Erich Brabec  Erich Brabec ukončil kariéru v libereckém Slovanu, v minulosti si však zahrál v obou pražských S. Slavii dovedl s kapitánskou páskou na ruce k domácímu titulu i historickému postupu do Ligy mistrů. Jenže pak se ho v Edenu zbavili a zkušený stoper odešel na rok do Turecka. Když se vrátil do Čech, zakotvil ve Spartě, se kterou získal třetí titul. Profimedia.cz
 Pavel Horváth  I když byl Pavel Horváth ikonou Plzně, s fotbalem začínal v Praze, kde se také narodil. Už jako malý se dostal do Sparty, ve které prožil ligový debut. Rychle ale zmizel v Jablonci, odkud v roce 2006 odešel do Slavie, kde několik let patřil k ústředním postavám týmu. Díky tomuto angažmá se dostal do reprezentace a později i do Sportingu Lisabon a Galatasaraye Istanbul. Když se v roce 2002 vracel domů, zamířil na teplická Stínadla. O čtyři roky později byl na Letné. Se Spartou získal domácí titul, po incidentu s fanoušky se ale rozhodl angažmá ukončit a odešel do Plzně. Profimedia.cz
 Karol Kisel  Když se Karol Kisel ohlédne za kariérou na zelených pažitech, může vzpomínat na působení v obou nejslavnějších pražských klubech. První úspěchy sklízel se Spartou, kam v roce 2005 přestoupil z Liberce. Na Letné získal titul, zahrál si Pohár UEFA, pak ale nehrál pod trenérem Chovancem a odešel do Sydney. Po roce se z Austrálie vrátil do Prahy, tentokrát už ale do Slavie, kde se později stal kapitánem. Profimedia.cz
 Vladimír Labant  Vlado Labant byl v roce 1999 nejlepším fotbalistou Slovenska. Tehdy působil v pražské Slavii. V témže roce ale „sešívané“ opustil a přestoupil do Sparty, kde se stal prvním Slovákem, který si kdy zahrál v Lize mistrů. Krajní obránce patřil mezi klíčové hráče týmu a na Letné získal celkem čtyři tituly. Profimedia.cz
11
Fotogalerie

Navzdory rivalitě. 11 nejznámějších hráčů, kteří si zahráli v dresu Sparty i Slavie

Sparta a Slavia jsou nesmiřitelnými soupeři, kteří si ve vzájemných duelech nikdy nic nedarují. Mezi oběma kluby panuje veliká nevraživost a každý hráčský přesun mezi Letnou a Edenem je považován téměř za velezradu.

Vyměnit dres Sparty za ten sešívaný, nebo naopak? To se neodpouští. Přesto už řada hráčů prošla oběma kluby. Deset nejznámějších najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 12

Patrik Berger

Patrik Berger Sparta.jpg

Autor finálového gólu z Eura v roce 1996 byl sice sparťanským odchovancem, ještě v dorostu ale zamířil do Slavie. V nejvyšší soutěži debutoval už v roce 1991, vypracoval se v oporu týmu a později zamířil do Borussie Dortmund.

Další část kariéry spojil s Anglií, odkud se v roce 2008 vrátil do mateřského klubu, tedy na Letnou. V úvodní sezoně se mu vedlo dobře, s kapitánskou páskou na ruce se stal nejlepším střelcem týmu a dovedl Spartu do kvalifikace o Ligu mistrů. V následujícím ročníku ale kvůli zdravotním problémům ukončil kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 12

Erich Brabec

Erich Brabec.jpg

Erich Brabec ukončil kariéru v libereckém Slovanu, v minulosti si však zahrál v obou pražských S. Slavii dovedl s kapitánskou páskou na ruce k domácímu titulu i historickému postupu do Ligy mistrů. Jenže pak se ho v Edenu zbavili a zkušený stoper odešel na rok do Turecka. Když se vrátil do Čech, zakotvil ve Spartě, se kterou získal třetí titul.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 12

Pavel Horváth

Pavel Horváth.jpg

I když byl Pavel Horváth ikonou Plzně, s fotbalem začínal v Praze, kde se také narodil. Už jako malý se dostal do Sparty, ve které prožil ligový debut. Rychle ale zmizel v Jablonci, odkud v roce 2006 odešel do Slavie, kde několik let patřil k ústředním postavám týmu.

Díky tomuto angažmá se dostal do reprezentace a později i do Sportingu Lisabon a Galatasaraye Istanbul. Když se v roce 2002 vracel domů, zamířil na teplická Stínadla. O čtyři roky později byl na Letné. Se Spartou získal domácí titul, po incidentu s fanoušky se ale rozhodl angažmá ukončit a odešel do Plzně.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 12

Karol Kisel

Karol Kisel.jpg

Když se Karol Kisel ohlédne za kariérou na zelených pažitech, může vzpomínat na působení v obou nejslavnějších pražských klubech. První úspěchy sklízel se Spartou, kam v roce 2005 přestoupil z Liberce.

Na Letné získal titul, zahrál si Pohár UEFA, pak ale nehrál pod trenérem Chovancem a odešel do Sydney. Po roce se z Austrálie vrátil do Prahy, tentokrát už ale do Slavie, kde se později stal kapitánem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 12

Vladimír Labant

Vlado Labant.jpg

Vlado Labant byl v roce 1999 nejlepším fotbalistou Slovenska. Tehdy působil v pražské Slavii. V témže roce ale „sešívané“ opustil a přestoupil do Sparty, kde se stal prvním Slovákem, který si kdy zahrál v Lize mistrů. Krajní obránce patřil mezi klíčové hráče týmu a na Letné získal celkem čtyři tituly.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 12

Tomáš Pekhart

Tomáš Pekhart.jpg

Útočník Tomáš Pekhart nastupoval v minulosti ve Spartě i ve Slavii. Nejprve působil v Edenu, kam přišel v roce 2003. Po třech letech se vydal zkusit štěstí do Anglie, díru do světa ale neudělal, a tak se vrátil zpět. V roce 2009 pomohl Slavii k titulu a pak odešel do Jablonce. V následující sezoně půl roku hostoval na Letné, a posléze se vydal do německé Bundesligy odkud zamířil do Řecka.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 12

Karel Poborský

Karel Poborský Sparta.jpg

Bývalý skvělý reprezentační záložník začal kariéru působením ve Slavii, kam přišel v roce 1995 ze Žižkova. Uvedl se parádně, pomohl „sešívaným“ k titulu, podílel se na báječném tažení Pohárem UEFA a následně zazářil na Euru v Anglii, po kterém zamířil do Manchesteru United.

Přes Benfiku Lisabon a Lazio Řím se vrátil do Prahy, ovšem do Sparty. Na Letné strávil necelé čtyři roky, zahrál si i Ligu mistrů a stal se nejlépe placeným hráčem soutěže. Po rozporech s vedením odešel do Českých Budějovic.

Foto: Josef Vostárek/ MAFRA /Profimedia.cz

Pokračování 9 / 12

Jiří Štajner

Jiří Štajner-Sparta.jpg

Jiří Štajner hrál od 14 let ve Slavii. V pražském klubu vydržel šest let, než zamířil do Českých Budějovic. Později se díky skvělému působení v Liberci dostal do Německa a stal se oporou Hannoveru. V lednu roku 2004 se ale překvapivě vrátil na půl roku domů, posílil Spartu, k titulu ji ale nepomohl. Pak opět zmizel v Německu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 12

Josef Hušbauer

Josef Hušbauer.jpg

Vypadalo to, že z něho na Letné roste hvězda české ligy - byl vyhlášen nejlepším hráčem ročníku 2013/14 a zároveň se stal nejlepším střelcem, když soupeřům nasázel osmnáct branek. Jenže pak přišlo hostování v italském Cagliari, kde se kariéra Josefa Hušbauera zadrhla.

Na Apeninském poloostrově odehrál jediné utkání a další šanci nedostal. Vrátil se tedy do Sparty, ale už to nebyl ten hráč, na kterého pěly letenské tribuny oslavné ódy. Když o něho projevil v zimě zájem slávistický trenér Dušan Uhrin mladší, dlouho se nerozmýšlel a nabídku k přestupu přijal. Při prvním návratu na Letnou mu dali fanoušci jasně najevo, že přestup k největšímu rivalovi se neodpouští.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 12

Nicolae Stanciu

Nicolae Stanciu-Slavia.jpg

Nechybělo mnoho a v roce 2018 mohla v české lize poprvé padnout stomilionová přestupová hranice. Nicoale Staciu však nakonec Spartu stál „jen“ 96 milionů korun, které poslala do Anderlechtu. Po příchodu na Letnou prohlásil, že klub opustí až tehdy, když s ním vybojuje nějakou trofej.

Rumunský reprezentant odehrál ve Spartě 31 zápasů, ve kterých dal deset branek. Lídrem, který měl mužstvo dovést k titulu, se ale nestal. V lednu roku 2019 odešel za 200 milionů korun do saúdskoarabského Al Ahlí, což byl třetí nejdražší odchod z české ligy.

Klub z Blízkého východu se však dostal do finančních potíží a Stanciu se stal volným hráčem. V červenci se vrátil do tuzemské nejvyšší soutěže a podepsal smlouvu se Slavií, což fanoušky Sparty rozhodně nepotěšilo.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 12

Jan Kuchta

Jan Kuchta.jpg

V minulých letech několik bývalých hráčů Sparty přetáhla do Edenu Slavia, před pár týdny se ale role obrátily. Jan Kuchta přerušil angažmá v Lokomotivu Moskva, kde má podepsaný kontrakt do roku 2026, a vrací se do české nejvyšší soutěže. Ovšem neoblékne sešívaný dres, jak to dělával před odchodem do Ruska, ale bude hájit barvy letenského celku, kde bude do konce sezony na hostování, za něž Sparta zaplatí rovný milion eur. V pražském klubu si od pětadvacetiletého forvarda, který se už zabydlel i v reprezentaci, hodně slibují.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud