Vytrejdovat Ovečkina? Nic horšího by Washington v létě nemohl udělat

Po dalším play-off, které skončilo pro Washington Capitals dříve, než by se hráčům i fanouškům líbilo, se ozývá stále více hlasů, které žádají, aby se klub z hlavního města Spojených států zbavil své největší hvězdy – Alexandra Ovečkina. Pitomější věc by však manažeři asi nemohli provést.

Proč by byla výměna Alexandra Ovečkina bláznovstvím? Třeba proto, že ruská hokejová superstar je stále jedním z nejlepších hráčů v NHL.

V dresu Capitals se v základní části prostřílel k metě 558 gólů a stal se nejlepším kanonýrem v historii klubu. V současnosti je vedle Patricka Marleaua ze San Jose jedním ze dvou aktivních hráčů, kteří se něčím takovým mohou pyšnit.

Kromě toho se stal Ovečkin šestým hráčem v historii NHL, který zaznamenal aspoň šest sezon, v nichž nastřílel minimálně padesát branek, a ocitl se tak v elitní společnosti největších legend soutěže – Gretzkyho, Lemieuxe, Bossyho, Lafleura a Dionna. Zároveň je pátým hokejistou, který v prvních deseti sezonách v NHL dokázal dát třicet a víc gólů. Před ním to zvládli jen Gretzky, Bossy, Mike Gartner a Jari Kurri. Na rozdíl od Ovečkina však všichni ostatní hráli v éře, kdy padalo mnohem víc gólů a bylo snadnější je dávat.

Když nasázel Gretzky v sezoně 1983/84 87 branek, činil průměr gólů na utkání 3,94. Letos to bylo jen 2,77 gólů na zápas a v ročníku 2007/08, kdy měl Ovečkin po základní části na kontě 65 branek, dělal průměr pouhých 2,78 gólů na utkání. Když statistikové srovnali tato čísla tak, aby měly pro každou sezonu stejnou vypovídací hodnotu, Ovečkin se dostal na první místo v historických statistikách.

Ovečkinova branková potence je obdivuhodná. Aktuálně má průměr 0,608 gólů na zápas, což ho řadí na šesté místo v historických tabulkách NHL. Kdyby i v tomto případě statistikové udělali redukci s ohledem na průměrný počet gólů na zápas v jednotlivých sezonách, byl by možná úplně na špici. Mimo to se stal ruský bohatýr teprve dvanáctým hokejistou, který nastřílel 400 gólů a zaznamenal 400 asistencí během prvních deseti sezon v NHL.

Kromě statistických argumentů pro vytrejdování Ovečkina nemluví ani fakt, že je téměř každoročně jedním ze žhavých adeptů na ocenění pro nejužitečnějšího hráče soutěže. Kde by byl Washington bez jeho gólů? S 313 střelami na branku byl letos na druhém místě v NHL jen sedm pokusů za Brentem Burnsem ze San Jose.

Dalším faktorem, který hraje proti výměně do jiného klubu, je výše jeho mzdy. Před sezonou 2008/09 podepsal Ovečkin třináctiletý kontrakt v hodnotě 124 milionů dolarů. Kvůli platovému stropu v NHL by po něm v mnoha klubech nejspíš nemohli sáhnout, aniž by zdevastovali svůj kádr.

Je třeba také poznamenat, že Ovečkin je v jednatřiceti letech stále nesmírně rychlým a dynamickým hokejistou. I kdyby v následujících sezonách začal v tomto ohledu ztrácet, pořád může čnít vysoko nad ligovým průměrem.

Zastánci výměny Ovečkina by za něj rádi viděli první či druhý výběr v draftu. Jenže ani ze sebelépe oceňovaného mladého hokejisty nemusí vyrůst nejlepší střelec své generace, jako se to stalo v případě současného kapitána Washingtonu. A vyměnit osminu všech nastřílených gólů za mlhavý příslib do budoucnosti? O této politice by mohli povídat v Edmontonu…

Suma sumárum – výměna ruské superhvězdy do jiného klubu by byla čirým šílenstvím. Ovečkin je pro Washington součástí řešení zapeklité situace s play-off, nikoli její příčinou a problémem.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud