Pravý obránce – Zdeněk Grygera  Zdeněk Grygera má doma zlato z roku 2002, ke kterému pomohl jedním gólem v základní skupině i proměněnou penaltou ve finálovém rozstřelu s Francií. Po skvělém turnaji ho ze Sparty získal Ajax Amsterdam, odkud putoval do Juventusu Turín. Na svém postu dlouho neměl konkurenci. Profimedia.cz
 Stoper – Tomáš Ujfaluši  Tomáš Ujfaluši byl jedním z nejlepších českých stoperů posledních let. Zahrál si za Hamburk, Fiorentinu, Atlético Madrid či Galatasaray Istanbul, s reprezentací slavil bronz na Euru 2004 i postup na světový šampionát do Německa. V dresu lvíčat absolvoval stříbrný turnaj v roce 2000 i zlatou akci ve Švýcarsku o dva roky později. Profimedia.cz
 Stoper – Pavel Novotný  Tohle jméno vás zřejmě překvapí. Pavel Novotný ale mezi elitou není náhodou. Vždyť coby obránce dal v české jednadvacítce osm gólů. Na stopera parádní bilance! Účastník „malého“ Eura 1996 v témže roce debutoval i v seniorské reprezentaci, a to hned v semifinále mistrovství Evropy s Francií. Profimedia.cz
 Levý obránce – Marek Jankulovski  Ostravský rodák Marek Jankulovski byl členem stříbrné party v roce 2000. Ve stejném roce opustil Baník a zamířil do italské Neapole. Přes Udine se dostal až do AC Milán, se kterým v roce 2007 vyhrál Ligu mistrů. Profimedia.cz
11
Fotogalerie

All-Star tým lvíčat. Ideální sestava z mladíků, kteří hráli v českém nároďáku do 21 let

Hráči se ve fotbalové jednadvacítce točí jako na kolotoči. Jedna parta zestárne a nahradí ji nová. Tak to prostě chodí.

Zatímco někteří fotbalisté, kteří prošli národním týmem do 21 let, upadli v zapomnění, jiní za sebou zanechali výraznou stopu. Rozhodli jsme se, že poskládáme historický All-Star tým české jednadvacítky. Nemysleli jsme přitom jen na hráče, kteří to pak dotáhli nejdál, ale i na ty, kteří se třeba nedostali do evropských vekloklubů, v „21“ si ale vedli na výbornou. Které borce jsme do něj zařadili, to se dozvíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 12

Brankář – Petr Čech

Petr Čech 2002.jpg

Jednadvacítkou prošla řada nadějných gólmanů, jen jeden ale vychytal zlato. Petr Čech v penaltovém rozstřelu v roce 2002 zlikvidoval tři pokutové kopy Francouzů a stal se finálovým hrdinou. Odměnou mu bylo ocenění pro nejlepšího hráče turnaje.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 12

Pravý obránce – Zdeněk Grygera

Zdeněk Grygera-repre 21.jpg

Zdeněk Grygera má doma zlato z roku 2002, ke kterému pomohl jedním gólem v základní skupině i proměněnou penaltou ve finálovém rozstřelu s Francií. Po skvělém turnaji ho ze Sparty získal Ajax Amsterdam, odkud putoval do Juventusu Turín. Na svém postu dlouho neměl konkurenci.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 12

Stoper – Tomáš Ujfaluši

Tomáš Ujfaluši1-repre 21.jpg

Tomáš Ujfaluši byl jedním z nejlepších českých stoperů posledních let. Zahrál si za Hamburk, Fiorentinu, Atlético Madrid či Galatasaray Istanbul, s reprezentací slavil bronz na Euru 2004 i postup na světový šampionát do Německa. V dresu lvíčat absolvoval stříbrný turnaj v roce 2000 i zlatou akci ve Švýcarsku o dva roky později.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 12

Stoper – Pavel Novotný

Pavel Novotný1.jpg

Tohle jméno vás zřejmě překvapí. Pavel Novotný ale mezi elitou není náhodou. Vždyť coby obránce dal v české jednadvacítce osm gólů. Na stopera parádní bilance! Účastník „malého“ Eura 1996 v témže roce debutoval i v seniorské reprezentaci, a to hned v semifinále mistrovství Evropy s Francií.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 12

Levý obránce – Marek Jankulovski

Marek Jankulovski1-repre 21.jpg

Ostravský rodák Marek Jankulovski byl členem stříbrné party v roce 2000. Ve stejném roce opustil Baník a zamířil do italské Neapole. Přes Udine se dostal až do AC Milán, se kterým v roce 2007 vyhrál Ligu mistrů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 12

Pravý záložník – David Kobylík

David Kobylík-repre 21.jpg

Věštila se mu velká budoucnost. Když měl míč u nohy, bylo těžké ho od něj odstavit. Se lvíčaty v roce 2002 vybojoval David Kobylík zlato a zajistil si přesun z Olomouce do Štrasburku. Autor sedmi gólů v dresu jednadvacítky ale nedokázal naplnit předpoklady, které se do něj vkládaly.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 12

Střední záložník – Jan Polák

Jan Polák-repre 21.jpg

Jan Polák byl dlouho, než ho překonal Adam Hložek, nejmladším hráčem, který kdy oblékl dres české seniorské reprezentace. Bylo to v roce 1998, kdy mu bylo 18 let. Za dva roky nato se stal stříbrným medailistou na „malém“ Euru na Slovensku a v roce 2002 vybojoval i zlato. Za lvíčata odehrál 46 zápasů, což z něj dělá absolutního rekordmana.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 12

Střední záložník – Bořek Dočkal

Bořek Dočkal-repre 21.jpg

Nejlepším českým kanonýrem na turnaji v roce 2011 v Dánsku se stal Bořek Dočkal, který vévodil i české tabulce střelců v kvalifikaci o Euro 2016. Za lvíčata se dohromady trefil osmkrát.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 12

Levý záložník – Štěpán Vachoušek

Štěpán Vachoušek.jpg

Když Štěpán Vachoušek za 27 milionů korun přestoupil z Teplic do Slavie, byl to tehdy nejdražší transfer v rámci české nejvyšší soutěže. To bylo v roce 2002, kdy s jednadvacítkou vybojoval zlato ve Švýcarsku. Za lvíčata odehrál 20 zápasů a dal v nich sedm gólů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 12

Útočník – Tomáš Pekhart

Tomáš Pekhart-repre 21.jpg

Česká reprezentace po odchodu Jana Kollera a Milana Baroše marně hledala prvotřídního kanonýra. Velké naděje se vkládaly do Tomáše Pekharta. Aby taky ne, když v dresu lvíčat dokázal nastřílet 17 branek. V „dospělé“ reprezentaci se ale trefil jen dvakrát.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 12

Útočník – Milan Baroš

Milan Baroš1-repre 21.jpg

Vyhrál Ligu mistrů, je historicky druhým nejlepším střelcem české reprezentace, králem střelců Eura 2004, ale i stříbrným medailistou a evropským šampionem do 21 let. Milan Baroš v dresu lvíčat nastřílel devět branek a hvězda jeho formátu v tomto výběru zkrátka nemůže chybět.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud