Anglická Premier League není nejlepší na světě. Doplácí na přebytek cizinců

Anglická Premier League není nejlepší na světě. Doplácí na přebytek cizinců

Suverénní nadvládu Španělska nad fotbalovou Evropou nepotvrdilo pouze letošní finále Ligy mistrů, ale také fotbaloví statistici a historikové, kteří vydávají žebříček nejkvalitnějších ligových soutěží. V něm drží žezlo vládce pevně v rukou La Liga.

Čím to je, že se Primera Division stala nejzářivější soutěží světa? Vždyť v Anglii je víc peněz a tím pádem větší konkurence kvalitních fotbalistů ze všech koutů planety. No právě. Možná, že jsme teď narazili na cosi podstatného.

V anglických klubech hraje jen asi třetina domácích fotbalistů. Zbytek hráčů dodává kontinentální Evropa, Afrika, Amerika a občas i Asie nebo Austrálie.

Třeba ve Francii je oproti Anglii podíl domácích hráčů téměř dvojnásobný – činí asi 63 procent. Lépe je na tom také italská Serie A (52 %) a německá Bundesliga (45 %). A v nejlepší soutěži světa - La Lize - pobíhá po hřištích 64 procent fotbalistů, kteří se narodili ve Španělsku.

Možná, že pod nablýskaným pozlátkem anglické ligy se skrývá zastaralý systém, který nedovolí domácím talentům výkonnostně zrát a zlepšovat se. Místa jim totiž zabírají hráči z ciziny, kteří možná ani nejsou o tolik lepší.

Je sice marketingově atraktivní s velkou pompou přivádět do klubů zahraniční akvizice, ale jak je vidět například na Barceloně nebo Borussii Dortmund, výchova vlastních talentů a jejich začleňování do prvního týmu je z dlouhodobého hlediska efektivnější než nákupy hotových hráčů odjinud.

Holandská fotbalová legenda Johan Cruyff, který strávil pět let v Barceloně jako hráč a osm sezon ji vedl jako trenér, kdysi prohlásil, že anglický fotbal měl vždycky sílu, ze které šel strach. V Anglii by si na to teď měli opět vzpomenout.

Zatím poslední žebříček nejkvalitnějších fotbalových lig podle Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků vypadá takto:

1. Španělsko                  1277 bodů 
2. Kolumbie                      984 bodů
3. Francie                         938 bodů
4. Německo                      910 bodů
5. Argentina                      901 bodů
6. Anglie                           898 bodů
7. Brazílie                         897 bodů
8. Itálie                              857 bodů
9. Belgie                           732,5 bodů  
10. Turecko                      705,5 bodů

14. Portugalsko                654,5 bodů
15. Česká republika       633 bodů
16. Kypr                           630 bodů

Doporučujeme

Články odjinud