Dušan Salfický  Než Dušan Salfický rozjel politickou kariéru, zvládl toho hodně na ledě. Nejdelší část hokejového životopisu spojil s Pardubicemi, s nimiž získal v roce 2012 extraligové zlato. O dva roky později ukončil kariéru. Nejcennější kov vybojoval i se Spartou a s Plzní, ve které strávil také několik úspěšných sezon, vybojoval bronz. Bývalý vynikající gólman, jenž několik let působil i v Rusku, sbíral úspěchy také na mezinárodní scéně. V roce 2006 byl členem olympijského bronzového týmu z Turína, v letech 2000 a 2001 pomohl k zisku zlatých medailí z mistrovství světa. Profimedia.cz
 Martin Straka  Společně s Jágrem patří Martin Straka mezi nejvýraznější české hokejové velikány posledních let. Vyválčili spolu olympijské zlato v Naganu, bronz v Turíně i titul mistrů světa v roce 2005. O rok dříve dělal kapitána na domácím světovém šampionátu. Spoluhráči byli i v Pittsburghu či New Yorku Rangers, ale zatímco Jágr stále pokračuje v kariéře, o několik měsíců mladší Straka už to zabalil před řadou let. Ještě předtím ale stihl získat extraligový titul s Plzní. Profimedia.cz
 Viktor Ujčík  Bývalý výtečný kanonýr Viktor Ujčík sice nikdy nehrál v NHL, v Evropě ale dlouho patřil mezi elitní útočníky. Několik let působil ve finském Oulu, se kterým vyhrál dvakrát ligu. Na domácí scéně prošel Jihlavou, Slavií, Třincem, Spartou a Vítkovicemi, získal jeden československý titul, v samostatné lize ale vybojoval „jen“ tři stříbra a tři bronzy. Válel i na mezinárodní scéně a ve sbírce se mu blyští tři zlaté medaile ze světových šampionátů, které vybojoval v letech 1996, 1999 a 2001. Profimedia.cz
 Otakar Vejvoda  Býval obrovským talentem českého hokeje. Společně s Martinem Procházkou a Pavlem Paterou tvořil legendární Blue Line. Náramně mu vyšlo mistrovství světa ve Vídni, na kterém dal čtyři góly, přidal tři nahrávky a pomohl České republice k prvnímu zlatu v historii. Následně se dostal Otakar Vejvoda do nominace na Světový pohár, na turnaji ale startoval s horečkou. Posléze odešel do AIK Stockholm, úvodní sezonu neměl špatnou, jenže už po roce 1998 musel kvůli přetrvávajícím zdravotním problémům předčasně ukončit kariéru. Profimedia.cz
5
Fotogalerie

Ročník 1972. Připomeňte si 5 bývalých skvělých českých hokejistů, kteří jsou stejně staří jako Jaromír Jágr

Do historie českého hokeje se zlatým písmem zapsalo několik úspěšných milníků. V roce 1998 to byl triumf v Naganu, v letech 1999 až 2001 zlatý hattrick na světových šampionátech, v roce 2010 senzační zlato. A v roce 1972 se narodil Jaromír Jágr…

V roce 1972 přišla na svět celá řada slavných sportovců. Narodili se třeba fotbalisté Zinedine Zidane, Luis Figo, ale také Pavel Nedvěd či Karel Poborský, hokejový svět zase přivítal Martina Brodeura, ale i několik českých hráčů. Kromě Jaromíra Jágra to byli například Jan Alinč, Pavel Kolařík či Roman Meluzín, ale také pět dalších slavných borců, jejichž jména najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Jan Čaloun

JAn Čaloun Litvínov.jpg

Jan Čaloun uspěl v draftu v roce 1992 a odešel se rvát o místo v zámoří. V NHL debutoval v sezoně 1995/96, ve které zasáhl do 11 zápasů. V dresu San Jose se uvedl parádně – dal osm branek a přidal tři asistence. V dalším ročníku se ale dostal do hry jen dvakrát, a tak se vrátil do Evropy.

Byla to výborná volba, v Helsinkách se dostal do formy a vysloužil si pozvánku na olympijský turnaj do Nagana. Po zisku zlaté medaile pokračoval ve Finsku, v roce 1999 pomohl k titulu na mistrovství světa, a v sezoně 2000/01 to ještě jednou zkusil v NHL.

Za Columbus ale odehrál jen dalších 11 duelů a nadobro se vrátil do Evropy. Pokračoval na severu , hrál i v Rusku a doma prošel Litvínovem, Pardubicemi či Ústím nad Labem. Poté ukončil kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Dušan Salfický

Dušan Salfický.jpg

Než Dušan Salfický rozjel politickou kariéru, zvládl toho hodně na ledě. Nejdelší část hokejového životopisu spojil s Pardubicemi, s nimiž získal v roce 2012 extraligové zlato. O dva roky později ukončil kariéru. Nejcennější kov vybojoval i se Spartou a s Plzní, ve které strávil také několik úspěšných sezon, vybojoval bronz.

Bývalý vynikající gólman, jenž několik let působil i v Rusku, sbíral úspěchy také na mezinárodní scéně. V roce 2006 byl členem olympijského bronzového týmu z Turína, v letech 2000 a 2001 pomohl k zisku zlatých medailí z mistrovství světa.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Martin Straka

Martin Straka ČR.jpg

Společně s Jágrem patří Martin Straka mezi nejvýraznější české hokejové velikány posledních let. Vyválčili spolu olympijské zlato v Naganu, bronz v Turíně i titul mistrů světa v roce 2005. O rok dříve dělal kapitána na domácím světovém šampionátu. Spoluhráči byli i v Pittsburghu či New Yorku Rangers, ale zatímco Jágr stále pokračuje v kariéře, o několik měsíců mladší Straka už to zabalil před řadou let. Ještě předtím ale stihl získat extraligový titul s Plzní.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Viktor Ujčík

Viktor Ujčík.jpg

Bývalý výtečný kanonýr Viktor Ujčík sice nikdy nehrál v NHL, v Evropě ale dlouho patřil mezi elitní útočníky. Několik let působil ve finském Oulu, se kterým vyhrál dvakrát ligu. Na domácí scéně prošel Jihlavou, Slavií, Třincem, Spartou a Vítkovicemi, získal jeden československý titul, v samostatné lize ale vybojoval „jen“ tři stříbra a tři bronzy.

Válel i na mezinárodní scéně a ve sbírce se mu blyští tři zlaté medaile ze světových šampionátů, které vybojoval v letech 1996, 1999 a 2001.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Otakar Vejvoda

Otakar Vejvoda.jpg

Býval obrovským talentem českého hokeje. Společně s Martinem Procházkou a Pavlem Paterou tvořil legendární Blue Line. Náramně mu vyšlo mistrovství světa ve Vídni, na kterém dal čtyři góly, přidal tři nahrávky a pomohl České republice k prvnímu zlatu v historii.

Následně se dostal Otakar Vejvoda do nominace na Světový pohár, na turnaji ale startoval s horečkou. Posléze odešel do AIK Stockholm, úvodní sezonu neměl špatnou, jenže už po roce 1998 musel kvůli přetrvávajícím zdravotním problémům předčasně ukončit kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud