Martin Fillo  Plzeňský odchovanec Martin Fillo debutoval v české nejvyšší soutěži už v osmnácti letech a následně odehrál za Viktorii 105 ligových zápasů, ve kterých nasázel 25 branek. V lednu roku 2008 zamířil za svým prvním zahraničním angažmá do norského klubu Viking Stavanger, kde strávil dvě sezony, odehrál 64 ligových střetnutí, nastřílel 14 gólů a zaznamenal šest asistencí. Následně se vrátil za západ Čech a Plzni pomohl ke dvěma mistrovským titulům.
 Václav Kadlec  Když Václav Kadlec odcházel v létě roku 2013 ze Sparty do německého Eintrachtu Frankfurt, prorokovali mu experti zářivou kariéru v zahraničí. V novém klubu sice nezačal špatně, ale postupně se dostával do sestavy stále méně. V roce 2015 se vrátil na Letnou jako hostující hráč, od ledna roku 2016 byl však hráčem Midtjyllandu. V dánském klubu pobyl jen pár měsíců – stihl odehrát část jarní sezony 2015/16 a úvod podzimního ročníku 2016/17. Dohromady zvládl 13 ligových utkání, ve kterých dal tři góly, načež se nechal opět zlákat mateřským klubem a za částku 2,7 milionu eur zamířil do Sparty.
 Filip Novák  Přerovský rodák Filip Novák získával první zkušenosti s velkým fotbalem ve Zlíně, kde si prožil v 18 letech prvoligový debut. V nejvyšší soutěži si pobyl jen jednu sezonu, protože Ševci sestoupili. V dalším ročníku však na sebe ve druhé lize upoutal pozornost výbornými výkony a v létě roku 2011 přestoupil do ambiciozního Jablonce, kde působil až do konce srpna roku 2015. Den poté, co byl Jablonec vyřazen v Evropské lize, přestoupil Novák do celku úřadujícího dánského mistra FC Midtjylland, kde podepsal čtyřletý kontrakt. Zahraniční debut si odbyl v domácím utkání proti celku Hobro IK - odehrál celých 90 minut a pomohl týmu k vítězství 2:0. Od té doby pak zvládl až do roku 2018 odehrát v severském působišti 63 ligových utkání, ve kterých se devětkrát zapsal mezi střelce a zařadil se mezi opory mužstva, jemuž pomohl i do vyřazovací fáze Evropské ligy.
 Zdeněk Ondrášek  Útočník Zdeněk Ondrášek na severské angažmá jistě nevzpomíná ve zlém. Když v březnu roku 2012 s poraněným prstem opouštěl České Budějovice a zamířil do norského Tromsö, zřejmě sám nečekal, jak skvělé období ho čeká. V prvním roce nastřílel v 29 zápasech 14 branek a společně s Maďarem Péterem Kovácsem ovládl tabulku kanonýrů. A to ještě kolo před koncem ligy o dvě branky vedl. I díky jeho gólům skončilo tehdy Tromsö čtvrté a jen jediná příčka dělila klub od postupu do pohárové Evropy, který týmu utekl i v domácím poháru, v němž Tromsö došlo až do finále. V další sezoně měl na kontě po devětadvaceti ligových zápasech osm tref, další čtyři přidal v pohárových duelech. Jenže mužstvo sestoupilo do druhé ligy. I díky jeho 15 brankám, které nasázel v 25 duelech, si však tým vybojoval opět místo mezi elitou. Následně zamířil ze severu Evropy do polské Wisly Krakow.
9
Fotogalerie

Na sever, Vávro, na sever! 9 nejvýznamnějších českých fotbalových vyslanců ve Skandinávii

Severoevropské fotbalové ligy nejsou tak sledované jako soutěže v Anglii, Itálii nebo ve Španělsku, ale to neznamená, že by neměly slušnou kvalitu. O tom by mohli vyprávět i čeští fotbalisté, kteří se Skandinávií na nějaký čas spojili svou kariéru.

FC Kodaň patří mezi pravidelné účastníky evropských pohárů. V Lize mistrů už Dánsko reprezentoval i Nordsjaelland, dříve hrál milionářskou soutěž také tým z Aalborgu. A taky norský fotbal má jeden mimořádně zvučný tým – Rosenborg Trondheim.

V pohárové Evropě každoročně hrají také kluby ze Švédska nebo Finska. A kvalitu tamních soutěží mohou srovnávat i někteří čeští fotbalisté, kteří si tam zahráli. Na otázku, kterým českým fotbalistům se na severu Evropy vedlo, nebo stále vede, najdete odpovědi v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 10

Jan Kliment

Jan Kliment (2).jpg

V roce 2015 dal Jan Kliment na domácím evropském šampionátu jednadvacítek tři góly Srbsku, což mu stačilo k tomu, aby se stal nejlepším střelcem turnaje. Zároveň si otevřel dveře do zahraničí a z Jihlavy zamířil do Stuttgartu. Příliš se tam ale neprosadil, a tak ho německý klub vyexpedoval do Brøndby.

V Kodani se mu poměrně dařilo. V 39 ligových zápasech nastřílel sedm branek a k nim přidal pět asistencí, dokonce s klubem vybojoval truimf v dánském Poháru, ale v dubnu roku 2018 si vážně poranil vazy v levém koleně a málem tím skončila jeho kariéra. Následovala patnáctiměsíční rekonvalescence, po níž se nakrátko vrátil do Stuttgartu, ale od ledna roku 2020 byl zpět v české lize v dresu Slovácka. Momentálně je hráčem Viktorie Plzeň.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 10

Martin Fillo

Martin Fillo-Viking.jpg

Plzeňský odchovanec Martin Fillo debutoval v české nejvyšší soutěži už v osmnácti letech a následně odehrál za Viktorii 105 ligových zápasů, ve kterých nasázel 25 branek. V lednu roku 2008 zamířil za svým prvním zahraničním angažmá do norského klubu Viking Stavanger, kde strávil dvě sezony, odehrál 64 ligových střetnutí, nastřílel 14 gólů a zaznamenal šest asistencí. Následně se vrátil za západ Čech a Plzni pomohl ke dvěma mistrovským titulům.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 10

Václav Kadlec

Václav Kadlec-Midtjylland.jpg

Když Václav Kadlec odcházel v létě roku 2013 ze Sparty do německého Eintrachtu Frankfurt, prorokovali mu experti zářivou kariéru v zahraničí. V novém klubu sice nezačal špatně, ale postupně se dostával do sestavy stále méně. V roce 2015 se vrátil na Letnou jako hostující hráč, od ledna roku 2016 byl však hráčem Midtjyllandu.

V dánském klubu pobyl jen pár měsíců – stihl odehrát část jarní sezony 2015/16 a úvod podzimního ročníku 2016/17. Dohromady zvládl 13 ligových utkání, ve kterých dal tři góly, načež se nechal opět zlákat mateřským klubem a za částku 2,7 milionu eur zamířil do Sparty.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 10

Filip Novák

Filip Novák.jpg

Přerovský rodák Filip Novák získával první zkušenosti s velkým fotbalem ve Zlíně, kde si prožil v 18 letech prvoligový debut. V nejvyšší soutěži si pobyl jen jednu sezonu, protože Ševci sestoupili. V dalším ročníku však na sebe ve druhé lize upoutal pozornost výbornými výkony a v létě roku 2011 přestoupil do ambiciozního Jablonce, kde působil až do konce srpna roku 2015.

Den poté, co byl Jablonec vyřazen v Evropské lize, přestoupil Novák do celku úřadujícího dánského mistra FC Midtjylland, kde podepsal čtyřletý kontrakt. Zahraniční debut si odbyl v domácím utkání proti celku Hobro IK - odehrál celých 90 minut a pomohl týmu k vítězství 2:0. Od té doby pak zvládl až do roku 2018 odehrát v severském působišti 63 ligových utkání, ve kterých se devětkrát zapsal mezi střelce a zařadil se mezi opory mužstva, jemuž pomohl i do vyřazovací fáze Evropské ligy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 10

Zdeněk Ondrášek

Zdeněk Ondrášek.jpg

Útočník Zdeněk Ondrášek na severské angažmá jistě nevzpomíná ve zlém. Když v březnu roku 2012 s poraněným prstem opouštěl České Budějovice a zamířil do norského Tromsö, zřejmě sám nečekal, jak skvělé období ho čeká.

V prvním roce nastřílel v 29 zápasech 14 branek a společně s Maďarem Péterem Kovácsem ovládl tabulku kanonýrů. A to ještě kolo před koncem ligy o dvě branky vedl. I díky jeho gólům skončilo tehdy Tromsö čtvrté a jen jediná příčka dělila klub od postupu do pohárové Evropy, který týmu utekl i v domácím poháru, v němž Tromsö došlo až do finále.

V další sezoně měl na kontě po devětadvaceti ligových zápasech osm tref, další čtyři přidal v pohárových duelech. Jenže mužstvo sestoupilo do druhé ligy. I díky jeho 15 brankám, které nasázel v 25 duelech, si však tým vybojoval opět místo mezi elitou. Následně zamířil ze severu Evropy do polské Wisly Krakow.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 10

Bořek Dočkal

Bořek Dočkal.jpg

Dalším, komu se v norské lize dařilo na výbornou, byl bývalý hráč Rosenborgu Trondheim Bořek Dočkal. Tvořivý záložník svými výkony, ale také deseti brankami v roce 2012, dovedl tým na třetí místo v lize a pomohl mu tak do pohárové Evropy.

Dočkal si dlouho říkal o pozvánku do reprezentace, která nakonec i přišla. Hráč, na kterého v Norsku pohlíželi s velkým respektem, si reprezentační debut odbyl v zápase se Slováky v listopadu roku 2012 a okořenil jej i premiérovým gólem. V létě roku 2013 neodolal vábení z domova a na tři roky se upsal pražské Spartě, kde se stal jedním z klíčových mužů sestavy. Následně zamířil za velké peníze do Číny, zahrál si i v americké MLS.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 10

Libor Sionko

Libor Sionko.jpg

Ostravský rodák Libor Sionko zažil zajímavou kariéru, kterou ukončil v srpnu roku 2012. Účastník olympiády v Sydney, mistrovství světa v Německu a nejlepší český hráč Eura 2008 prožil její část i na severu, v dánské Kodani, kam se vydal v roce 2007 z Glasgow Rangers.

V Dánsku se mu dařilo, dlouho byl stabilním členem základní sestavy a jedenáctkrát se prosadil i gólově. V Kodani, se kterou vyhrál ligu i pohár, zůstal do konce roku 2009. Pak se vrátil na Letnou.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 10

Zdeněk Pospěch

Zdeněk Pospěch.jpg

Na začátku roku 2008 se do Kodaně vydal za Liborem Sionkem další Čech. Ze Sparty dorazil Zdeněk Pospěch, dřívější opora Baníku Ostrava. Zkušený a rychlý krajní obránce se v Dánsku uvedl velmi dobře a s klubem získal tři domácí tituly.

Celkem v dánském klubu odehrál přes sto zápasů, ve kterých nastřílel 13 branek. V sezoně 2010/11 si zahrál i Ligu mistrů a po jednom z kol se dokonce dostal do sestavy týdne. Ve stejné sezoně podepsal smlouvu s bundesligovou Mohučí, kam odešel na konci ročníku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 10

Dušan Melichárek

Dušan Melichárek (CC BY-NC-SA 2.0).jpg

V České republice jeho jméno moc lidí neznalo, ve Švédsku si Dušan Melichárek vydobyl zajímavou reputaci. Na sever kontinentu odešel v roce 2005, kdy začal chytat za druholigové Mjällby. Do Skandinávie se dostal náhodou, díky zahraničnímu manažerovi, kterého zaujal. V Mjällby na zkoušce obstál a vydržel tam tři sezony.

Po třech letech povýšil a odešel do Malmö, historicky nejúspěšnějšího švédského klubu. Nejdříve zastával roli náhradníka, později se ale propracoval na post jedničky a získal švédský titul. Dokonce byl hodně blízko postupu do Ligy mistrů. Nejprve s Malmö vyřadil Glasgow Rangers, potom týmu chyběl jediný gól k postupu přes Dinamo Záhřeb. V roce 2012 se vrátil do vlasti a chytal za Slovácko a Brno.

Foto: CC BY-NC-SA 2.0

Doporučujeme

Články odjinud