ANALÝZA: Nejlepší trenér-psycholog? Mancini z Manchesteru City

Na začátku každé sezony hovoří trenéři nahlas o šancích svého týmu. Většinou stoprocentně věří ve schopnost hráčů uspět a splnit očekávání fanoušků. Často dost nadhodnocují reálné schopnosti mužstva. Říká se tomu pozitivní postoj.

Výjimkou mezi trenéry je Roberto Mancini z Manchesteru City, který loni vyhrál anglický titul poté, co během celé sezony veřejně favorizoval největšího rivala – Manchester United. I když jeho celek vedl tabulku, i když ve vzájemném souboji dvě kola před koncem soutěže porazil městského konkurenta, italský manažer odmítal připustit, že jeho hoši mohou zvednout nad hlavu pohár pro vítěze.

Když se novináři Manciniho loni v srpnu ptali, kdo má největší šance na zisk titulu v aktuální sezoně, opět uvedl, že největším favoritem je Manchester United. A jakmile Red Devils podepsali smlouvu s Bludným Holanďanem Robinem van Persiem, Mancini favorizaci United ještě potvrdil. Řekl, že mají největší ofenzivní sílu v Premier League.

Vypadá to, jako by trenér Manchesteru City při každé příležitosti bagatelizoval šance svého týmu na zisk titulu. To je ve světě fotbalových klubů, kde spíše frčí velkohubá prohlášení a silácká gesta, dost neortodoxní taktika. Zvlášť, když ji praktikuje kouč mužstva, které před pár měsíci vyhrálo ligu.

Proč to Mancini dělá? Opravdu si myslí, že jeho hoši nejsou tak dobří jako jejich protivníci a předem se smiřuje s porážkou?

Pro manažera Manchesteru United Alexe Fergusona to musí být něco překvapivého. Patrně se během více než čtvrtstoletí na lavičce svého týmu nesetkával s tím, že se jeho hlavní rival v boji o titul podceňuje. Vždyť on sám nikdy nic podobného o svém mančaftu neříkal a není zvyklý, že by to dělali trenéři největších konkurentů.

Například bývalý kouč Chelsea a nynější lodivod Realu Madrid José Mourinho, který je neochvějně přesvědčený o svých trenérských schopnostech, vždycky sebevědomě prohlašoval, že jeho tým vyhraje titul bez ohledu na to, s kým o něj bude bojovat. Tak proč je Manciniho přístup tak odlišný?

Jakou výhodu může získat tím, když neustále prohlašuje, že jeho soupeři mají navrch? Není to tak složité pochopit. Říká se tomu reverzní psychologie.

Místo toho, aby vyzdvihoval své hráče a v superlativech mluvil o tom, jak jsou skvělí a dokonale připravení, přesune tíhu očekávání na konkurenty. Tím, jak neustále tvrdí, že United vyhrají titul, zbavuje své svěřence tlaku.

Podle psychologů je to velice účinná taktika. Hráči nejsou v postavení, že musí bezpodmínečně vyhrát každý zápas, aniž by zklamali očekávání fanoušků. Tím pádem nemají takový strach z jednoho klopýtnutí a nejsou pod nepřiměřeně velkým tlakem.

Alex Ferguson (Manchester United).jpgArsene Wenger (Arsenal).jpgJosé Mourinho (Real Madrid).jpgRoberto Mancini (Manchester City).jpg
Nejuznávanější trenéři současnosti. Kdo z nich je nejlepší psycholog? (Foto: Profimedia.cz)

Stejně zmenšují Manciniho výroky tlak na něho samotného. Když neustále tvrdí, že favoritem ligy jsou United, podvědomě sugeruje fanouškům, že i druhé místo za Rudými ďábly bude velkým úspěchem. A pokud City přece jen vyhrají ligu, pak bude modrá polovina Manchesteru nadšená z toho, že jejich trenér přivedl méně favorizovaný celek k vítězství.

Suma sumárum – Roberto Mancini je mimořádně chytrý psycholog. Jeho komentáře mohou na první pohled vypadat jako příliš poraženecké, ale ve skutečnosti je to promyšlená taktika.

Pokud neskončí hůře než třetí, bude mít pravdu a jestliže obhájí se svým týmem titul, stane se rovnou hrdinou. V obou případech bude vítězem.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud