Nagano 1998: ČR – Finsko 3:0  Turnaj století v japonském Naganu začal pro české hokejisty parádně. Parta kapitána Vladimíra Růžičky pod vedením trenéra Ivana Hlinky zaskočila favorizované Finy a výhrou nad Suomi odstartovala jízdu za zlatem. Brankář Dominik Hašek nepustil za záda jediný puk.
 Salt Lake City 2002: ČR – Německo 8:2  V Salt Lake City přisoudil los českému týmu na úvod turnaje nevyzpytatelné Němce. Hokejisté pod vedením trenérského triumvirátu ve složení Josef Augusta, Vladimír Martinec a Vladimír Růžička ale splnili roli favorita, na soupeře vlétli jako uragán a ještě před polovinou utkání vedli 4:0. Tento zápas zvládli bravurně a nakonec soupeři nastříleli osm branek.
 Turín 2006: ČR - Německo 4:1  Stejně jako v Salt Lake City, také v Turíně nastoupili čeští hokejisté v úvodním duelu proti Německu. I když v první třetině dostali gól do šatny, v dalším dějství skóre otočili. V následujících zápasech sice výkony skřípaly, nakonec z toho ale byly bronzové medaile.
 Vancouver 2010: ČR – Slovensko 3:1  Na olympiádě ve Vancouveru los svedl k úvodnímu buly Čechy a Slováky. Svěřenci Vladimíra Růžičky vstoupili do zápasu lépe a rychle se ujali vedení. Ve vyhroceném derby sice ihned po první přestávce srovnal Gáborík, Jaromír Jágr s Tomášem Plekancem ale rozhodli o výhře českého celku.
8
Fotogalerie

8 úvodních zápasů Čechů na olympiádách: výhra v derby nad Slováky i kolaps s outsiderem

Samostatná Česká republika se účastnila osmi zimních olympiád. Hokejisté dosáhli největšího úspěchu v Naganu, odkud dovezli zlaté medaile. Cenné kovy cinkaly ještě jednou, před 18 lety v Turíně získal tým vedený Aloisem Hadamczikem bronz.

Vstup do turnaje je pro každý celek nesmírně důležitý. Úvodní zápasy českým hokejistům (většinou) vychází. Jak si v nich dosud vedli, kdo dával góly a jaké byly sestavy, na to odpovídají následující kapitoly.

Pokračování 2 / 9

Lillehammer 1994

Turnaj v Lillehammeru Čechům moc nevyšel. A začalo to už prvním zápasem, ve kterém svěřenci trenéra Ivana Hlinky po osmi minutách prohrávali s Finskem o dvě branky. Kamil Kašťák sice vykřesal naději, ve druhé třetině ale překonal brankáře Petra Břízu Sami Kapanen a bylo rozhodnuto.

ČR – Finsko 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 18. Kašťák (Kadlec) – 6. Jutila (Strömberg), 8. Ojanen (Varis, Palo), 35. Kapanen (Helminen).
Sestava ČR: Bříza – Kadlec, Vopat, Ščerban, Stavjaňa, Vykoukal, Hořava – Janecký, Kučera, Doležal – Sršeň, Hosták, Kašťák – Geffert, Hrbek, Žemlička – Ťoupal, Horák, Kapusta.

Pokračování 3 / 9

Nagano 1998

ČR – Finsko 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky: 30. Patera (Ručinský), 45. Reichel (Lang), 49. Růžička (Jágr).
Sestava ČR: Hašek - Šmehlík, Šlégr, Hamrlík, Svoboda, Špaček, Kučera - Jágr, Růžička, Straka - Ručínský, Reichel, Lang - Moravec, Dopita, Beránek - Čaloun, Patera, M. Procházka.

Pokračování 4 / 9

Salt Lake City 2002

ČR – Německo 8:2 (3:0, 3:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 4. Jágr (Ručinský, Lang), 14. Sýkora (Eliáš, Dopita, 17. Hejduk (Havlát, Kaberle), 28. Havlát, 34. Lang (Ručinský, Jágr), 39. Jágr (Lang), 54. Eliáš (Dopita), 59. Reichel (Ručinský, Jágr) – 29. Soccio (Sturm), 48. Ustorf (Hecht).
Sestava ČR: Hašek – Hamrlík, Škoula, Kaberle T., Šmehlík, Špaček, Kubina – Lang, Hrdina, Jágr, Dvořák, Reichel, Ručinský, Sýkora P., Eliáš, Dopita, Havlát, Patera, Hejduk, Sýkora.

Pokračování 5 / 9

Turín 2006

ČR - Německo 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 22. T. Kaberle (Kubina, Vokoun), 24. T. Kaberle (Straka, Jágr), 58. Jágr, 60. Výborný - 20. Boos (Sulzer).
Sestava ČR: Hašek (10. Vokoun) - Kubina, T. Kaberle, Židlický, Špaček, Kuba, F. Kaberle, Malík - Jágr, Lang, Straka - Hejduk, Prospal, Ručinský - Hemský, Výborný, Eliáš - Erat, Čajánek, Bulis - Olesz.

Pokračování 6 / 9

Vancouver 2010

ČR – Slovensko 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 10. Eliáš (Blaťák, Havlát), 38. Jágr (Červenka), 40. Plekanec (Jágr, Židlický) - 21. Gáborík (Marián Hossa, Demitra).
Sestava ČR: Vokoun - Židlický, Kuba, Polák, T. Kaberle, Kubina, Hejda, Blaťák, Z. Michálek - Havlát, Plekanec, Eliáš - Jágr, Červenka, Čajánek - Erat, Krejčí, Fleischmann - M. Michálek, Vašíček, Rolinek.

Pokračování 7 / 9

Soči 2014

V Soči český tým začal úvodní utkání se Švédy zle. Když na začátku druhé třetiny Zetterberg zvyšoval už na 3:0, poslal kouč na střídačku gólmana Kováře, kterého nahradil Alexander Salák. I ten brzy inkasoval a teprve potom se svěřenci trenéra Aloise Hadamczika probudili. Během pár minut snížili Židlický s Jágrem, více toho ale Češi nestihli.

ČR - Švédsko 2:4 (0:2, 2:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 29. Židlický (Eliáš, Michálek), 31. Jágr (Plekanec, Kaberle) - 11. Karlsson (Ekman-Larsson, Steen), 14. Berglund (Ekman-Larsson), 21. Zetterberg (Landeskog), 25. Karlsson (Sedin, Backstrom).
Sestava ČR: Jakub Kovář (21. Salák) - Židlický, Z. Michálek, Rozsíval, T. Kaberle, Krajíček, Barinka - Jágr, Plekanec, Červenka - Voráček, Krejčí, Palát - Nedvěd, Eliáš, Erat - Frolík, Novotný, M. Michálek.

Pokračování 8 / 9

Pchjongčchang 2018

Do úvodního střetnutí na olympijských hrách v Jižní Koreji před šesti lety vstupovali Češi soubojem s namotivovaným domácím týmem, ve kterém bylo nemálo naturalizovaných Kanaďanů. Hráči ze středu Evropy měli být jasnými favority, ale celek kouče Josefa Jandače se musel k hubenému vítězství 2:1 doslova protrápit. Korejci šli v osmé minutě do vedení, ještě do konce prvního dějství zvládli otočit výsledek Jan Kovář a Michal Řepík. Do konce utkání se pak skóre nezměnilo.

ČR - Jižní Korea 2:1 (2:1, 0:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 8. Čo Min-ho (Radunske, Swift) - 12. Jan Kovář (Řepík, Sekáč), 17. Řepík (Birner, Francouz).
Sestava ČR: Francouz - O. Němec, Vitásek, Nakládal, Polášek, Mozík, Kolář, od 30. navíc Jordán - Řepík, Horák, Birner - Erat, Jan Kovář, Sekáč - Vondrka, Mertl, Červenka - Radil, Koukal, T. Zohorna.

Pokračování 9 / 9

Peking 2022

Tragické působení trenéra Filipa Pešána u reprezentace vyvrcholilo na olympiádě v Pekingu. Jeho svěřenci vstoupili do turnaje porážkou 1:2 s Dánskem. Seveřané zápas rozhodli už v prvním dějství, v němž si vypracovali dvoubrankové vedení. Hrdinou utkání se stal gólman Sebastian Dahm, který si připsal na konto 39 úspěšných zákroků. O jediný český gól se postaral ve druhé třetině Roman Červenka. Dánové porazili český celek v jedenáctém vzájemném zápase v historii potřetí, poprvé ale v základní hrací době.

ČR - Dánsko 1:2 (0:2, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 12. M Lauridsen, 18. F. Nielsen - 24. R. Červenka (J. Kovář).
Sestava ČR: Hrubec – Kundrátek, Šulák, Jeřábek, Sklenička, Knot, Klok, Mozík – Hyka, Krejčí, Sedlák – Stránský, Kovář, Červenka – Řepík, Sobotka, Lenc – Frolík, T. Zohorna, H. Zohorna – Smejkal.