Více než dvacet let po skončení krvavé afgánsko-sovětské války spolu bývalí nepřátelé znovu bojují. Místo střel ze samopalů, tanků a děl však střílí jen míčem na branky. Váleční veteráni si to totiž rozdávají na fotbalovém hřišti.

Jak informoval portál Radio Svobodná Evropa, tým afghánských mudžahedínů a bývalých sovětských vojáků si to ve čtvrtek rozdal na stadionu v Kábulu. Na rozdíl od války, která v letech 1979 – 1989 pustošila zemi a neměla vítěze, vyhráli tentokrát Rusové 1:0.

Zatímco někteří obyvatelé Afghánistánu mohou brát přátelské utkání jako akt smíření, většina národa nejspíš sleduje akci (pokud o ní ovšem ví) se smíšenými pocity. Rusové stále nejsou v zemi oblíbení.

Není se čemu divit. V průběhu desetileté sovětské okupace bylo zabito na milion Afghánců, další miliony jich před válkou uprchly ze země.

Protože se úřady obávaly, že by zápas mohl vyprovokovat násilí nebo pozornost vousáčů z hnutí Taliban, vědělo o střetnutí jen nemnoho lidí. Na tribunách stadionu s kapacitou pět tisíc míst bylo pár stovek diváků.

Jelikož se hrálo ve výšce 1 700 metrů nad mořem, poločasy měly jen třicet minut, aby to starší pánové na hřišti vůbec přežili. Přátelská série se nyní přesune do provincie Panšír, někdejší bašty odporu vůči sovětské okupaci. Vyvrcholí 21. dubna zápasem ve městě Mazar-e-Sharif.

Zápasy jsou dalším smířlivým gestem Moskvy vůči někdejšímu nepříteli. Následují poté, co Rusko Afghánistánu odpustilo dluh ve výši 12 miliard dolarů a rozhodlo se v zemi investovat do infrastruktury a vodních projektů.