Marcus Davidsson – 37. v celkovém pořadí (Buffalo Sabres)  Útočník Marcus Davidsson po draftu nezamířil do zámoří, ale zůstal v Djurgardenu, kde se stal důležitou součástí týmu. V minulém ročníku posbíral 39 zápasech základní části 21 bodů (9+12) a dalších pět (0+5) si připsal v 11 utkáních v play-off. Sezonu ozdobil stříbrem z mistrovství světa juniorů.
 Jesper Boqvist – 36. v celkovém pořadí (New Jersey Devils)  Dvacetiletý švédský útočník Jesper Boqvist je stříbrným medailistou z předloňského mistrovství světa hráčů do 18 let a nejvyšší skandinávskou ligu si vyzkoušel už v sezoně 2015/16, kdy odehrál za Brynäs IF osm utkání. V minulém ročníku jich už zvládl třiadvacet a zaznamenal v nich 13 bodů za tři góly a deset asistencí. Na přelomu roku byl členem reprezentace Tre Kronor, která vybojovala stříbro na mistrovství světa juniorů.
 Timothy Liljegren – 17. v celkovém pořadí (Toronto Maple Leafs)  Jako sedmnáctý se v prvním kole draftu stal úlovkem Toronta v loňském draftu NHL švédský obránce Timothy Liljegren. Stříbrný medailista z předloňského mistrovství světa hráčů do 18 let debutoval v nejvyšší soutěži dospělých už před třemi lety, kdy mu bylo šestnáct. V dresu celku Rögle BK tehdy odehrál 19 utkání, ve kterých zaznamenal pět bodů (1+4).
 Erik Brännström – 15. v celkovém pořadí (Vegas Golden Knights)  Obránce Erik Brännström je stálým členem mládežnických reprezentací Tre Kronor. V roce 2016 získal hned dva cenné kovy na významných mezinárodních akcích - bronzovou medaili vybojoval na turnaji Hockey Challenge hráčů do 17 let a stříbro na šampionátu osmnáctek. Letos v lednu se ozdobil stříbrem z mistrovství světa juniorů.
7
Fotogalerie

6 mladých Švédů, kteří šli v loňském draftu NHL na dračku. Jak si dnes vedou?

I když procento Evropanů v NHL se během uplynulého čtvrtstoletí rapidně zvýšilo, pořád je na klubových soupiskách suverénně nejvíc hráčů z Kanady a Spojených států. Třetí nejpočetnější národnostní skupinou v nejprestižnější hokejové soutěži světa jsou Švédové.

slide-Švédové z draftu 2017.jpg

Během každoročního draftu mladých hokejových nadějí je tradičně upřena velká pozornost zámořských skautů na nejlepší evropské hráče. Podle statistik si kluby nejčastěji vybírají ze švédských talentů, které se také později v NHL nejvíc prosazují. V aktuální sezoně jich v NHL působí osmasedmdesát, což je více než dvakrát tolik, než je na soupiskách klubů českých hokejistů (30).

Když jde o Čechy, sahají skauti v draftu především po borcích, kteří hrají v zámořských juniorských soutěžích. V případě Švédů však vybírají nemálo hráčů působících v domácích ligách na severu Evropy.

Projevilo se to v loňském draftu, v němž drtivou část vybraných talentů tvořili mladíci, kteří hráli v domácích severských ligách. V následujících kapitolách a ve fotogalerii se podrobněji podíváme na šest švédských teenagerů, kteří v draftu našli zaměstnavatele v NHL nejdříve.

Pokračování 2 / 7

Marcus Davidsson – 37. v celkovém pořadí (Buffalo Sabres)

Marcus Davidsson.jpg

Útočník Marcus Davidsson si udělal slušné renomé na předloňském mistrovství světa hráčů do 18 let, kde pomohl švédskému výběru třemi body ve čtyřech zápasech ke stříbrným medailím. V sezoně před draftem už válel mezi dospělými v nejvyšší soutěži. Odehrál 45 utkání a zaznamenal devět bodů (5+4). Další tři duely zvládl v play-off.

Po draftu však nezamířil do zámoří, ale zůstal v Djurgardenu, kde se stal důležitou součástí týmu. V minulém ročníku posbíral 39 zápasech základní části 21 bodů (9+12) a dalších pět (0+5) si připsal v 11 utkáních v play-off. Sezonu ozdobil stříbrem z mistrovství světa juniorů.

Davidsson má rychlé nohy a vedle ofenzivních instinktů se významně zapojuje i do defenzívy mužstva. Také v současném ročníku ale předvádí své schopnosti na skandinávských kluzištích v dresu Djurgardenu. Jeho čas pro nástup do NHL by ale mohl přijít už následující sezoně.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

Jesper Boqvist – 36. v celkovém pořadí (New Jersey Devils)

Jesper Boqvist.jpg

Dvacetiletý švédský útočník Jesper Boqvist je stříbrným medailistou z předloňského mistrovství světa hráčů do 18 let a nejvyšší skandinávskou ligu si vyzkoušel už v sezoně 2015/16, kdy odehrál za Brynäs IF osm utkání. V minulém ročníku jich už zvládl třiadvacet a zaznamenal v nich 13 bodů za tři góly a deset asistencí. Na přelomu roku byl členem reprezentace Tre Kronor, která vybojovala stříbro na mistrovství světa juniorů.

Boqvist je rychlým bruslařem, který to umí s pukem, je kreativní a hlavně – dříme v něm obrovský hokejový potenciál. Experti tvrdí, že by mohl být dalším skvělým hráčem z klubu Brynäs, který zazáří v NHL. Ze stejného místa se vydali dobýt nejslavnější soutěž světa třeba Nicklas Backström, Jacob Silfverberg či Elias Lindholm. V aktuální sezoně ještě obléká dres mateřského klubu, ale už příští rok by mohl zamířit za oceán a zazářit i v NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

Timothy Liljegren – 17. v celkovém pořadí (Toronto Maple Leafs)

Timothy Liljegren-Toronto.jpg

Jako sedmnáctý se v prvním kole draftu stal úlovkem Toronta v loňském draftu NHL švédský obránce Timothy Liljegren. Stříbrný medailista z předloňského mistrovství světa hráčů do 18 let debutoval v nejvyšší soutěži dospělých už před třemi lety, kdy mu bylo šestnáct. V dresu celku Rögle BK tehdy odehrál 19 utkání, ve kterých zaznamenal pět bodů (1+4).

Jeho slibný rozjezd kariéry zbrzdilo onemocnění mononukleózou, z něhož se však zcela uzdravil a potvrzuje, že patří k největším švédských defenzivním talentům. Je to vynikající bruslař, kterého odborníci přirovnávají stylem hry k legendárnímu Scottu Niedermayerovi, který vyhrál čtyřikrát Stanley Cup. Jde o ofenzivně laděného beka, který to umí s pukem, dokáže výborně nahrávat a má velmi tvrdou a přesnou střelu. Jeho slabinou je forčekink a v tomto ohledu má stále ještě co zlepšovat. Experti prorokují, že by jednou mohl být ve statistikách zapsán jako nejproduktivnější zadák vybraný v draftu NHL v roce 2017.

Po draftu opustil Skandinávii a zamířil za oceán, kde nyní už druhým rokem obléká dres farmářského týmu Toronto Marlies. Pozvánky do NHL se zatím ještě nedočkal, ale vzhledem k výkonům, jaké předvádí v aktuální sezoně, by se jí mohl v příštích měsících klidně dočkat.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

Erik Brännström – 15. v celkovém pořadí (Vegas Golden Knights)

Erik Brännström.jpg

Obránce Erik Brännström je stálým členem mládežnických reprezentací Tre Kronor. V roce 2016 získal hned dva cenné kovy na významných mezinárodních akcích - bronzovou medaili vybojoval na turnaji Hockey Challenge hráčů do 17 let a stříbro na šampionátu osmnáctek. Letos v lednu se ozdobil stříbrem z mistrovství světa juniorů.

Brännström je sice subtilním bekem, který měří pouhých 179 centimetrů, co mu však chybí na fyzických parametrech, to dohání hokejovou inteligencí, šikovnýma rukama a vynikajícím bruslením. V minulé sezoně, kterou ještě odehrál v nejvyšší švédské soutěži, zvládl v celku HV71 44 utkání, v nichž dal dva góly a na dalších třináct přihrál. O rok dříve se ve stejném týmu podílel na zisku mistrovského titulu. Na devatenáctiletého mladíka už toho dokázal opravdu hodně a dalším krůčkem v jeho kariéře by měl být průnik do NHL.

V létě zamířil do Ameriky, ale v přípravném kempu si místo v týmu Vegas Golden Knights, který ho draftoval, nevybojoval, a tak putoval na farmu. Momentálně hraje v AHL v dresu celku Chicago Wolves a vede si nesmírně dobře. Pozvánka do elitní ligy by měla být otázkou několika týdnů či měsíců.

Pokračování 6 / 7

Lias Andersson – 7. v celkovém pořadí (New York Rangers)

Lias Andersson-NY Rangers1.jpg

Ještě než se Lias Andersson stal loni v létě v draftu NHL úlovkem New Yorku Rangers, měl za sebou už dvě sezony v nejvyšší švédské soutěži v dresu celku HV 71, s nímž vybojoval mistrovský titul. Po draftu hrál ještě nějaký čas za Frölundu, ale v polovině sezony sbalil kufry a zamířil za Atlantik, kde působil ve farmářském celku Hartford Wolf Pack a dokonce odehrál prvních  sedm střetnutí v NHL.

Také v aktuálním ročníku zatím pendluje mezi farmou a prvním týmem, přičemž více času tráví v nižší soutěži AHL, kde si ale vede velice dobře. Odborníci na něm oceňují, že je to skvělý týmový hráč, který umí kromě útočení i výborně bránit. Andersson je vynikající na puku, má skvělou střelu a když rozkmitá brusle, umí být i náramně rychlý. Jednou by mohl být velkou osobností NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Elias Pettersson – 5. v celkovém pořadí (Vancouver Canucks)

Elias Pettersson (2).jpg

Nejvýše postaveným švédským hokejistou loňského draftu se stál útočník Elias Pettersson. A to tento chytrý a agilní hokejista neodehrál do té doby jediné utkání v nejvyšší soutěži mezi dospělými! Odchovanec klubu Timra oblékal jeho dres až do konce sezony 2016/17 a válel ve druhé švédské lize. Tam se mu ale opravdu dařilo. Ve 43 zápasech nasbíral do statistik 41 bodů za 19 gólů a s 22 asistencemi se stal nejlépe nahrávajícím juniorem v historii této soutěže.

Po draftu přestoupil do klubu Växjö Lakers a v minulém ročníku už hrál první švédskou ligu. V premiérové sezoně mezi elitou odehrál 44 utkání, nastřílel 24 branek a k nim přidal 32 nahrávek. Stal se nejlepším juniorem soutěže, vyhrál +/- bodování, pomohl mužstvu k mistrovskému titulu, stal se nejlepším útočníkem sezony i nejužitečnějším hráčem. A to ještě v lednu pomohl švédské dvacítce ke stříbru na juniorském šampionátu a v květnu se podílel na obhajobě zlata reprezentace Tre Kronor na mistrovství světa dospělých.

Pettersson je nejen skvělý ve hře dopředu, ale umí si báječně plnit i defenzivní povinnosti. Ve dvaceti letech mu nechybí rychlost, akcelerace a především houževnatost. Žádný puk pro něho není ztracený a je radost sledovat, jak se dokáže v každém utkání vybičovat k úžasným výkonům. V létě podepsal ve Vancouveru vstupní kontrakt, hned ve své premiérové sezoně v NHL se zařadil mezi největší hvězdy soutěže a je žhavým aspirantem na Calder Trophy pro nejlepšího nováčka sezony.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud