MS 1999 (Norsko): ČR – Finsko 3:1, ČR – Finsko 1:4, 1:0 v prodloužení (finále)  Památný zlatý hattrick Češi načali triumfem v Lillehammeru. Finále se tehdy hrálo na dva duely, a zatímco v prvním český tým vyhrál díky brankám Kaberleho, Ručinského a Dvořáka 3:1, ve druhém prohrál 1:4. Rozhodnout proto muselo prodloužení. Hrdinou se stal Jan Hlaváč, který v 77. minutě vystřelil zlato. Foto: Profimedia.cz
 MS 2001 (Německo): ČR – Finsko 3:2 pp. (finále)  Tak, jak cestu ke zlatému hattricku Češi odstartovali triumfem s Finskem, po výhře nad Suomi získali i třetí nejcennější kov v řadě. A opět se rozhodovalo v prodloužení. Finové byli dlouho napřed, ještě ve 45. minutě vedli o dvě branky, pak ale snížil Procházka a pět minut před koncem srovnal Dopita. V prodloužení se stal hrdinou David Moravec, který po deseti minutách hry jedním z nejslavnějších gólů v historii zajistil českému týmu zlaté medaile. Foto: Profimedia.cz
 MS 2006 (Lotyšsko): ČR – Finsko 3:1 (semifinále)  Rok po zlatém šampionátu ve Vídni se mistrovství světa konalo v Lotyšsku. Premiérový turnaj pro Aloise Hadamczika začal remízou s domácím výběrem, přesto český tým našel sílu a došel až do finále. V semifinále sice lépe začalo Finsko, ve druhé třetině ale vyrovnal Plekanec a ve třetím dějství otočili skóre Výborný s Hlinkou. Foto: Profimedia.cz
 MS 2010 (Německo): ČR – Finsko 2:1 sn. (čtvrtfinále)  Podceňovaný tým nebyl na šampionátu v Německu favoritem. Nakonec ale s odřenýma ušima prošel do čtvrtfinále, přes které se probojoval až ke zlatým medailím. Ovšem čtvrtfinálová bitva s Finskem, to bylo pořádné drama. Suomi totiž už v úvodní minutě poslal do vedení Petri Kontiola a Češi dlouho nenašli recept na odpověď. Dočkali se až ve třetím dějství zásluhou Jakuba Klepiše. Zápas rozhodly až samostatné nájezdy a v nich branka Jana Marka. Foto: Martin Sekanina / CNC / Profimedia
7
Fotogalerie

Připomeňte si 7 zásadních výher nad Finy na velkých turnajích. Přidají dnes Češi další?

Už dnes se rozhodne o tom, jestli si čeští hokejisté zahrají v Rize o medaile, nebo se z mistrovství světa vrátí opět s prázdnou. Výběr trenéra Filipa Pešána čeká silné Finsko.

Čeští hokejisté se ve skupině trápili, zato hráči Finska skončili druzí, hned za USA. Obě země spolu sehrály už spoustu velkých hokejových bitev, ze kterých jsme vybrali sedm nejslavnějších českých triumfů. Připomeňte si je.

Pokračování 2 / 8

ZOH 1998 (Japonsko): ČR – Finsko 3:0 (základní skupina)

Na zlatou naganskou jízdu se nedá zapomenout. Celé to odstartovalo úspěšným vstupem do turnaje, který Hlinkova parta zahájila s Finskem. Až do poloviny zápasu se hrálo bez branek, pak se ale trefil Pavel Patera a Češi byli na koni. Ve třetím dějství skórovali ještě Robert Reichel a Vladimír Růžička.

Pokračování 3 / 8

MS 1999 (Norsko): ČR – Finsko 3:1, ČR – Finsko 1:4, 1:0 v prodloužení (finále)

Pokračování 4 / 8

MS 2001 (Německo): ČR – Finsko 3:2 pp. (finále)

Tak, jak cestu ke zlatému hattricku Češi odstartovali triumfem s Finskem, po výhře nad Suomi získali i třetí nejcennější kov v řadě. A opět se rozhodovalo v prodloužení. Finové byli dlouho napřed, ještě ve 45. minutě vedli o dvě branky, pak ale snížil Procházka a pět minut před koncem srovnal Dopita.

V prodloužení se stal hrdinou David Moravec, který po deseti minutách hry jedním z nejslavnějších gólů v historii zajistil českému týmu zlaté medaile.

Pokračování 5 / 8

MS 2006 (Lotyšsko): ČR – Finsko 3:1 (semifinále)

Rok po zlatém šampionátu ve Vídni se mistrovství světa konalo v Lotyšsku. Premiérový turnaj pro Aloise Hadamczika začal remízou s domácím výběrem, přesto český tým našel sílu a došel až do finále. V semifinále sice lépe začalo Finsko, ve druhé třetině ale vyrovnal Plekanec a ve třetím dějství otočili skóre Výborný s Hlinkou.

Pokračování 6 / 8

MS 2010 (Německo): ČR – Finsko 2:1 sn. (čtvrtfinále)

Podceňovaný tým nebyl na šampionátu v Německu favoritem. Nakonec ale s odřenýma ušima prošel do čtvrtfinále, přes které se probojoval až ke zlatým medailím. Ovšem čtvrtfinálová bitva s Finskem, to bylo pořádné drama.

Suomi totiž už v úvodní minutě poslal do vedení Petri Kontiola a Češi dlouho nenašli recept na odpověď. Dočkali se až ve třetím dějství zásluhou Jakuba Klepiše. Zápas rozhodly až samostatné nájezdy a v nich branka Jana Marka.

Pokračování 7 / 8

MS 2012 (Finsko a Švédsko): ČR – Finsko 3:2 (zápas o bronz)

Poslední medaile, kterou Češi získali na světovém šampionátu, je stará devět let. Měla bronzovou „příchuť“ a byla z Helsinek, kde výběr Aloise Hadamczika porazil v boji poražených finalistů domácí reprezentaci.

Parta okolo Tomáše Plekance byla celou dobu napřed a už po první třetině díky brankám Petra Průchy, Jiřího Novotného a Davida Krejčího vedla 3:1. Domácí deset minut před koncem snížili, Češi ale výhru 3:2 uhájili.

Pokračování 8 / 8

MS 2015 (Česká republika): ČR - Finsko 5:3 (čtvrtfinále)

Je tomu už šest let, co čeští hokejisté v památném pražském čtvrtfinále udolali Finy. Skóre brzy otevřel Jan Kovář, jenže Finsko ještě do přestávky srovnalo a ve druhé třetině se dostalo do vedení. Ovšem pak začal úřadovat Jaromír Jágr, jenž nejprve dával na 2:2 a poté i na 4:3 pro český tým. V úplném závěru se pak trefil ještě Vladimír Sobotka a český tým prošel do semifinále.