Andrea Stramaccioni  Sparta v létě roku 2017 mohutně posilovala, a to nejen hráčský kádr. Posilou se měl stát také italský kouč Andrea Stramaccioni. Do Prahy přicházel s vizitkou trenéra juniorských celků AS Řím a Inter Milán, kde se stal v roce 2012 hlavním koučem. Následně vedl Udine a řecký Panathinaikos. Sparťanské šéfy měl varovat fakt, že všude pobyl jen jeden rok, ale zřejmě byli zaslepení. Ještě než začala sezona 2017/18, přivedl na Letnou několik drahých hráčů, ale jak se později ukázalo, jeho přestupová politika byla naprostou katastrofou. Internacionalizace kádru se ukázala jako špatná cesta. Stramaccioni evidentně podcenil prostředí, do něhož přicházel. Bylo divem, že na lavičce Sparty přežil Vánoce, ale do konce sezony stejně nevydržel, a to ani navzdory dalšímu masivnímu utrácení v zimním přestupovém období. Na začátku března 2018 konečně i ti nejméně dovtipní v klubu pochopili, že jeho angažování byl krok vedle a Stramaccioni dostal p
 Alex Pastoor  Jméno, které budilo vášně. Když nizozemský kouč Alex Pastoor přicházel na začátku března roku 2014 do Slavie, v Edenu si od něj slibovali i nemožné. Bývalý trenér Excelsioru či Nijmegenu převzal tým po Miroslavu Koubkovi a měl ho naučit novým trendům. Jenže Slavia prohrála v úvodním utkání s Teplicemi a ani zbytek jeho angažmá nebyl moc povedený. Z deseti zápasů vyhrál jen tři a v jednom remizoval. Slávisté se zachránili až v posledním kole a to ještě zásluhou ztrát soupeřů. Pastoor navíc už dvě kola před koncem oznámil návrat do vlasti a společně s Marco van Bastenem se ujal Alkmaaru. Profimedia.cz
 Massimo Morales  V Příbrami se protočilo neuvěřitelné množství trenérů, mezi nimiž byl i jeden Ital. V roce 2008 převzal tým Massimo Morales, který dříve vedl mládež v Bayernu Mnichov, působil jako skaut AC Milán a byl asistentem u reprezentace Ghany. Do Příbrami přišel v době, kdy byl tým ve druhé lize a dotáhl ho zpět mezi elitu. Další sezonu už ale nepřežil, Příbram měla tragické jaro, z deseti zápasů získala jen sedm bodů a propadla se na poslední pozici. „Bohužel, fotbal se hraje na výsledky, takže nějak jsem do toho sáhnout musel,“ uvedl po odvolání italského kouče boss Starka. Profimedia.cz
 Jürgen Sundermann  Prvním zahraničním a „neslovenským“ trenérem v české soutěži byl Němec Jürgen Sundermann, jenž si v jednom zápase zahrál i v reprezentaci. V roce 1994 se postavil na lavičku Sparty, v Praze ale nevydržel dlouho. Proč bývalý kouč Herthy Berlín či Schalke ve Spartě skončil? „Když jsem přišel, byli na spodku tabulky. To se nedá změnit ze dne na den a taky jsme na začátku nějaké zápasy prohráli. V zimě mi prezident Petr Mach řekl, že pokud nezískáme titul, nebude mít finanční možnosti na to, aby dodržel mou tříletou smlouvu. Na konci sezony bych musel skončit. To mě velmi překvapilo. Pak jsme se začali zlepšovat a klub nejen že chtěl mou smlouvu dodržet, ale dokonce prodloužit. Já jsem ale prezidentovi řekl, že mě jeho reakce v zimě strašně zklamala, a odešel jsem,“ vzpomněl pro iSport.cz. Profimedia.cz
5
Fotogalerie

Brian Priske a spol. 5 zahraničních trenérů (mimo Slováků), kteří vedli české ligové kluby

Trenéřina v české lize, to je specifická disciplína. Kluby si kouče mění jako na běžícím páse, ale především jde o tuzemské lodivody. Když nebudeme počítat slovenské trenéry, tak se zahraničních koučů v tuzemské nejvyšší soutěži zatím moc neobjevilo.

V české fotbalové první lize už působilo 31 trenérů ze zahraničí, drtivá většina z nich však pocházela ze Slovenska. Z „ostatního“ zahraničí se v nejvyšší soutěži objevilo jen pět koučů. Jejich jména a fotbalové osudy najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Brian Priske

Brian Priske (2).jpg

Přišel, viděl, zvítězil. Dánský kouč Brian Priske přišel do české ligy v roce 2022 z belgických Antverp a okamžitě dokázal pražskou Spartu dovést k mistrovskému titulu. Jako hráč oblékl čtyřiadvacetkrát reprezentační dres severského národního týmu a na klubové úrovni se radoval z vítězství v dánské lize a z triumfu v belgickém poháru.

Dánskou Superligu dokázal vyhrát také v roli trenéra. Povedlo se mu to v roce 2020 s Midtjyllandem, kde dráhu kouče v roce 2011 odstartoval. Nyní je mu 46 let a zřejmě má před sebou světlou trenérskou budoucnost. Letenští jsou pod jeho vedením i v aktuální sezoně na čele tabulky a budou se bít o další ligové prvenství.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Andrea Stramaccioni

Andrea Stramaccioni.jpg

Sparta v létě roku 2017 mohutně posilovala, a to nejen hráčský kádr. Posilou se měl stát také italský kouč Andrea Stramaccioni. Do Prahy přicházel s vizitkou trenéra juniorských celků AS Řím a Inter Milán, kde se stal v roce 2012 hlavním koučem. Následně vedl Udine a řecký Panathinaikos. Sparťanské šéfy měl varovat fakt, že všude pobyl jen jeden rok, ale zřejmě byli zaslepení.

Ještě než začala sezona 2017/18, přivedl na Letnou několik drahých hráčů, ale jak se později ukázalo, jeho přestupová politika byla naprostou katastrofou. Internacionalizace kádru se ukázala jako špatná cesta. Stramaccioni evidentně podcenil prostředí, do něhož přicházel.

Obrovskými přestupovými částkami za (pseudo)posily vytvořil na mužstvo tlak, pod nímž se sesypalo. Nakonec točil v v sestavě bezhlavě všechny hráče, ale optimální složení nenašel. Fanoušci si dělali legraci, že základní jedenáctku před každým zápasem losuje.

Bylo divem, že na lavičce Sparty přežil Vánoce, ale do konce sezony stejně nevydržel, a to ani navzdory dalšímu masivnímu utrácení v zimním přestupovém období. Na začátku března 2018 konečně i ti nejméně dovtipní v klubu pochopili, že jeho angažování byl krok vedle a Stramaccioni dostal padáka.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Alex Pastoor

Vítězslav Lavička Pastoor.jpg

Jméno, které budilo vášně. Když nizozemský kouč Alex Pastoor přicházel na začátku března roku 2014 do Slavie, v Edenu si od něj slibovali i nemožné. Bývalý trenér Excelsioru či Nijmegenu převzal tým po Miroslavu Koubkovi a měl ho naučit novým trendům.

Jenže Slavia prohrála v úvodním utkání s Teplicemi a ani zbytek jeho angažmá nebyl moc povedený. Z deseti zápasů vyhrál jen tři a v jednom remizoval. Slávisté se zachránili až v posledním kole a to ještě zásluhou ztrát soupeřů. Pastoor navíc už dvě kola před koncem oznámil návrat do vlasti a společně s Marco van Bastenem se ujal Alkmaaru.

Foto: Michal Růžička / MAFRA /Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Massimo Morales

Masimo Morales Martin Sekanina CNC Profimedia.jpg

V Příbrami se protočilo neuvěřitelné množství trenérů, mezi nimiž byl i jeden Ital. V roce 2008 převzal tým Massimo Morales, který dříve vedl mládež v Bayernu Mnichov, působil jako skaut AC Milán a byl asistentem u reprezentace Ghany.

Do Příbrami přišel v době, kdy byl tým ve druhé lize a dotáhl ho zpět mezi elitu. Další sezonu už ale nepřežil, Příbram měla tragické jaro, z deseti zápasů získala jen sedm bodů a propadla se na poslední pozici. „Bohužel, fotbal se hraje na výsledky, takže nějak jsem do toho sáhnout musel,“ uvedl po odvolání italského kouče boss Starka.

Foto: Martin Sekanina / CNC / Profimedia

Pokračování 6 / 6

Jürgen Sundermann

Jurgen Sunderman.jpg

Prvním zahraničním a „neslovenským“ trenérem v české soutěži byl Němec Jürgen Sundermann, jenž si v jednom zápase zahrál i v reprezentaci. V roce 1994 se postavil na lavičku Sparty, v Praze ale nevydržel dlouho. Proč bývalý kouč Herthy Berlín či Schalke ve Spartě skončil?

„Když jsem přišel, byli na spodku tabulky. To se nedá změnit ze dne na den a taky jsme na začátku nějaké zápasy prohráli. V zimě mi prezident Petr Mach řekl, že pokud nezískáme titul, nebude mít finanční možnosti na to, aby dodržel mou tříletou smlouvu. Na konci sezony bych musel skončit. To mě velmi překvapilo. Pak jsme se začali zlepšovat a klub nejen že chtěl mou smlouvu dodržet, ale dokonce prodloužit. Já jsem ale prezidentovi řekl, že mě jeho reakce v zimě strašně zklamala, a odešel jsem,“ vzpomněl pro iSport.cz.

Foto: YouTube

Doporučujeme

Články odjinud