Nevyšlo to. 4 čeští mistři Evropy do 21 let z roku 2002, kteří nenaplnili očekávání

Letos v květnu uplynulo 20 let od doby, kdy čeští fotbalisté do 21 let vítězstvím na kontinentálním šampionátu ohromili celou Evropu. Z většiny majitelů zlatých medailí se postupně stali hráči světového rozměru, ne všem se ale podařilo udělat díru do světa.

Čeští mladíci před dvaceti lety porazili ve finále evropského šampionátu Francii a dosáhli tak historického úspěchu. Fotbaloví odborníci o nich mluvili jako o generaci, díky které může tuzemský fotbal jednou vozit medaile i se seniorskou reprezentací. Nepřeháněli.

Většina mládežnických reprezentantů do áčka dříve nebo později opravdu nakoukla. Právě turnaj jednadvacítek v roce 2002 dal českému nároďáku základnu, z níž žil ještě poměrně nedávno. Petr Čech, Milan Baroš nebo Tomáš Hübschman se pro českou reprezentaci nadlouho stali stejně nepostradatelnými jako pro své kluby.

Mezi evropskými mistry z roku 2002 se ale najdou i takové hvězdy, které po turnaji vyhasly. Čtyři z těch, od nichž se hodně čekalo, ale nenaplnili očekávání, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 5

Štěpán Vachoušek

Vachoušek.jpg

Jedna z vyhaslých hvězd? Těžko říct, zda se Štěpánu Vachouškovi opravdu podařilo využít veškerý potenciál.

Před dvaceti lety přestoupil urostlý záložník z Teplic do Slavie za neuvěřitelných 27 milionů korun a o necelý rok později ho sešívaní prodali do francouzského Marseille za téměř trojnásobek. V zemi galského kohouta ale vydržel pouze jedinou sezonu a oklikou přes Austrii Vídeň se v roce 2008 vydal zpátky na teplická Stínadla, kde také uzavřel profesionální kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 5

Petr Voříšek

Voříšek.jpg

Kariéru měl výborně rozjetou, po přestupu z mateřských Teplic do Sparty ale přišla studená sprcha. Petr Voříšek ve sparťanské záložní řadě téměř nenastupoval. Trápil se. Po dvou nevýrazných sezonách zkoušel štěstí v Rakousku, odkud se po dvou vydařených letech na tři roky vrátil zpátky do České republiky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 5

Lukáš Zelenka

Zelenka.jpg

Šikovný záložník s nepřehlédnutelnou blonďatou hřívou vyrazil do zahraničí „na zkušenou“ už v 17 letech. V belgického Anderlechtu se však Lukáš Zelenka nedokázal prosadit a v roce 2001 zamířil zpátky do mateřské Sparty.

O dva roky později už patřil mezi největší opory letenského týmu a povedenými výkony si vysloužil přestup do Manisasporu. Ruku v ruce s finančními problémy tureckého celku šel také Zelenkův herní útlum. Trojnásobný seniorský reprezentant si později znovu zahrál v Belgii nebo maďarském Honvédu. Šikovný špílmachr pak rozdával přihrávky v Prostějově, kde také ukončil kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 5

Michal Pospíšil

Pospíšil.jpg

Kariéra Michala Pospíšila, který byl nejlepším střelcem českého týmu na šampionátu před dvaceti lety, je podobně jako ta Zelenkova orámovaná řadou domácích i zahraničních angažmá. Odchovanec Dukly se objevil například v dresu Sparty, Liberce, skotských Hearts nebo islandského Grindavíku. S výjimkou dvou ročníků na severu Čech se však během kariéry potýkal s častými výpadky formy.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud