Dušan Uhrin  Národní tým poprvé trénoval v únoru roku 1994 v zápase s Turky, který byl zároveň prvním vystoupením samostatné české reprezentace. Dušan Uhrin premiéru zvládl a následně přivedl tým na Euro do Anglie, kde Češi zazářili a senzačně si došli až pro stříbrné medaile. Uhrin se chtěl podívat i na světový šampionát do Francie, Češi ale rozehráli kvalifikaci mizerně a do nového roku už nastoupili s novým koučem Jozefem Chovancem. Profimedia.cz
 Jozef Chovanec  Bývalá sparťanská legenda usedla na trenérskou lavici se začátkem roku 1998. I když začal hubenou výhrou nad Faerskými ostrovy, český tým dokázal dovést na Euro v Nizozemsku a Belgii. Češi se ale poroučeli už po bojích ve „skupině smrti.“ Jozef Chovanec velmi slibně rozehrál i kvalifikaci o postup na světový šampionát na asijském kontinentu. Jeho tým ale nezvládl baráž s Belgií, vyhořel v domácí odvetě a po prohře 0:1 na Letné se trenér pakoval. Profimedia.cz
 Karel Brückner  Na šampionátu v Portugalsku Češi váleli, hráli krásný fotbal a byli pasováni do role favorita. Jejich pouť skončila až smolným semifinále s Řeky. Přesto Brücknerův soubor sklízel chválu a zvládl i cestu na světový šampionát v Německu, kde však Češi dohráli už ve skupině. Brückner přesto ve funkci zůstal a dovedl Čechy na Euro v roce 2008. Tým měl turnaj rozehraný velmi dobře, v závěru zápasu s Tureckem ale přišel kolaps a konec nejen Čechů na Euru, ale i konec respektovaného „Klekí-petry.“ Jak se ale později ukázalo, úplný konec to nebyl, protože Brückner se k národnímu týmu o pár let později vrátil jako poradce a konzultant kouče Pavla Vrby. Profimedia.cz
 Petr Rada  Bývalý trenér Slavie začal nadějnou remízou 2:2 ve Wembley, pak ale přišla plichta se Severním Irskem a porážka od Poláků, čímž se značně zkomplikovala cesta Čechů na mistrovství světa v Jihoafrické republice. Když na začátku roku přišla další remíza se Slovinskem a potupná prohra 1:2 na Letné se Slováky, po které přišel pověstný flám, Rada si sbalil kufry a u reprezentace skončil. Profimedia.cz
11
Fotogalerie

(Ne)slavné konce. Připomeňte si, jak 10 předchůdců kouče Šilhavého opouštělo reprezentaci

Od září roku 2018 vede českou fotbalovou reprezentaci trenér Jaroslav Šilhavý, který vystřídal u národního týmu Karla Jarolíma, jehož konec nebyl příliš slavný. To jiní kouči tuzemského nároďáku odcházeli o něco veseleji.

slide-trenéři repre.jpg

Pojďme se ohlédnout zpátky za odchody reprezentačních trenérů. Vůbec prvním koučem samostatné české reprezentace byl Dušan Uhrin starší, který na lavičku národního týmu usedl v roce 1994. Žezlo převzal od legendárního Václava Ježka, nejlepšího českého trenéra dvacátého století, který necelé dva roky po posledním odtrénovaném zápase zemřel.

Uhrin však na jeho kroky navázal a s českým týmem dosáhl dosud největšího úspěchu. Mezi působením Uhrina a Šilhavého se na reprezentační židli vystřídala další jména. A každý kouč si vedl jinak. Ne s každým mělo vedení fotbalového svazu takovou trpělivost jako například s trenérem Michalem Bílkem. Nakonec však i on u národního týmu skončil. V následujících kapitolách si můžete připomenout, jak dopadlo deset předchůdců Jaroslava Šilhavého.

Pokračování 2 / 11

Dušan Uhrin

Uhrin starší.jpg

Sbírka úspěchů uznávaného kouče je bohatá. Někdejší trenér Kuvajtu mimo jiné dovedl Spartu ke třetímu místu v Lize mistrů. Národní tým poprvé trénoval v únoru roku 1994 v zápase s Turky, který byl zároveň prvním vystoupením samostatné české reprezentace.

Dušan Uhrin premiéru zvládl a následně přivedl tým na Euro do Anglie, kde Češi zazářili a senzačně si došli až pro stříbrné medaile. Uhrin se chtěl podívat i na světový šampionát do Francie, Češi ale rozehráli kvalifikaci mizerně a do nového roku už nastoupili s novým koučem Jozefem Chovancem.

Uhrinovi zlomily vaz porážky od Španělů, Jugoslávců a Slováků. Přesto končil jako vítěz. Český tým dovedl ke třetímu místu v Poháru FIFA. Vítězné utkání s Uruguají v souboji o bronz ale bylo jeho derniérou.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

Jozef Chovanec

Chovanec.jpg

Bývalá sparťanská legenda usedla na trenérskou lavici se začátkem roku 1998. I když začal hubenou výhrou nad Faerskými ostrovy, český tým dokázal dovést na Euro v Nizozemsku a Belgii. Češi se ale poroučeli už po bojích ve „skupině smrti.“

Jozef Chovanec velmi slibně rozehrál i kvalifikaci o postup na světový šampionát na asijském kontinentu. Jeho tým ale nezvládl baráž s Belgií, vyhořel v domácí odvetě a po prohře 0:1 na Letné se trenér pakoval.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 11

Karel Brückner

Brückner.jpg

To, o co se snažili Uhrin s Chovancem marně, zvládl Karel Brückner. Uznávaný trenér poskládal geniální soubor v čele se světovými esy Petrem Čechem, Pavlem Nedvěděm, Milanem Barošem či Janem Kollerem. Brückner začal na začátku roku 2002 výhrou nad Maďarskem a neporazitelnost si udržel až do března 2004, kdy jeho tým padl v přípravě na Euro s Irskem.

Na šampionátu v Portugalsku ale Češi váleli, hráli krásný fotbal a byli pasováni do role favorita. Jejich pouť skončila až smolným semifinále s Řeky. Přesto Brücknerův soubor sklízel chválu a zvládl i cestu na světový šampionát v Německu, kde však Češi dohráli už ve skupině.

Brückner přesto ve funkci zůstal a dovedl Čechy na Euro v roce 2008. Tým měl turnaj rozehraný velmi dobře, v závěru zápasu s Tureckem ale přišel kolaps a konec nejen Čechů na Euru, ale i konec respektovaného „Klekí-petry.“ Jak se ale později ukázalo, úplný konec to nebyl, protože Brückner se k národnímu týmu o pár let později vrátil jako poradce a konzultant kouče Pavla Vrby.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 11

Petr Rada

Petr Rada.jpg

Petr Rada měl těžkou úlohu. V roce 2008 přebíral tým po legendárnímu Brücknerovi, který s Čechy ušel kus úspěšné cesty. Fanoušci navíc po většinu času stáli za ním, což Rada během svého působení říct nemohl. I on ale mužstvo velmi dobře znal, protože do té doby byl Brücknerovým asistentem.

Bývalý trenér Slavie začal nadějnou remízou 2:2 ve Wembley, pak ale přišla plichta se Severním Irskem a porážka od Poláků, čímž se značně zkomplikovala cesta Čechů na mistrovství světa v Jihoafrické republice. Když na začátku roku přišla další remíza se Slovinskem a potupná prohra 1:2 na Letné se Slováky, po které přišel pověstný flám, Rada si sbalil kufry a u reprezentace skončil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

František Straka

Straka3.jpg

Provizorní řešení. Přesně do této role se dostal František Straka. Známý srdcař Franz byl na reprezentační židli povolán na jediné utkání s Maltou. Za odvolaného Radu totiž náhrada nebyla, a tak dostal šanci právě on.

„Tatarákový motivátor“ nominoval spoustu nováčků a doufal, že se jeho reprezentační anabáze prodlouží. Do národního týmu přinesl vlastnosti jemu vlastní, tedy nasazení, emoce, bojovnost a srdce. Češi Maltu sice porazili, Straka ale tímto utkáním také dotrénoval.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

Ivan Hašek

Hašek.jpg

Když se Ivan Hašek v červnu roku 2009 stal předsedou fotbalového svazu, chtěl na reprezentační židli usadit Karla Jarolíma. Ten ale odmítl a tak se Hašek rozhodl, že tým dočasně převezme sám.

Dokázal zkrotit dusnou atmosféru, zpackanou kvalifikaci o mistrovství světa ale přes veškerou snahu nezachránil. Jeho tehdejším asistentem byl Michal Bílek, kterému také Hašek v průběhu října „přenechal“ trenérský post. Jak se ukázalo, byla to chyba.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

Michal Bílek

Bílek1.jpg

Michal Bílek přestál během svého angažmá u národního týmu nejednu vlnu kritiky. Židle se pod ním povážlivě kývala několikrát, ale až po zpackané kvalifikaci na mistrovství světa v Brazílii si musel sbalit saky paky a vymáznout pryč. Drtivá většina fanoušků si zhluboka oddechla.

Přesto však nelze šmahem smazat všechno, co u národního týmu vykonal. Tím největším kladem byl bezesporu postup na mistrovství Evropy v roce 2012, kde se tehdy český celek pod jeho vedením dostal ze základní skupiny a skončil ve čtvrtfinále po porážce od Portugalska.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 11

Josef Pešice

Pešice.jpg

V září roku 2013 se stal po odstoupení Michala Bílka dočasně hlavním koučem reprezentace Josef Pešice, který byl dříve Bílkovým asistentem u národního celku. Pod jeho vedením Češi vyhrál zbývající dva kvalifikační zápasy - nejprve na Maltě 4:1 a poté v Bulharsku 1:0. Minimální šance na postup na mistrovství světa v Brazílii, která existovala ještě před utkáním s Maltou, se však rozplynula kvůli výsledkům v jiných skupinách.

Národní tým pak vedl ještě v přátelském utkání v Olomouci proti Kanadě a opět s ním dokázal vyhrát (2:0). S nadsázkou lze říci, že Pešice byl nejúspěšnějším trenérem české reprezentace v její historii.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

Pavel Vrba

Vrba.jpg

Když se s reprezentací definitivně rozloučil kouč Michal Bílek, velká část českých fanoušků si zhluboka oddechla a žila v očekávání věcí příštích. Kormidla u národního celku se totiž chopil Pavel Vrba, který se mohl pyšnit tím, že z provinčního klubu v Plzni udělal domácího šampiona, s nímž se ctí bojoval také v Lize mistrů.

Premiérové utkání s Norskem, v němž vedl reprezentaci, skončilo v Edenu remízou 2:2 a jako by předznamenalo celou budoucí dráhu ex-plzeňského trenéra u reprezentace. Vrbovi se sice povedlo přivést mužstvo na evropský šampionát ve Francii, ale herní styl týmu byl často pod palbou kritiky. Konečnou stanicí kouče se stalo Euro ve Francii, kde Češi naprosto pohořeli a s jedním bodem skončili v základní skupině na posledním místě. Poté si Vrba vyjednal angažmá v ruské Machačkale a z postu vůdce národního týmu byl uvolněn.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 11

Karel Jarolím

Karel Jarolím.jpg

Jako hráč vyhrál se Slavií federální československou ligu, jako trenér vybojoval se sešívanými dva tituly v české a jeden se Slovanem Bratislava ve slovenské nejvyšší soutěži. Když skončil v roce 2016 na lavičce národního týmu Pavel Vrba, byla jeho nominace celkem logickou záležitostí a fanoušci ji vnímali vstřícně.

Jenže jeho angažmá u reprezentace se stalo černou noční můrou. Jarolím nedokázal mužstvo přivést z kvalifikace na mistrovství světa v Rusku, přesto ale dostal od svazu důvěru i pro další cyklus, který měl vyvrcholit na evropském šampionátu v roce 2020. Jenže tragický vstup do nově ustavené Ligy národů a následný debakl v přáteláku s Ruskem mu nadobro zlomil vaz a jeho místo převzal Jaroslav Šilhavý.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud