Alpské lyžaře otestuje náročná sjezdovka Kandahar. Kdo vyhraje v Ga-Pa? | Depositphotos.com

Depositphotos.com

Alpské lyžaře otestuje náročná sjezdovka Kandahar. Kdo vyhraje v Ga-Pa?

Světový pohár v alpském lyžování je ve vrcholné části sezony, po slavném Kitzbühelu čeká na závodníky další slavný podnik v německém Garmisch-Partenkirchenu. Pod nejvyšším německým vrcholem Zugspitze se musí připravit na náročnou sjezdovku s extrémně strmým profilem i dalekými skoky.

Světovému poháru vládne Švýcar Odermatt, v posledních rychlostních závodech však zářil Francouz Sarazzin. Jak dopadnou dva závody v Super-G se dozvíme 27. a 28. ledna.

Německé zimní středisko Garmisch-Partenkirchen, zkráceně Ga-Pa, patří k nejslavnějším lyžařským areálům na světě. Tamní sjezdovku Kandahar na kopci Kreuzjoch řadí experti k nejnáročnějším v celém Světovém poháru. Ostatně její parametry mluví za vše. V celkové délce 3700 metrů klesne nadmořská výška o více než 900 metrů. Sjezdaři se musí na startu a zejména ve spodní části svahu vyrovnat s velmi strmými pasážemi se sklonem místy i 92 procent, na nichž dosahují rychlosti až 140 kilometrů. Známá je například sekce nazývaná „volný pád“, kde skoky míří až k 60 metrům. I mnohé hvězdy alpského lyžování v čele se slavnou Lindsey Vonnovou tak hovořily v souvislosti s Kandaharem jako o šílené a nebezpečné trati.

V posledních letech ovšem na ní sjezdovým disciplínám příliš nepřálo počasí. Loni se na Kandaharu měl konat sjezd a obří slalom, kvůli teplému počasí a nedostatku sněhu však byl celý podnik zrušen. A nebylo to v poslední době poprvé. Letos jsou ovšem podmínky na svahu pro závodění výrazně lepší.

Do Garmisch-Partenkirchenu dorazí lyžaři z neméně slavných kopců v Rakousku. Během uplynulého víkendu se konaly dva sjezdy na světoznámém Steifu v Kitzbühelu. Oba dny opanoval Cyprien Sarazzin. Zatímco v prvním závodě francouzský lyžař porazil druhého Itala Schiedera o pouhých pět setin, ve druhém sjezdu nadělil druhému Odermattovi téměř vteřinu. Někteří sjezdaři si ještě před Německem v týdnu odskočili na slalomové disciplíny do Schladmingu.

V roli největšího favorita přijede do Německa Marco Odermatt. Švýcar zatím jednoznačně vládně světovému poháru, na druhého Sarazzina má náskok 596 bodů.  Odermattovi bude na Kandaharu vyhovovat i Super-G, je totiž první i v hodnocení této disciplíny. Výbornou formu z posledních dní se ovšem bude snažit zúročit Sarazzin. Do okruhu adeptů na vítězství budou určitě patřit také Ital Dominic Paris a Rakušan Vincent Kriechmayr. Z českých lyžařů by se měl představit Jan Zabystřan, pro něhož by jakýkoliv bodový zisk byl výborným výsledkem. Kdo se během víkendu nejlépe popasuje s náročným kopcem? Vsadit si na to můžete s bonusem u Fortuny.

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Účast osob mladších 18 let na hazardní hře je přísně zakázána.           

Doporučujeme

Články odjinud