Brankář - Jan Stejskal  Řadu let vládl prostoru mezi tyčemi české branky Petr Čech. Na Euru 1996 chytal Petr Kouba, prvním gólmanem národního týmu byl ale Jan Stejskal. V roce 1994 se vrátil z Queens Park Rangers do Slavie, předtím nastupoval i za Brno či Spartu. Zúčastnil se také mistrovství světa v Itálii.

Brankář - Jan Stejskal

Obránce - Miroslav Kadlec  Miroslav Kadlec zažil dlouhou a úspěšnou kariéru. Nastupoval na postu libera, výborně četl hru a měl parádní rozehrávku. S Kaiserslauternem vyhrál dva německé tituly, hrál na mistrovství světa v Itálii a především na stříbrném Euru v Anglii v roce 1996, na kterém proměnil rozhodující penaltu v semifinálovém rozstřelu s Francií.
 Obránce - Jan Suchopárek  Tehdejší opora Slavie a obránce, na kterého bylo vždy spolehnutí. Jan Suchopárek startoval i na Euru v Anglii, kde dal první gól do sítě Ruska. Po šampionátu odešel do Štrasburku.
 Obránce - Jiří Novotný  V základní sestavě prvního zápasu české reprezentace byl také dlouholetý kapitán Sparty Jiří Novotný, který srovnal ve 12. minutě na 1:1. Někdejší obránce odehrál ještě úvodní dva kvalifikační zápasy s Maltou, ve druhém byl ale vyloučen a pak už do bojů o Euro nezasáhl.
 Záložník – Karel Poborský  Jeho kariéra byla teprve na začátku, už tehdy ale dokazoval, že je výjimečným fotbalistou. V době prvního utkání samostatné české reprezentace patřil Karel Poborský ještě Žižkovu, na Euru 1996 zaujal famózními výkony a odešel ze Slavie do Manchesteru United. V 79. minutě duelu s Turky ho nahradil Tomáš Řepka.
11
Fotogalerie

Dnes je to přesně 30 let. V jaké sestavě odehráli čeští fotbalisté první zápas v samostatné historii?

Samostatná česká fotbalová reprezentace odehrála první oficiální zápas po rozdělení federace 23. února 1994 proti Turkům. Dnes je to přesně 30 let a málokdo si asi vzpomene, kteří hráči byli tenkrát u toho.

Historicky první utkání českého fotbalového nároďáku se hrálo v Istanbulu před zraky 12 tisícovek diváků a soubor Dušana Uhrina odstartoval novou éru skvěle vysokou výhrou 4:1. Víte, kteří hráči byli tehdy v akci? Dozvíte se to v následujících kapitolách.

Záložník – Radoslav Látal

Druhý český střelec zápasu. Radoslav Látal otočil v 19. minutě skóre na 2:1 pro Čechy a sám si potvrdil silnou pozici v národním týmu, ve kterém odehrál Euro 1996 i 2000. Kromě stříbra z Anglie má ve sbírce i zlato z české ligy, kterou vyhrál s Baníkem, a vítězství z Poháru UEFA, jehož dosáhl se Schalke. V závěru utkání s Turky ho nahradil Roman Vonášek.

Pokračování 8 / 12

Záložník - Martin Frýdek

Martin Frýdek si zahrál na mistrovství Evropy v Anglii, odkud si dovezl v roce 1996 stříbrnou medaili. V Turecku ho nahradil v 73. minutě Daniel Šmejkal.

Pokračování 9 / 12

Záložník – Václav Němeček

Pětinásobný československý mistr, který vyhrál v dresu Sparty i samostatnou českou ligu, strávil většinu kariéry v letenském celku. V národním týmu debutoval Václav Němeček v roce 1988 a poslední zápas odehrál v semifinále Eura s Francií. Během reprezentační kariéry stihl mistrovství světa v Itálii či první zápas samostatné české reprezentace s Tureckem.

Pokračování 10 / 12

Záložník – Jiří Němec

Na hřišti působil poměrně nenápadně, přesto patřil vždy k nejlepším. Jiří Němec, který vyhrál Pohár UEFA s týmem Schalke 04, byl dlouho oporou národního týmu. Hrál na Euru 1996, na šampionát do Nizozemska a Belgie dovedl Čechy z pozice kapitána. Odehrál i kompletní utkání s Tureckem v české premiéře na mezinárodní scéně.

Pokračování 11 / 12

Útočník – Pavel Kuka

Pavel Kuka dal v národním týmu dohromady 29 branek. Hrál na Euru v Anglii, byl na mistrovství Evropy v roce 2000 a zasáhl i do kvalifikace o postup na světový šampionát, který se konal v roce 2002 v Japonsku a Jižní Koreji. S Kaiserslauternem vyhrál německou Bundesligu a řadu let válel v dresu Slavie.

Pokračování 12 / 12

Útočník – Horst Siegl

Hrdinou prvního zápasu samostatného českého nároďáku byl Horst Siegl, který definitivně zlomil odpor domácího týmu a dvěma góly v rozmezí pár minut rozhodl o českém vítězství 4:1. V závěru nahradil bývalého kanonýra Sparty Petr Samec.