Chelsea přiletí potřetí do Česka. Dvakrát přes pražské týmy postoupila

Co se týče atraktivity soupeřů, byl los Evropské ligy k českým klubům příznivý. Zatímco pro Neapol bude konfrontace s Plzní prvním pohárovým střetem s českým klubem, Chelsea už zkušenosti z cestování a bojem ve středu Evropy má.

Listopad 2003. Na Stamford Bridge odstartovala Sparta svou pouť základní skupinou Ligy mistrů. Na hřišti na sebe naráželi také Pavel Pergl a Adrian Mutu. (Foto: Profimedia.cz)

Londýnský klub vyslal svůj tým v rámci pohárových bojů do Česka dvakrát. Jednou to bylo v devadesátých letech minulého století, kdy oddíl ještě neměl ve vlastnictví ruský miliardář Roman Abramovič. Podruhé se hoši v modrých dresech podívali do české kotliny v sezoně 2003/04. V obou případech hrála Chelsea v Praze.

1994/95, Žižkov – Chelsea, Pohár vítězů pohárů

Viktorka ve své první pohárové účasti (nepočítáme-li Středoevropský pohár v roce 1928) postoupila z předkola přes Norköping (1:0, 3:3) do hlavní fáze soutěže. Klíčovým gólem v úvodním utkání se blýskl Karel Poborský.

V prvním kole čekala na Žižkovské Chelsea. Ta sice skončila v předchozím ročníku Premier League čtrnáctá, ale v FA Cupu došla do finále, kde podlehla Manchesteru United. Red Devils však získali „double“ a to znamenalo, že si Chelsea zahraje Pohár vítězů pohárů.

V úvodním duelu v Londýně začal Žižkov mizerně a po pěti minutách prohrával o dvě branky. Do poločasu ale dvakrát mířil přesně Majoroš. Velmi nadějná remíza 2:2 vydržela jen do 53. minuty, Rocastle a Wise nakonec ve druhé půli rozhodli o výhře Chelsea 4:2.

V odvetě na Žižkově dominovali gólmani. Šilhavý i Charin udrželi čistá konta a po bezbrankové remíze pouť Žižkova pohárovou Evropou skončila. Chelsea nakonec vypadla až v semifinále se Zaragozou (pozdějším vítězem trofeje).

2003/04, Sparta – Chelsea, Liga mistrů

K přímé konfrontaci obou soupeřů došlo ve skupině G. Mnoho branek nepadlo, vlastně jen jediná. Na Spartě se hrál hned první zápas skupiny. Šance měli spíše hosté, i Pražané ale hrozili. Když už se zdálo, že duel skončí bezbrankovou remízou, udeřil pět minut před koncem Gallas a Chelsea si vezla domů všechny body.

Odveta byla na pořadu jako pátý zápas skupinové fáze. Chelsea měla devět bodů a velkou naději na postup, Sparta čtyři a byla stále ve hře (Lazio, další soupeř ze skupiny G, mělo stejnou bilanci a Besiktas Istanbul se pyšnil šesti bodíky). Pražané nakonec vyválčili cenný bod, který v konečném účtování znamenal (po výhře nad Laziem) postup do další fáze. V ní Sparta vypadla se silným AC Milán.

Pouť Chelsea skončila až v semifinále. Terryho, Lamparda a spol. zastavilo poněkud překvapivě AS Monaco, za které hrál Jaroslav Plašil. Ze současného kádru Sparty nepamatuje tento poslední vzájemný souboj nikdo.