana. Králem své váhové kategorie byl v letech 1976 až 1978. Během kariéry zaznamenal 57 vítězství, z toho 32 stylem K.O. Pouze pětkrát odcházel z ringu jako poražený.
V roce 1981 ukončil v rodném Portoriku spor o parkovací místo se sedmnáctiletým mladíkem tím, že ho zabil. Málokoho asi překvapí, že právě hučel na koksu.
Ve vězení se z něho stala baseballová hvězda, vrátil se ke křesťanské víře a nakonec se z něho stal kazatel – vzhledem k jeho jménu dost očekávaný obrat. Za mřížemi se nakazil virem HIV a měsíc před smrtí dostal od tehdejšího guvernéra milost. Zemřel v 37 letech.
Pokračování 12 / 14
Leslie Hylton (kriket)
Leslie Hylton byl kriketový nadhazovač, který odehrál během třicátých let minulého století čtyřicet zápasů v dresu rodné Jamajky. Poté, co zjistil, že jeho manželka má poměr s jiným mužem, udělal to, co by učinil každý správný chlap s kapkou cti v těle (podle Hyltona) – vypálil do ní sedm kulek z pistole.
U soudu se bránil, že chtěl zabít sám sebe, ale netrefil se. Soudce mu neuvěřil a poslal ho na šibenici. 17. května 1955 byl oběšen a dodnes je jediným kriketovým hráčem, který byl kdy popraven.
Pokračování 13 / 14
Evangelos Goussis (box, kickbox)
Bývalý australský boxer a kickboxer řeckého původu má na svědomí minimálně dvě vraždy. Už v listopadu 1989, kdy mu bylo 22 let, byl odsouzen za pokus o vraždu a obchodování s heroinem.
V první dekádě nového tisíciletí se Evangelos Goussis podílel na vyřizování účtů mezi melbournskými gangy a prokazatelně zastřelil dva lidi. V souhrnu vyfasoval 50 let za mřížemi, přičemž se ven může dostat nejdříve v roce 2036, kdy mu bude 69 let.
Pokračování 14 / 14
Rae Carruth (americký fotbal)
Bývalý hráč klubu Carolina Panthers byl v roce 2001 shledán vinným a odsouzen za vraždu ženy, s níž čekal dítě. Realitní makléřka Cherica Adamsová byla postřelena z auta čtyřmi ranami. Žena později v nemocnici zemřela, ale předtím než upadla do komatu, stačila detektivům říct dost na to, aby věděli, odkud vítr fouká. Dítě se podařilo zachránit, ale přežilo s trvalým poškozením mozku. Carruth se stal psancem a nějakou dobu unikal policii. Nakonec byl dopaden v Tennessee – v kufru auta, obklopen sklenicemi s vlastní močí.
Foto: Profimedia.cz