4. Mitchell Marner (Toronto Maple Leafs)  Čtyřkou draftu v roce 2015 se stal Kanaďan Mitchell Marner. V NHL debutoval v ročníku 2016/17 a v nováčkovské sezoně posbíral v Torontu 61 kanadských bodů. Taky si odbyl premiéru na mistrovství světa a v dresu Kanady dal čtyři góly, ke kterým přidal osm nahrávek. V další sezoně si připsal do statistik 69 bodů a v následující už se přiblížil ke stovce (26+68). Před startem ročníku 2019/20 podepsal s Javorovými listy lukrativní šestiletý kontrakt, který z něho udělal jednoho z nejlépe placených hráčů v lize. V minulé sezoně mu chyběl jen bod k pokoření stobodové mety v základní části soutěže. V NHL si drží průměr více než jednoho bodu na utkání.
 3. Dylan Strome (Washington Capitals)  Dylan Strome je všestranným forvardem, který může hrát nejen ve středu útoku, ale také na obou křídlech. Jeho silnou zbraní je střela zápěstím. Má velmi šikovné ruce a je to rozený snajpr. Odborníci někdy kritizují jeho bruslařské dovednosti, ale poněkud to přehánějí. Jakmile se rozjede a získá rychlost, jezdí po ledě jako motorová myš. V soubojích jeden na jednoho se dokáže prosadit a na bruslích má slušnou stabilitu a sílu. Málokdo je tak efektivní na vhazování jako Strome. Slušná je i jeho hra dozadu. Herním stylem připomíná mix Joe Thorntona a Ryana Johansena. V průběhu ročníku 2018/19 byl vytrejdován z Arizony do Chicaga a v roce 2022 podepsal roční kontrakt ve Washingtonu, který před startem současné sezony prodloužil o pět let.
 2. Jack Eichel (Vegas Golden Knights)  V premiérové sezoně v dresu Buffala posbíral Jack Eichel 56 bodů, v dalším roce se o bod zlepšil a v ročníku 2017/18 byl 64 (25+39) kanadských bodech. Pak se dostal na 82 bodů a nebýt koronavirové epidemie, mohl v sezoně 2019/20 pokořit stovku. V roce 2016 startoval Eichel na Světovém poháru, na kontě má i tři účasti na mistrovství světa. Ještě v roce 2021 byl kapitánem Sabres, kde v roce 2017 podepsal osmiletý kontrakt na 80 milionů dolarů. Nyní mu už ale válí třetím rokem v klubu Vegas Golden Knights, kam si vynutil výměnu kvůli operaci ploténky výměnu. V minulé sezoně pomohl klubu skvělými výkony k zisku premiérového Stanley Cupu.
 1. Connor McDavid (Edmonton Oilers)  Kanadský útočník Connor McDavid byl favoritem draftu v roce 2015 dlouho dopředu a nakonec se stal i jeho jedničkou. Ulovil ho Edmonton a nástupce Gretzkyho, jak psali mnozí experti, už v první sezoně posbíral 48 kanadských bodů v 45 zápasech a nebýt zranění, jistě by získal Calder Trophy pro nejlepšího nováčka. Rok nato se stal kapitánem Oilers a od té doby už pětkrát získal Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče NHL, třikrát Hart Trophy pro nejužitečnějšího hokejistu v lize a čtyřikrát byl oceněn cenou Ted Lindsay Award pro nejužitečnějšího borce podle hlasování hráčské asociace NHLPA. Mnohými odborníky  a fanoušky je považován za aktuálně nejlepšího hráče světa.
5
Fotogalerie

9 let poté. Jak si vedou hráči, kteří byli v draftu roku 2015 vybráni před Pavlem Zachou?

Měl se stát novou hvězdou českého hokeje, jenže Pavel Zacha v NHL (zatím) tyto prognózy zcela nenaplnil. Šestka draftu z roku 2015 má sice stále ještě značnou část kariéry před sebou, ale zatím to vypadá, že velká osobnost nejslavnější hokejové ligy světa z něj ne(vy)roste.

Pavel Zacha debutoval v NHL v sezoně 2015/16, kdy zasáhl do jednoho zápasu a připsal si premiérové dvě asistence. Rok nato zaznamenal 24 kanadských bodů, v dalších dvou ročnících přidal ještě jeden navíc. Původně se očekávalo, že by měl být jedním z tahounů New Jersey, to se ale nestalo.

Pomohl mu přesun do Bostonu v roce 2022. Hned v premiérovém ročníku v dresu Bruins si vytvořil osobní rekord v počtu kanadských bodů v základní části soutěže. Špatně si nevede ani v současné sezoně. A jak si v NHL vede pět hráčů, kteří šli v draftu roku 2015 na řadu před ním? To se dozvíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

5. Noah Hanifin (Calgary Flames)

Noah Hanifin.jpg

O jedno místo před Pavlem Zachou šel na řadu v draftu roku 2015 Noah Hanifin. Americký obránce odehrál tři sezony za Carolinu, ve kterých posbíral 22, 29 a 32 kanadských bodů. Před ročníkem 2018/19 získal jeho hráčská práva kanadský klub z Calgary, kde trojnásobný účastník mistrovství světa podepsal smlouvu na šest let s průměrným ročním příjmem necelých pět milionů dolarů. Kontrakt mu vyprší po aktuálním ročníku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

4. Mitchell Marner (Toronto Maple Leafs)

Mitchell Marner12.jpg

Čtyřkou draftu v roce 2015 se stal Kanaďan Mitchell Marner. V NHL debutoval v ročníku 2016/17 a v nováčkovské sezoně posbíral v Torontu 61 kanadských bodů. Taky si odbyl premiéru na mistrovství světa a v dresu Kanady dal čtyři góly, ke kterým přidal osm nahrávek. V další sezoně si připsal do statistik 69 bodů a v následující už se přiblížil ke stovce (26+68).

Před startem ročníku 2019/20 podepsal s Javorovými listy lukrativní šestiletý kontrakt, který z něho udělal jednoho z nejlépe placených hráčů v lize. V minulé sezoně mu chyběl jen bod k pokoření stobodové mety v základní části soutěže. V NHL si drží průměr více než jednoho bodu na utkání.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

3. Dylan Strome (Washington Capitals)

Dylan Strome-Washington.jpg

Kanadský útočník Dylan Strome byl v ročníku 2014/15 nejproduktivnějším hráčem celku Erie Otters v juniorské soutěži OHL, když v 68 zápasech nasbíral 129 bodů za 45 gólů a 84 asistencí. V další sezoně zvládl 111 bodů (37+74) v 56 utkáních.

Někteří experti počítali s tím, že borec, který se stal trojkou draftu v roce 2015, už bude  sezoně 2016/17 válet pravidelně v NHL, ale poté, co v sedmi zápasech získal jen bod za asistenci, byl odeslán zpět do juniorské ligy, kde opět exceloval a po 35 odehraných duelech měl na kontě 75 bodů (22+53).

Strome je všestranným forvardem, který může hrát nejen ve středu útoku, ale také na obou křídlech. Jeho silnou zbraní je střela zápěstím. Má velmi šikovné ruce a je to rozený snajpr.

Odborníci někdy kritizují jeho bruslařské dovednosti, ale poněkud to přehánějí. Jakmile se rozjede a získá rychlost, jezdí po ledě jako motorová myš. V soubojích jeden na jednoho se dokáže prosadit a na bruslích má slušnou stabilitu a sílu.

Málokdo je tak efektivní na vhazování jako Strome. Slušná je i jeho hra dozadu. Herním stylem připomíná mix Joe Thorntona a Ryana Johansena. V průběhu ročníku 2018/19 byl vytrejdován z Arizony do Chicaga a v roce 2022 podepsal roční kontrakt ve Washingtonu, který před startem současné sezony prodloužil o pět let.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

2. Jack Eichel (Vegas Golden Knights)

Jack Eichel-Vegas1.jpg

V premiérové sezoně v dresu Buffala posbíral Jack Eichel 56 bodů, v dalším roce se o bod zlepšil a v ročníku 2017/18 byl 64 (25+39) kanadských bodech. Pak se dostal na 82 bodů a nebýt koronavirové epidemie, mohl v sezoně 2019/20 pokořit stovku.

V roce 2016 startoval Eichel na Světovém poháru, na kontě má i tři účasti na mistrovství světa. Ještě v roce 2021 byl kapitánem Sabres, kde v roce 2017 podepsal osmiletý kontrakt na 80 milionů dolarů. Nyní mu už ale válí třetím rokem v klubu Vegas Golden Knights, kam si vynutil výměnu kvůli operaci ploténky výměnu. V minulé sezoně pomohl klubu skvělými výkony k zisku premiérového Stanley Cupu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

1. Connor McDavid (Edmonton Oilers)

Connor McDavid1.jpg

Kanadský útočník Connor McDavid byl favoritem draftu v roce 2015 dlouho dopředu a nakonec se stal i jeho jedničkou. Ulovil ho Edmonton a nástupce Gretzkyho, jak psali mnozí experti, už v první sezoně posbíral 48 kanadských bodů v 45 zápasech a nebýt zranění, jistě by získal Calder Trophy pro nejlepšího nováčka.

Rok nato se stal kapitánem Oilers a od té doby už pětkrát získal Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče NHL, třikrát Hart Trophy pro nejužitečnějšího hokejistu v lize a čtyřikrát byl oceněn cenou Ted Lindsay Award pro nejužitečnějšího borce podle hlasování hráčské asociace NHLPA. Mnohými odborníky  a fanoušky je považován za aktuálně nejlepšího hráče světa.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud