Až 25. května nastoupí proti sobě ve finále Ligy mistrů na londýnském stadionu ve Wembley jedenáctky Borussie Dortmund a Bayernu Mnichov a rozhodčí foukne poprvé do píšťalky, začne bratrovražedný souboj. A nejen proto, že se o titul nejlepšího evropského klubu současnosti popasují dva němečtí rivalové.
Ve finále Champions league ožije tři čtvrtě století stará rivalita dvou německých průmyslníků – bratrů Dasslerových. Jeden je totiž zakladatelem společnosti Adidas, druhý přivedl na svět firmu Puma. A právě v dresech těchto značek nastoupí na trávník fotbalisté Borussie a Bayernu.
Značky spojené krví
Všechno to začalo v roce 1948 v městečku Herzogenaurach – 167 kilometrů daleko od Mnichova a 324 kilometrů od Dortmundu. Do onoho roku Adolf a Rudolf Dasslerovi podnikali společně. Jejich továrna nesla název Gebrüder Dassler Schuhfabrik, zaměstnávala 25 lidí a vyráběla sto párů bot denně.
Bratři Dasslerové byli úspěšní. Na olympiádě v Berlně vyhrál v jejich botách sprinter a dálkař Jesse Owens před zraky Adolfa Hitlera čtyři zlaté medaile. Před začátkem druhé světové války už fabrika produkovala dvě stě tisíc párů bot ročně.
Po válce se ale sourozenci nejspíš tvrdě pohádali a každý šel svou cestou. Dodnes není úplně jasné, proč už spolu do konce života nepromluvili jediné slovo. Známé jsou však jejich další životní osudy.
Adi versus Rudi
Adolf zůstal ve staré továrně a nechal si zaregistrovat značku Adidas, která je složeninou z úvodních hlásek jeho jména a příjmení (nechával si říkat „Adi“). Rudolf si na druhé straně řeky Aurach postavil novou fabriku. Svou značku nejdříve nazval Ruda, což by jistě lichotilo panu Pivrncovi (hrdinovi kreslených vtipů Petra Urbana), ale po krátkém čase ji přejmenoval na údernější Pumu.
Konflikt dvou bratrů rozdělil i město na dva nepřátelské tábory – podle toho, kdo pro kterého sourozence pracoval. Úspěchy však sklízeli i v sólo podnikání.
Soupeření se přeneslo na sportoviště, kde se znesváření bratři trumfovali, kdo zláká pro svou obuv výraznější hvězdu. Se třemi pruhy si skočili pro světový rekord legendární dálkař Bob Beamon a výškař Dick Fosbury. Na sobě je měl také nezapomenutelný boxer Muhammad Ali, když pěstmi válcoval v ringu své soupeře.
„V barvách“ Pumy zase běhal slavný Etiopan Abebe Bikila. Svůj první olympijský maraton v roce 1960 sice vyhrál bosý, ale o čtyři roky později obhájil zlatou medaili v botách od Rudiho.
Do války zasáhli i Češi
Bratrovražedný boj se nevyhnul ani fotbalovým trávníkům. První úder zasadil Adidas, který v roce 1954 vyrukoval s kopačkami s vyměnitelnými kolíky.
Na revoluční technologii stál do značné míry úspěch tehdejší německé reprezentace, která používala novou obuv jako první na světě. Němci v těchto botách zázračně vykopali na mistrovství světa ve Švýcarsku svůj první titul, když ve finále porazili fenomenální Maďary.
Němečtí fotbalisté vyhráli v roce 1954 ve Švýcarsku svůj první titul mistrů světa, když ve finále porazili Maďarsko i díky revoluční technologii výměnných kolíků v kopačkách Adidas. (Foto: Profimedia.cz)
Rudolf si zase připsal k dobru kontrakty se dvěma nejlepšími fotbalisty historie. Puma obouvala a oblékala Brazilce Pelého a Argentince Diega Maradonu.
Duel Borussie Dortmund s Bayernem Mnichov nebude první finálovou fotbalovou bitvou historie, v níž se proti sobě postaví značky bratrů Dasslerových. Symbolicky se Adidas s Pumou střetli ve finále mistrovství světa v Německu v roce 2006 prostřednictvím týmů Itálie (Puma) a Francie (Adidas).
Na mistrovství Evropy v roce 1996 se do války značek zamíchali i Češi (Puma), kteří tehdy ve finále ve Wembley podlehli Německu (Adidas). Znovu si to duchové obou bratrů rozdali v posledním zápase na loňském Euru v Polsku a na Ukrajině v souboji Španělska s Itálií.
Ani v Lize mistrů nepůjde o premiérovou bitvu. Tou byl souboj Červené hvězdy Bělehrad (Puma) s Olypiquem Marseille (Adidas). 29. května 1991 na stadionu San Nicola v italském Bari se téměř šedesát tisíc diváků branky nedočkalo ani v prodloužení a tak se rozhodovalo o vítězi až v penaltovém rozstřelu, který vyhrál jugoslávský celek 5:3.
Po 22 letech teď v souboji o titul nejlepšího evropského klubu na sebe narazí Adidas s Pumou znovu. Jisté je, že vyhrají Němci, tedy krajané znesvářených bratrů. Bude mít ale po zápase větší radost duch Adolfa, nebo Rudolfa?