9. Franz Beckenbauer (Německo)  „Der Kaiser Franz“ neboli Císař Franz byl patrně nejlepším fotbalovým obráncem všech dob. Přezdívku získal díky vůdčím schopnostem, fantastického hernímu stylu a obrovskému přehledu. Dvakrát vyhrál Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu Evropy, ve své vlasti se stal čtyřikrát hráčem roku. Dodnes je považován za nejlepšího německého fotbalistu všech dob. Hráč, který strávil dvanáct sezon v Bayernu Mnichov, je považován za prvního moderního beka v dějinách fotbalu a „vynálezce postu libera.“ S Bayernem vyhrál čtyřikrát německou Bundesligu, pak se mu to povedlo ještě na sklonku kariéru v dresu Hamburku. Třikrát se radoval z vítězství v Poháru mistrů evropských zemí, jednou v Poháru vítězů pohárů. Ve sbírce má titul mistra Evropy i světového šampiona. Profimedia.cz
 8. Ronaldinho (Brazílie)  Když měl svůj den, byl Brazilec Ronaldinho božský a nepřekonatelný. Na cestě k brance dělal z protihráčů jen nebohé panáky a statisty. Ronaldinho odcházel do fotbalového důchodu jako král, který vyhrál prakticky všechny trofeje, které byly k mání. Výčet všech by byl delší než týden před výplatou, takže zmíníme jen ty nejdůležitější. V roce 2005 získal prestižní Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu planety, o tři roky dříve se stal mistrem světa, dvakrát byl vyhlášen nejlepším hráčem na světě, s Barcelonou vyhrál Ligu mistrů a dva španělské tituly, v AC Milán zvedl nad hlavu trofej pro vítěze Serie A. Mnozí mohou možná namítat, že jeho kouzelnické kousky s míčem se nijak výrazně neliší od těch, které předváděl Diego Maradona nebo jež dnes provádí na hřišti Lionel Messi, ale R10 byl jiný. V jeho hře byla totiž vždycky až dětská nevázanost, drzost a osvěžující radost. Profimedia.cz
 7. Ronaldo (Brazílie)  Pamatujete, jak se před lety loučil exhibičním zápasem obtloustlý Brazilec s fotbalem a nedokázal trefit branku ani z těch největších šancí? To už byl úplně jiný Ronaldo než ten, který zářil na přelomu tisíciletí v dresech Eindhovenu, Barcelony, Interu Milán, Realu Madrid nebo milánského AC. Říkalo se, že Ronaldo je největší brazilská hvězda od dob Pelého. Přezdívalo se mu Fenomén a on oprávněnost této přezdívky dokazoval v každém utkání. Díky své rychlosti, schopnosti driblovat a střeleckým instinktům je dodnes považován za jednoho z nejlepších hráčů v moderní historii fotbalu V národním týmu hrál od roku 1994 do roku 2002, získal dva tituly mistra světa a je dvojnásobným držitelem Zlatého míče pro nejlepšího hráče planety (1997 a 2002). Profimedia.cz
 6. Johan Cruyff (Holandsko)  Bývalý nizozemský fotbalista a trenér Johan Cruyff byl podle mnohých expertů i fanoušků největším fotbalovým géniem všech dob. Stal se třikrát nejlepším evropským hráčem (1971, 1973, 1974), v roce 1999 byl zvolen evropským hráčem století v anketě Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků, a zároveň skončil za Brazilcem Pelém na druhém místě na světě. Kromě toho se také nesmazatelně zapsal do dějin Barcelony. Cruyff byl známý pro své perfektní technické dovednosti, rychlost a akceleraci, ale jeho největší kvalitou bylo myšlení a intuice. Málokdo v historii uměl tak dokonale číst hru a posílat spoluhráčům nečekané a na milimetr přesné pasy. Dokázal překvapivými přihrávkami zcela rozložit obrany soupeřů. Profimedia.cz
10
Fotogalerie

Zapomeňte na experty. Toto je 10 nejlepších fotbalistů všech dob podle hlasování fanoušků

Co člověk, to jiný pohled. Na cokoli. A fotbal není výjimkou. Když budeme mluvit o nejlepších hráčích všech dob, jinak to budou vidět experti, jinak fanoušci, jinak sedmdesátníci, jinak střední generace a jinak teenageři. My teď necháme experty a odborníky stranou a podíváme se, jaký názor mají fandové.

Portál The Top Tens, který nechává své uživatele hlasovat o stovkách nejrůznějších věcí a vytváří z jejich hlasů bezpočet zajímavých i méně zajímavých žebříků, nechal vytvořit fotbalové fanoušky pořadí nejlepších hráčů historie. Jak to dopadlo, na to odpovídají následující kapitoly.

Pokračování 2 / 11

10. David Beckham (Anglie)

David Beckham (Los Angeles Galaxy)1.jpg

David Beckham se stal ikonou anglického fotbalu. Záložník, který proslul fantastickým zahráváním přímých kopů, strávil osm sezon na Old Trafford a šestkrát se s Manchesterem United radoval z titulu mistra anglické Premier League. Jednou se napil i z poháru pro vítěze Ligy mistrů.

Čtyři roky působil na San Bernabeu a následně vyrazil popularizovat fotbal do Spojených států, kde spojil svůj sportovní osud s klubem Los Angeles Galaxy. Kariéru ukončil v roce 2013 titulem v dresu Paris Saint-Germain ve francouzské Ligue 1.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

9. Franz Beckenbauer (Německo)

Beckenbauer.jpg

„Der Kaiser Franz“ neboli Císař Franz byl patrně nejlepším fotbalovým obráncem všech dob. Přezdívku získal díky vůdčím schopnostem, fantastického hernímu stylu a obrovskému přehledu. Dvakrát vyhrál Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu Evropy, ve své vlasti se stal čtyřikrát hráčem roku. Dodnes je považován za nejlepšího německého fotbalistu všech dob.

Hráč, který strávil dvanáct sezon v Bayernu Mnichov, je považován za prvního moderního beka v dějinách fotbalu a „vynálezce postu libera.“ Je s podivem, že stejně jako jeho krajané Sammer a Matthäus začínal jako záložník a do zadní řady se přesunul až později.

S Bayernem vyhrál čtyřikrát německou Bundesligu, pak se mu to povedlo ještě na sklonku kariéru v dresu Hamburku. Třikrát se radoval z vítězství v Poháru mistrů evropských zemí, jednou v Poháru vítězů pohárů. Ve sbírce má titul mistra Evropy i světového šampiona.

Po skončení aktivní kariéry se stal trenérem a zase sbíral jeden úspěch za druhým. Vyhrál s Marseille francouzskou ligu, s Bayernem Bundesligu a Pohár UEFA a v roce 1990 s německou reprezentací i titul mistra světa. Vedle Brazilce Maria Zagala a Didiera Deschampse je jediným člověkem na světě, kterému se to podařilo jako hráči i v roli kouče.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 11

8. Ronaldinho (Brazílie)

Ronaldinho.jpg

Když měl svůj den, byl Brazilec Ronaldinho božský a nepřekonatelný. Na cestě k brance dělal z protihráčů jen nebohé panáky a statisty.

Ronaldinho odcházel do fotbalového důchodu jako král, který vyhrál prakticky všechny trofeje, které byly k mání. Výčet všech by byl delší než týden před výplatou, takže zmíníme jen ty nejdůležitější. V roce 2005 získal prestižní Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu planety, o tři roky dříve se stal mistrem světa, dvakrát byl vyhlášen nejlepším hráčem na světě, s Barcelonou vyhrál Ligu mistrů a dva španělské tituly, v AC Milán zvedl nad hlavu trofej pro vítěze Serie A.

Mnozí mohou možná namítat, že jeho kouzelnické kousky s míčem se nijak výrazně neliší od těch, které předváděl Diego Maradona nebo jež dnes provádí na hřišti Lionel Messi, ale R10 byl jiný. V jeho hře byla totiž vždycky až dětská nevázanost, drzost a osvěžující radost.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 11

7. Ronaldo (Brazílie)

Ronaldo-Brazílie.jpg

Pamatujete, jak se před lety loučil exhibičním zápasem obtloustlý Brazilec s fotbalem a nedokázal trefit branku ani z těch největších šancí? To už byl úplně jiný Ronaldo než ten, který zářil na přelomu tisíciletí v dresech Eindhovenu, Barcelony, Interu Milán, Realu Madrid nebo milánského AC.

Říkalo se, že Ronaldo je největší brazilská hvězda od dob Pelého. Přezdívalo se mu Fenomén a on oprávněnost této přezdívky dokazoval v každém utkání. Díky své rychlosti, schopnosti driblovat a střeleckým instinktům je dodnes považován za jednoho z nejlepších hráčů v moderní historii fotbalu V národním týmu hrál od roku 1994 do roku 2002, získal dva tituly mistra světa a je dvojnásobným držitelem Zlatého míče pro nejlepšího hráče planety (1997 a 2002).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

6. Johan Cruyff (Holandsko)

Johan Cruyff-Barcelona.jpg

Bývalý nizozemský fotbalista a trenér Johan Cruyff byl podle mnohých expertů i fanoušků největším fotbalovým géniem všech dob. Stal se třikrát nejlepším evropským hráčem (1971, 1973, 1974), v roce 1999 byl zvolen evropským hráčem století v anketě Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků, a zároveň skončil za Brazilcem Pelém na druhém místě na světě. Kromě toho se také nesmazatelně zapsal do dějin Barcelony.

Cruyff byl známý pro své perfektní technické dovednosti, rychlost a akceleraci, ale jeho největší kvalitou bylo myšlení a intuice. Málokdo v historii uměl tak dokonale číst hru a posílat spoluhráčům nečekané a na milimetr přesné pasy. Dokázal překvapivými přihrávkami zcela rozložit obrany soupeřů.

Po skončení kariéry se vydal na trenérskou dráhu, která byla podobně úspěšná jako ta hráčská. S Barcelonou vyhrál čtyřikrát španělskou La Ligu, jednou Pohár mistrů evropských zemí a Pohár vítězů pohárů, stál také u zrodu legendární mládežnické akademie La Masia, jež vyprodukovala některé z nejvýraznějších hráčů katalánského velkoklubu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

5. Zinedine Zidane (Francie)

Zinedine Zidane 2002.jpg

Záložník Zinedine Zidane, mistr světa i Evropy, vítěz Ligy mistrů a trojnásobný držitel ocenění Nejlepší světový hráč roku, zakončil profesionální kariéru po finále mistrovství světa v roce 2006, které vstoupilo do historie fotbalu. Zizu v něm v nastaveném čase udeřil hlavou do hrudi Itala Materazziho, uviděl červenou kartu musel předčasně pod sprchy. Francie boj o titul prohrála, Zidane byl ale přesto vyhlášen nejlepším hráčem šampionátu.

V jeho hře nikdy nechyběla vášeň, obrovské nasazení, kreativní myšlení, dokonalá technika a vůle po vítězství. Kombinace těchto prvků z něho dělá jednoho z nejlepších hráčů všech dob.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

4. Cristiano Ronaldo (Portugalsko)

Cristiano Ronaldo-Manchester United.jpg

Pětinásobný držitel Zlatého míče FIFA je nejlepším hráčem, který kdy nosil na dresu číslo 7. CR7 - monogram jeho jména s tímto numerem se stal solidní obchodní značkou.

Cristiano Ronaldo je fenomenální a komplexní útočník, který vyniká kreativním myšlením, předvídavostí, má skvělé zrychlení, dokonalou techniku a obrovský cit pro míč. Patří mezi nejlepší exekutory přímých kopů.

Přehled jeho rekordů a úspěchů je obrovský. Jen namátkou – kromě toho, že je pětinásobným držitelem Zlatého míče, třikrát vyhrál anglickou Premier League s Manchesterem United, dvakrát španělskou La Ligu s Realem Madrid a dvakrát italskou s Juventusem. S prvními dvěma jmenovanými kluby také dokázal vybojovat pohár pro vítěze Ligy mistrů (s Bílým baletem dokonce čtyřikrát) a Superpohár. Z evropských šampionátů má doma kompletní sérii medailí - zlato (2016), stříbro (2004) a bronz (2012).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 11

3. Lionel Messi (Argentina)

Lionel Messi-PSG1.jpg

Sedminásobný držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu světa v tomto výběru samozřejmě nemůže chybět. Lionel Messi je komplexním hráčem, který nemá prakticky žádnou slabinu. Podle mnohých odborníků je vůbec nejlepším fotbalistou všech dob, čemuž mohou napovídat desítky pokořených rekordů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

2. Pelé (Brazílie)

Pelé.jpg

Narodil se jako Edson Arantes do Nascimento, ale celý svět ho zná pod krátkou přezdívkou Pelé. Na této planetě neexistuje slavnější fotbalista, což potvrzuje i citace z jeho autobiografie: „Nechte mě o tom chvíli přemýšlet. Ne… ne, nikdy jsem nebyl na místě, kde by mě lidé neznali.“

Pelé debutoval v brazilské reprezentaci, když mu bylo pouhých 16 let a zúčastnil se čtyř světových šampionátů. Jeho jméno se stalo synonymem pro slovo fotbal. O Pelém byly už popsány tuny papíru. Ani dlouhá léta poté, co ukončil profesionální kariéru, jeho sláva nepohasíná. Pro ty, kdo pamatují kousky, jež prováděl na hřišti, je to pochopitelné.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 11

1. Diego Maradona (Argentina)

Maradona-Neapol.jpg

Diego Maradona byl jedním z nejlepších a zároveň nejkontroverznějších fotbalistů historie. V Argentině však vždycky byl, je a asi i bude zbožňovanou ikonou. Mnozí fanoušci mu dodnes neřeknou jinak než „San Diego“ – Svatý Diego.

Kdyby ekonomové hledali bod, kdy se za fotbalové hráče začaly platit závratné částky, pak by došli právě k Maradonovi. Byl asi prvním přeplaceným hráčem na světě. To on roztočil spirálu, kterou se dodnes klubům nedaří zastavit.

Maradona však neproslul jen svými bravurními technickými kousky, tvořivostí a krásnými góly. Jeho „Boží ruka“, která na šampionátu v Mexiku v roce 1986 vyřadila Angličany, je jednou z největších skvrn na světovém fotbale. Nebyl by to ale Maradona, kdyby ve stejném zápase neměl na svém kontě také jeden z nejúchvatnějších momentů dějin, když prodribloval s míčem přes půl hřiště mezi obránci a fantasticky skóroval.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud