Robyn Regehr, Recife, Brazílie  Narodil se v Brazílii a dětství strávil v Indonésii, kde se také narodil jeho bratr Richie, jenž si stejně jako Robyn Regehr zahrál v NHL. Zatímco Richie však v elitní zámořské soutěži odehrál jen 20 utkání, Robyn jich zvládl přes tisíc. Talentovaný obránce byl draftován v roce 1998 už v prvním kole Coloradem, ale aniž by si v dresu Avalanche zahrál, byl vytrejdiován do Calgary, kde se v ročníku 1999/2000 poprvé představil v NHL. Zařadil se mezi borce, kteří vyhledávali fyzický kontakt se soupeři. Při výšce 191 centimetrů a váze 102 kilogramů se nemusel bát zajet do žádného protivníka. Kdo včas neuhnul, mohl to šeredně odskákat.
 Rumun Ndur, Zaria, Nigérie  Rumun NDur nepocházel z Rumunska, jak by se možná podle jeho jména mohlo zdát, nýbrž z Nigérie. V Africe se sice narodil, ale vyrůstal už v Kanadě. V draftu roku 1993 si ho ve třetím kole vybralo Buffalo, kde odehrál prvních 11 utkání v NHL. V sezoně 1998/99 byl vytrejdován do New Yorku Rangers a o rok později jeho kariéra v elitní lize skončila v Atlantě. Celkem zvládl tento urostlý bek odehrát 69 utkání, ve kterých zaznamenal pět bodů (2+3).
 Nathan Walker, Cardiff, Wales  Nathan Walker se narodil ve Walesu, ale od dvou let žil na druhé straně světa v Austrálii. V srdci hýčkal naději, že by se mohl stát prvním zástupcem tohoto kontinentu v NHL. Předtím se mu povedlo být prvním ze své země, který hrál v některé z elitních evropských lig). Už jako teenager totiž zamířil do České republiky a šest let působil v dresu Vítkovic - nejdříve v dorosteneckém a juniorském celku a posléze i v extralize. V roce 2013 odletěl Walker do Ameriky a naskočil do soutěže USHL. V ročníku 2013/14 už ale hrál v AHL v celku Hersey Bears. O rok později byl draftován Washingtonem ve třetím kole jako 89. hráč v celkovém pořadí, ale na premiéru v NHL si musel počkat až do začátku ročníku 2017/18.. V roce 2019 byl vytrejdován do St. Louis. Momentálně má na kontě 55 odehraných zápasů v NHL a 17 bodů (11+6).
 André Deveaux, Freeport, Bahamy  Rodáka z bahamského Freeportu draftoval v roce 2002 Montreal, v NHL si André Deveaux zahrál v dresu Toronta a New Yorku Rangers. Nasbíral 31 utkání, nevstřelil žádný gól a český fanoušek si na něj nejspíše vzpomene v souvislosti se zákrokem na Tomáše Fleischmanna, za který dostal řízný útočník třízápasový distanc. Před pár lety se však hokejovému světu opět připomněl. V baráži švédské ligy, v níž hájil barvy klubu Rögle, brutálně napadl během rozbruslení protihráče Pera Helmersona. Za zákrok vyfasoval roční distanc a místní státní zástupce rozhodl o jeho trestním stíhání. Celou sezonu 2015/16 si od hokeje odpočinul a v té další krátce hájil barvy pražské Sparty v české extralize. Kariéru ukončil loni v kanadské soutěži ACH v dresu Hamiltonu Steelhawks.
11
Fotogalerie

Kde domov můj? 10 hráčů, kteří se narodili v hokejově exotické zemi a přesto si zahráli v NHL

Dostat se do NHL je snem takřka každého hokejisty, ale cesta do slavné soutěže bývá mnohdy spletitá. Historie již eviduje hráče, kteří ji odstartovali na Bahamách, Jamajce, v Soulu nebo Libanonu.

slide-narozeni v exotické zemi.jpg

Co si budeme povídat, na světě je hodně míst, odkud je těžké se prokousat do hokejového mančaftu, natožpak do NHL. Když se tam narodíte, musíte mít nejspíš hodně velké štěstí nebo nějaký dar od sudiček, které nad vaší kolébkou vyřknou v sudbě slova „hokej“ a „NHL“.

V historii elitní zámořské soutěže najdeme řadu borců, kteří to zvládli. Deset těch nejpozoruhodnějších, kteří mají v rodném listu ryze nehokejové rodiště, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 11

Robyn Regehr, Recife, Brazílie

Robyn Regehr.jpg

Narodil se v Brazílii a dětství strávil v Indonésii, kde se také narodil jeho bratr Richie, jenž si stejně jako Robyn Regehr zahrál v NHL. Zatímco Richie však v elitní zámořské soutěži odehrál jen 20 utkání, Robyn jich zvládl přes tisíc.

Talentovaný obránce byl draftován v roce 1998 už v prvním kole Coloradem, ale aniž by si v dresu Avalanche zahrál, byl vytrejdiován do Calgary, kde se v ročníku 1999/2000 poprvé představil v NHL. Zařadil se mezi borce, kteří vyhledávali fyzický kontakt se soupeři. Při výšce 191 centimetrů a váze 102 kilogramů se nemusel bát zajet do žádného protivníka. Kdo včas neuhnul, mohl to šeredně odskákat.

V prestižní soutěži  vydržel hrát až do roku 2015, kdy ukončil kariéru v Los Angeles. Do té doby stačil ještě obléknout dres Buffala Sabres. Loučil se jako vítěz Stanley Cupu, který pomohl vybojovat v roce 2014.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

Rumun Ndur, Zaria, Nigérie

Rumun Ndur.jpg

Rumun NDur nepocházel z Rumunska, jak by se možná podle jeho jména mohlo zdát, nýbrž z Nigérie. V Africe se sice narodil, ale vyrůstal už v Kanadě. V draftu roku 1993 si ho ve třetím kole vybralo Buffalo, kde odehrál prvních 11 utkání v NHL. V sezoně 1998/99 byl vytrejdován do New Yorku Rangers a o rok později jeho kariéra v elitní lize skončila v Atlantě. Celkem zvládl tento urostlý bek odehrát 69 utkání, ve kterých zaznamenal pět bodů (2+3).

Pokračování 4 / 11

Nathan Walker, Cardiff, Wales

Nathan Walker-Washington.jpg

Nathan Walker se narodil ve Walesu, ale od dvou let žil na druhé straně světa v Austrálii. V srdci hýčkal naději, že by se mohl stát prvním zástupcem tohoto kontinentu v NHL. Předtím se mu povedlo být prvním ze své země, který hrál v některé z elitních evropských lig). Už jako teenager totiž zamířil do České republiky a šest let působil v dresu Vítkovic - nejdříve v dorosteneckém a juniorském celku a posléze i v extralize.

V roce 2013 odletěl Walker do Ameriky a naskočil do soutěže USHL. V ročníku 2013/14 už ale hrál v AHL v celku Hersey Bears. O rok později byl draftován Washingtonem ve třetím kole jako 89. hráč v celkovém pořadí, ale na premiéru v NHL si musel počkat až do začátku ročníku 2017/18.. V roce 2019 byl vytrejdován do St. Louis, kde však v uplynulých třech sezonách pendloval mezi prvním týmem a farmářským celkem v soutěži AHL . Momentálně má na kontě 55 odehraných zápasů v NHL a 17 bodů (11+6).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 11

André Deveaux, Freeport, Bahamy

Andre Deveaux.jpg

Rodáka z bahamského Freeportu draftoval v roce 2002 Montreal, v NHL si André Deveaux zahrál v dresu Toronta a New Yorku Rangers. Nasbíral 31 utkání, nevstřelil žádný gól a český fanoušek si na něj nejspíše vzpomene v souvislosti se zákrokem na Tomáše Fleischmanna, za který dostal řízný útočník třízápasový distanc. Bahamskou národnost ale hráč nemá, je naturalizovaným Kanaďanem.

Před pár lety se však hokejovému světu opět připomněl. V baráži švédské ligy, v níž hájil barvy klubu Rögle, brutálně napadl během rozbruslení protihráče Pera Helmersona. Za zákrok vyfasoval roční distanc a místní státní zástupce rozhodl o jeho trestním stíhání. Celou sezonu 2015/16 si od hokeje odpočinul a v té další krátce hájil barvy pražské Sparty v české extralize. Kariéru ukončil v kanadské soutěži ACH v dresu Hamiltonu Steelhawks.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

Craig Adams, Seria, Brunej

Craig Adams.jpg

Dvojnásobný vítěz Stanley Cupu Craig Adams se narodil daleko, předaleko od míst, kde poháry dobyl (získal je v dresu Caroliny a Pittsburghu). Bylo by samozřejmě pikantní a čtenářsky vděčné, kdybychom mohli napsat, že i první hokejové krůčky činil na pobřeží Bornea, ale to je pochopitelně nesmysl. Hokej se učil hrát v Kanadě, kořeny nicméně zůstávají. A věřte nebo ne, hokejistů s rodištěm v Bruneji mnoho není.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

Owen Nolan, Belfast, Severní Irsko

Owen Nolan.jpg

Tohle je slavné hokejové jméno. Owen Nolan je pětinásobným účastníkem All-Star Game, držitelem zlaté olympijské medaile z roku 2002 a účastníkem památné bitky v utkání Česká republika – Kanada na mistrovství světa v roce 1997 (kde také nakonec získal zlatou medaili).

Za osmnáct sezon v NHL vystřídal sedm klubů, odehrál rovných 1200 zápasů a vstřelil 422 gólů, k tomu přidal ještě přes šedesát bitev v play-off. Slušná hokejová bilance na rodáka z Belfastu, co říkáte?

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

Jim Paek, Soul, Jižní Korea

Jim Paek.jpg

Ano, i rodák ze Soulu může dobýt Stanley Cup. Jim Paek to dokázal hned dvakrát, v obraně Pittsburghu byl sice trochu ve stínu hráčů jako Murphy, Coffey a obou Samuelssonů, to mu ale nemuselo vadit. V play-off dokonce vstřelil i jeden gól, a to v posledním finále proti Minnesotě.

Celkově si připsal 217 startů v základní části a dalších 27 v play-off. Po odchodu z nejúspěšnějšího angažmá působil v Los Angeles a Ottawě. I on je naturalizovaným Kanaďanem.

Pokračování 9 / 11

Ed Hatoum, Bejrút, Libanon

Ed Hatoum.jpg

Narodil se dva roky po válce v Bejrútu a mohl být i vcelku rád, že v oblasti přečkal poměrně divoké období (které vlastně nikdy neskončilo) a nakonec se přesunul do Kanady. I díky tomu si Ed Hatoum zahrál skoro padesát zápasů v NHL a vstřelil devět branek (oblékal dresy Detroitu a Vancouveru).

Pokračování 10 / 11

Cy Thomas, Dowlais, Wales

Cy Thomas.jpg

Nathan Walker je sice prvním Australanem v NHL, není však prvním rodákem z Walesu, který v této soutěži hrál. Těch bylo víc, jedním z nich byl i Cy Thomas, hrající v sezoně 1947/48 za Toronto a Chicago. Nu, a obléci dresy takových týmů – to se také nepovedlo zrovna každému, kdo se narodil v ostrovním království.

Pokračování 11 / 11

Graeme Townshend, Kingston, Jamajka

Graeme Townshend.jpg

Jamajku si fanoušek sportu spojí se sprintem, další třeba s fotbalem (Jamajčané hráli na mistrovství světa 1998 ve Francii), jiný zase s populárním filmem Kokosy na sněhu. A my už víme, že rodák z Kingstonu Graeme Townshend okusil, jaké to je naskočit k utkání NHL. A to hned v pětačtyřiceti případech. Zahrál si za Boston, Islanders a Ottawu.

Doporučujeme

Články odjinud