Krach Atlética Madrid! Z mapy mizí trojnásobný vítěz Ligy mistrů. Házenkářské!

Fotbalového Atlética Madrid se ekonomická krize, která straší celé Španělsko, v létě moc netýká. To házenkářský oddíl se stejným názvem řeší úplně jiné problémy. Ještě nedávno kraloval celému světu, teď ale nadobro zmizel z házenkářské mapy.

Zdálo se, že španělská házená je na vrcholu. Země z Pyrenejského poloostrova na začátku roku pořádala mistrovství světa, které sama ovládla. Na konci házenkářské sezony postoupila Barcelona do Final Four Ligy mistrů, ve které skončila druhá.

I tak zůstal katalánský velkoklub suverénně nejúspěšnějším týmem nejprestižnější házenkářské soutěže světa. Vyhrál jí osmkrát. Druhým nejlepším španělským týmem bylo Atlético Madrid, které jako jediné dokázalo Barcelonu prohánět a konkurovat jí i na domácí scéně.

Atlético vyhrálo Ligu mistrů třikrát. V letech 2006, 2008 a 2009 jí ovládlo ještě pod názvem Ciudad Real. Klub ze stejnojmenného města nedávno patřil na absolutní světový vrchol. Pětkrát vyhrál španělskou ligu, dvakrát mistrovství světa klubů, jednou Pohár vítězů pohárů. Na házenkářské scéně neměl téměř konkurenci, dres Ciudadu Real oblékali nejlepší hráči světa…

Jenže ve Španělsku řádí krize a ta si nevybírá. Ciudad dostihla v roce 2011 a donutila klub přestěhovat se do hlavního města. Zdálo se, že jsou problémy zažehnány. Atlético loni postoupilo do finále Ligy mistrů, ve kterém se muselo sklonit jen před Jíchovým Kielem.

V týmu hrála řada hvězd, několik mistrů světa, Atlético letos v domácí lize skončilo druhé, jenže finančních problémů se nezbavilo. V průběhu minulého týdne tak na svých stránkách vydalo šokující prohlášení: „Společnost se kvůli trvajícím ekonomickým problémům rozhodla nepokračovat ve své činnosti.“

Atlético nesehnalo dostatečnou pomoc sponzorů, doplatilo na malou podporu veřejných institucí i některé „neschopné manažery.“ Tradice, úspěchy, sláva, to všechno je fuč. Klub, který mnoho let patřil mezi házenkářskou elitu, zkrachoval a končí na všech frontách.