6. Tomáš Galásek (Willem II Tilburg) – 55,5 milionu korun  Je zřejmě nejlepším defenzivním záložníkem v historii české reprezentace. Tomáš Galásek svou kariéru nastartoval v Baníku, odkud v roce 1997 odešel za více než 55 milionů korun do nizozemského Tilburgu. O tři roky později zamířil do Ajaxu, kde kapitán české reprezentace z mistrovství světa v Německu vydržel šest let. Foto: Profimedia.cz
 5. Marek Heinz (Borussia Mönchengladbach) – 60 milionů korun  Olomoucký rodák Marek Heinz odešel v roce 2000 ze Sigmy do Hamburku. Hrál taky za Bielefeld, odkud se přes Duklu dostal do Baníku, kde zažil parádní ročník 2003/04, ve kterém s týmem z Ostravy vybojoval titul a řekl si o pozvánku na Euro do Portugalska. V roce 2004 odešel do německého Mönchengladbachu, který za něj zaplatil 60 milionů korun. Foto: Profimedia.cz
 4. Jan Laštůvka (Šachtar Doněck) – 65 milionů korun  Jedním ze strůjců mistrovské jízdy Baníku ze sezony 2003/04 byl Jan Laštůvka, který po skvělém ročníku odešel do ukrajinského Doněcku. Šachtar za něj zaplatil 65 milionů korun, Laštůvka si ale nikdy nedokázal vybojovat pevnou pozici a hostoval v Anglii nebo Německu. Po návratu domů sedmatřicetiletý gólman chytal za Karvinou či Slavii a nyní je zase v Baníku. Foto: Profimedia.cz
 3. Marek Jankulovski (SSC Neapol) – 74 milionů korun  V roce 2007 získal s milánským AC titul v Lize mistrů, hrál ale i za další italské kluby. Na San Siro přišel z Udine, které ho přivedlo z Neapole. Tam Marek Jankulovski přestoupil v roce 2000 z Baníku, který za budoucí reprezentační oporu obdržel 74 milionů korun. Foto: Profimedia.cz
7
Fotogalerie

Klenoty z Bazalů. 7 historicky nejdražších hráčů, které prodal Baník Ostrava do jiných klubů

Není to tak dávno, co si Baník Ostrava prošel těžkým obdobím. Klub se však dokázal poměrně rychle zase vrátit mezi tuzemskou elitu. Bude z toho jistě těžit celý český fotbal.

Baník byl vždy vyhlášený výbornou prací s mládeží. A v Ostravě své klenoty taky uměli náležitě zpeněžit. Jména sedmi nejdražších hráčů, kteří v minulosti z Baníku odešli, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 8

7. Václav Svěrkoš (Borussia Mönchengladbach) – 50 milionů korun

Václav Svěrkoš-Baník.jpg

Spekulovalo se, že ho chtějí oba milánské velkokluby či Dortmund, ovšem tehdejší útočník reprezentační jednadvacítky v roce 2003 odešel do německého Mönchengladbachu. Některé zdroje uvádí, že Václav Svěrkoš z Ostravy přestoupil za sto milionů korun, častěji se ale píše o poloviční ceně. Během premiérové bundesligové sezony dal devět branek, v dalším ročníku přidal sedm zásahů, ovšem poté se začal vytrácet ze sestavy. Hostoval v Herthě, působil v Rakousku a v roce 2007 se vrátil do Baníku. Poté si zahrál taky za Sochaux a Panionios.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 8

6. Tomáš Galásek (Willem II Tilburg) – 55,5 milionu korun

Tomáš Galásek-1998.jpg

Je zřejmě nejlepším defenzivním záložníkem v historii české reprezentace. Tomáš Galásek svou kariéru nastartoval v Baníku, odkud v roce 1997 odešel za více než 55 milionů korun do nizozemského Tilburgu. O tři roky později zamířil do Ajaxu, kde kapitán české reprezentace z mistrovství světa v Německu vydržel šest let.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 8

5. Marek Heinz (Borussia Mönchengladbach) – 60 milionů korun

Marek heinz Baník.jpg

Olomoucký rodák Marek Heinz odešel v roce 2000 ze Sigmy do Hamburku. Hrál taky za Bielefeld, odkud se přes Duklu dostal do Baníku, kde zažil parádní ročník 2003/04, ve kterém s týmem z Ostravy vybojoval titul a řekl si o pozvánku na Euro do Portugalska. V roce 2004 odešel do německého Mönchengladbachu, který za něj zaplatil 60 milionů korun.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

4. Jan Laštůvka (Šachtar Doněck) – 65 milionů korun

Jan Laštůvka-Baník-2004.jpg

Jedním ze strůjců mistrovské jízdy Baníku ze sezony 2003/04 byl Jan Laštůvka, který po skvělém ročníku odešel do ukrajinského Doněcku. Šachtar za něj zaplatil 65 milionů korun, Laštůvka si ale nikdy nedokázal vybojovat pevnou pozici a hostoval v Anglii nebo Německu. Po návratu domů sedmatřicetiletý gólman chytal za Karvinou či Slavii a nyní je zase v Baníku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 8

3. Marek Jankulovski (SSC Neapol) – 74 milionů korun

Marek Jankulovski-2001.jpg

V roce 2007 získal s milánským AC titul v Lize mistrů, hrál ale i za další italské kluby. Na San Siro přišel z Udine, které ho přivedlo z Neapole. Tam Marek Jankulovski přestoupil v roce 2000 z Baníku, který za budoucí reprezentační oporu obdržel 74 milionů korun.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 8

2. Matěj Vydra (Udinese Calcio) – 100 milionů korun

Matěj Vydra Baník.jpg

Současný hráč anglického Burnley přišel do Baníku na začátku roku 2010 z Jihlavy, která za něj získala 20 milionů korun. Matěj Vydra podepsal v Ostravě smlouvu na tři roky, stačilo mu však odehrát jen 14 zápasů, dát čtyři góly a znovu se stěhoval. Tentokrát za sto milionů korun do italského Udine. Tam se ale téměř neprosadil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

1. Milan Baroš (Liverpool) – 189 milionů korun

Milan Baroš-2001-ořez.jpg

Nejdražším hráčem, který kdy odešel z Bazalů do jiného klubu, byl Milan Baroš. V roce 2001 přestoupil do Liverpoolu, s nímž později získal titul v Lize mistrů. Druhý nejlepší střelec v historii české reprezentace poté působil i ve Francii či Turecku. Kariéru ukončil v Baníku.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud