6. - 8. Samir Handanovič (Slovinsko) - Inter Milán (5 bodů)  Víte, proč je Inter Milán v italské Serii A týmem, který dlouhodobě inkasuje velmi málo gólů? Mimo jiné i proto, že má v brance Samira Handanoviče. Sedmatřicetiletý Slovinec, který se vzdal reprezentačního dresu po neúspěšné kvalifikaci o Euro 2016, se nachází už řadu let ve fantastické formě. V klubu určitě ani na chvíli nezalitovali, že za něho v roce 2012 zaplatili konkurenčnímu Udine 11 milionů eur. Téměř dvoumetrový čahoun má bleskurychlé reakce, je agilní, zdobí ho předvídavost a nezměrná bojovnost. V Serii A už odchytal 520 zápasů a na kontě má 185 vychytaných nul. Profimedia.cz
 6. - 8. Keylor Navas (Kostarika) – Paris Saint-Germain (5 bodů)  Kostarický brankář Keylor Navas se stal po odchodu Ikera Casillase z Realu Madrid jedničkou mezi tyčemi a oporou Bílého baletu v domácí soutěži i v Lize mistrů. Po příchodu Belgičana Thibauta Courtoise se však pro Navase spousta věcí změnila. A protože dva kohouti nemohou být na stejném smetišti, i ze San Bernabeu se jeden skvělý gólman musel poroučet jinam. V roce 2019 se aktuálně čtyřiatřicetiletý borec stěhoval do Paris Saint-Germain, kde podepsal čtyřletý kontrakt. V létě mu však vyrostla v klubu velká konkurence v podobě dvaadvacetiletého Itala Gianluigiho Donnarummy. Profimedia.cz
 5. Marc-André ter Stegen (Německo) - Barcelona (10 bodů)  V létě roku 2014 se fanoušci německého Mönchengladbachu smutně loučili se svým odchovancem a hrdinou. Brankář Marc-André ter Stegen mířil do Barcelony, která tehdy za dvaadvacetiletého mladíka zaplatila 12 milionů eur. Na Camp Nou podepsal pětiletou smlouvu, v níž byla stanovena výstupní klauzule na 80 milionů eur. Tak velké naděje do německého talentu v katalánském velkoklubu vkládali. Během necelých uplynulých let v Barceloně se čtyřikrát radoval z titulu španělského mistra, pětkrát vyhrál pohár Copa del Rey, jednou triumfoval v Champions League a vyhrál i Superpohár UEFA a klubové mistrovství světa. Profimedia.cz
 4. Thibaut Courtois (Belgie) – Real Madrid (15 bodů)  Devětadvacetiletý Belgičan Thibaut Courtois je prototypem moderního brankáře – je vysoký, mrštný, pohotový, inteligentní a téměř bezchybný. Podle mnohých odborníků by se o něm jednou mohlo mluvit a psát jako o jedné z největších gólmanských legend druhé a třetí dekády tohoto tisíciletí. V aktuálním ročníku La Ligy odchytal pět utkání, ve kterých si připsal do statistik 16 úspěšných zásahů a jedno čisté konto. Profimedia.cz
8
Fotogalerie

Mistři mezi tyčemi. 8 nejlepších gólmanů současnosti podle fotbalových historiků a statistiků

Dobrý brankář může znamenat rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem. Role gólmana je však trochu nevděčná. Skvělé zákroky berou fanoušci téměř jako samozřejmost, ale stačí jediná chyba, a mluví o ní ještě dny a týdny po zápase. A čím lepší brankář, tím víc to platí.

Když udělá minelu útočník nebo obránce, ještě to nemusí být fatální událost, ale v případě gólmana je většinou trestem inkasovaná branka. Ne každý prvotřídní strážce klece dostává tolik uznání, kolik by si zasloužil. Přesto najdeme mezi tyčemi borce, jejichž umění nemůže nikdo zpochybnit. V následujících kapitolách a ve fotogalerii představujeme osm gólmanů, kteří jsou podle posledního hlasování expertů z Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků v současné době ve svém oboru absolutně nejlepší.

Pokračování 2 / 9

6. - 8. Kasper Schmeichel (Dánsko) - Leicester City (5 bodů)

Kasper Schmeichel3.jpg

Nosí slavné jméno, ale svou vlastní slávu si musel tvrdě vybojovat. Řeč je o brankáři Kasperovi Schmeichelovi. Jeho otec Peter je legendou dánského fotbalu a Manchesteru United, ve sbírce úspěchů má kromě titulu mistra Evropy z roku 1992 také pět vítězství v Premier League, výhru v Lize mistrů a nespočet individuálních ocenění. Jeho syn Kasper už má ale také na kontě velký úspěch – v sezoně 2015/16 výrazně pomohl Leicesteru k překvapivému titulu v anglické lize.

Schmeichel junior byl už od 16 let hráčem Manchesteru City, za první tým ale odchytal jen osm ligových zápasů, jinak až do roku 2009 putoval z hostování na hostování v nižších soutěžích. Jeho kvality možná úplně dobře neodhadli v Notts County a posléze ani v Leedsu United, odkud v roce 2011 zamířil do současného působiště.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

6. - 8. Samir Handanovič (Slovinsko) - Inter Milán (5 bodů)

Samir Handanovič.jpg

Víte, proč je Inter Milán v italské Serii A týmem, který dlouhodobě inkasuje velmi málo gólů? Mimo jiné i proto, že má v brance Samira Handanoviče. Sedmatřicetiletý Slovinec, který se vzdal reprezentačního dresu po neúspěšné kvalifikaci o Euro 2016, se nachází už řadu let ve fantastické formě. V klubu určitě ani na chvíli nezalitovali, že za něho v roce 2012 zaplatili konkurenčnímu Udine 11 milionů eur.

Téměř dvoumetrový čahoun má bleskurychlé reakce, je agilní, zdobí ho předvídavost a nezměrná bojovnost. V Serii A už odchytal 520 zápasů a na kontě má 185 vychytaných nul.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 9

6. - 8. Keylor Navas (Kostarika) – Paris Saint-Germain (5 bodů)

Keylor Navas-PSG.jpg

Kostarický brankář Keylor Navas se stal po odchodu Ikera Casillase z Realu Madrid jedničkou mezi tyčemi a oporou Bílého baletu v domácí soutěži i v Lize mistrů. Po příchodu Belgičana Thibauta Courtoise se však pro Navase spousta věcí změnila. A protože dva kohouti nemohou být na stejném smetišti, i ze San Bernabeu se jeden skvělý gólman musel poroučet jinam. V roce 2019 se aktuálně čtyřiatřicetiletý borec stěhoval do Paris Saint-Germain, kde podepsal čtyřletý kontrakt. V létě mu však vyrostla v klubu velká konkurence v podobě dvaadvacetiletého Itala Gianluigiho Donnarummy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

5. Marc-André ter Stegen (Německo) - Barcelona (10 bodů)

Marc-André ter Stegen.jpg

V létě roku 2014 se fanoušci německého Mönchengladbachu smutně loučili se svým odchovancem a hrdinou. Brankář Marc-André ter Stegen mířil do Barcelony, která tehdy za dvaadvacetiletého mladíka zaplatila 12 milionů eur. Na Camp Nou podepsal pětiletou smlouvu, v níž byla stanovena výstupní klauzule na 80 milionů eur. Tak velké naděje do německého talentu v katalánském velkoklubu vkládali.

Během necelých uplynulých let v Barceloně se čtyřikrát radoval z titulu španělského mistra, pětkrát vyhrál pohár Copa del Rey, jednou triumfoval v Champions League a vyhrál i Superpohár UEFA a klubové mistrovství světa.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

4. Thibaut Courtois (Belgie) – Real Madrid (15 bodů)

Thibaut Courtois-Real.jpg

Devětadvacetiletý Belgičan Thibaut Courtois je prototypem moderního brankáře – je vysoký, mrštný, pohotový, inteligentní a téměř bezchybný. Podle mnohých odborníků by se o něm jednou mohlo mluvit a psát jako o jedné z největších gólmanských legend druhé a třetí dekády tohoto tisíciletí. V aktuálním ročníku La Ligy odchytal pět utkání, ve kterých si připsal do statistik 16 úspěšných zásahů a jedno čisté konto.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

3. Alisson Ramses Becker (Brazílie) - Liverpool (30 bodů)

Alisson.jpg

V létě roku 2018 udělal Liverpool z Brazilce Alissona na pár dnů (než ho překonal přestup Kepy do Chelsea) nejdražšího brankáře všech dob, když za něho poslal do italského AS Řím 65 milionů liber. Stalo se tak jen nedlouho poté, co mu kanonýři Reds nasázeli v semifinále Ligy mistrů sedm branek a navzdory faktu, že ve sportovním životopisu měl zatím jen jedinou vydařenou sezonu v evropském velkoklubu. Jenže jak to tak vypadá, byly to báječně vynaložené peníze.

Až do roku 2016 působil Alisson v rodné zemi, kde hájil branku klubu Internacional. Poté, co přišel do Itálie, musel trpělivě čekat na svou šanci jako rezerva za polským brankářem Wojciechem Szczesnym, a postupně přesvědčovat trenéry o svých kvalitách.

Pravidelně začal chytat až v ročníku 2017/18 a stal se jedním z pilířů římského týmu při jeho senzačním tažení do semifinále Ligy mistrů. Nyní už čtvrtou sezonu potvrzuje své kvality v nejsledovanější ligové soutěži světa. S Liverpoolem vyhrál už Ligu mistrů i titul v Premier League.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

2. Jan Oblak (Slovinsko) - Atlético Madrid (40 bodů)

Jan Oblak1.jpg

Kdo bedlivě sleduje španělskou La Ligu, nejspíš už dávno ví, jak skvělým brankářem je slovinský reprezentant Jan Oblak. Kdybychom rozpitvali výkony nejlepších gólmanů v Primera Division, došli bychom k závěru, že osmadvacetiletý talent je lepší ve všech aspektech než jeho konkurenti mezi tyčemi. Stačí se například podívat na počet čistých kont, které zvládl vychytat v minulé ligové sezoně – v 38 zápasech se blýskl osmnácti nulami. V aktuálním ročníku už má na kontě dva čisté zápisy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

1. Manuel Neuer (Německo) – Bayern Mnichov (320 bodů)

Manuel Neuer.jpg

Málokdo asi pochybuje o tom, že aktuálně není na světě moc lepších gólmanů, než je Manuel Neuer z Bayernu Mnichov. Řada odborníků a fanoušků dokonce ještě celkem nedávno tvrdila, že německý reprezentant je vůbec nejlepším fotbalistou na světě a zasloužil by si vyhrát Zlatý míč.

Neuer není jen brankář – kdyby neměl dres jiné barvy, možná byste si ho spletli s hráčem v poli. Často působí jako další obránce. Vybíhá z pokutového území, rozehrává balony, posílá dlouhé pasy dopředu. Na tom, že Bayern vyhrál loni Ligu mistrů a řadu let kraluje v německé Bundeslize, má nemalou zásluhu.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud