Karel Poborský – 2 góly  Běžela 53. minuta čtvrtfinálového utkání Eura v roce 1996 mezi Českou republikou a Portugalskem, když se míče ujal Karel Poborský a legendárním dloubákem posunul tuzemský výběr do semifinále. Na jednu z nejslavnějších českých branek všech dob navázal o čtyři roky později proměněnou penaltou v zápase s Francií, kterou srovnal na 1:1. Ve druhé půli se ale trefil Youri Djorkaeff a Češi zůstali bez bodu.

Karel Poborský – 2 góly

Marek Heinz – 2 góly  Marek Heinz dovedl v sezoně 2003/04 ostravský Baník k českému titulu a po zásluze si vysloužil nominaci na Euro v Portugalsku. Trenér Karel Brückner měl šťastnou ruku a Heinz rozhodl pět minut před koncem úvodní zápas s Lotyšskem. Trefil se i v duelu s Němci, ve kterém srovnal na 1:1 a nastartoval Čechy k obratu.
 Petr Jiráček – 2 góly  Euro v roce 2012 patřilo v českém dresu střelecky dvěma hráčům. Petr Jiráček se trefil už v baráži na půdě Černé Hory a dařilo se mu i během turnaje. Už ve třetí minutě otevřel skóre zápasu s Řeckem a v posledním utkání skupiny vstřelil jediný gól do sítě Polska, čímž poslal Čechy do čtvrtfinále. Na tomto turnaji patřil k nejlepším českým hráčům.
 Václav Pilař – 2 góly  O dva góly na Euru v roce 2012 se postaral Václav Pilař. Stejně jako Jiráček se prosadil i v baráži a na turnaji byl prvním střelcem českého týmu. Brankou do sítě Ruska ale pouze mírnil porážku 1:4. Druhý gól v zápase s Řeky se ale ukázal jako klíčový a svěřencům trenéra Michala Bílka zajistil konečnou výhru 2:1.
 Jan Koller – 3 góly  Nejlepší střelec v historii českého fotbalu se trefil na evropských šampionátech třikrát. První trefou na Euru 2004 nastartoval Jan Koller obrat s Nizozemskem a následně otevřel skóre čtvrtfinálového zápasu s Dánskem. Poslední gól si schoval do klíčového utkání evropského šampionátu 2008 s Tureckem, ve kterém otevřel v 34. minutě skóre. Češi sice vedli už 2:0, zápas ale ztratili a turnaj pro ně skončil.
8
Fotogalerie

8 nejlepších českých střelců v historii evropských šampionátů. Předstihne Patrik Schick Milana Baroše?

Šest vstřelených branek, postup ze základní skupiny a konec ve čtvrtfinále. Tak vypadala bilance české fotbalové reprezentace na posledním mistrovství Evropy, které se uskutečnilo v roce 2021. Týmu pod vedením kouče Jaroslava Šilhavého vévodil především excelentní střelec.

V historii evropských šampionátů skórovalo 18 českých fotbalistů. Pavel Nedvěd, Radek Bejbl, Jan Suchopárek, Pavel Kuka a Patrik Berger dali po jednom gólu v Anglii, Václav Svěrkoš, Libor Sionko a Jaroslav Plašil se jednou prosadili v Rakousku a Švýcarsku. Na Euru ve Francii skórovali Tomáš Necid a Milan Škoda. Osm střelců se zapsalo do historie samostatné české reprezentace na evropských šampionátech alespoň dvakrát. Kteří to byli? Jejich jména najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 9

Pokračování 3 / 9

Marek Heinz – 2 góly

Pokračování 4 / 9

Petr Jiráček – 2 góly

Euro v roce 2012 patřilo v českém dresu střelecky dvěma hráčům. Petr Jiráček se trefil v baráži na půdě Černé Hory a dařilo se mu i během turnaje. Už ve třetí minutě otevřel skóre zápasu s Řeckem a v posledním utkání skupiny vstřelil jediný gól do sítě Polska, čímž poslal Čechy do čtvrtfinále. Na tomto turnaji patřil k nejlepším českým hráčům.

Pokračování 5 / 9

Václav Pilař – 2 góly

Pokračování 6 / 9

Jan Koller – 3 góly

Nejlepší střelec v historii českého fotbalu se trefil na evropských šampionátech třikrát. První trefou na Euru 2004 nastartoval Jan Koller obrat s Nizozemskem a následně otevřel skóre čtvrtfinálového zápasu s Dánskem.

Poslední gól si schoval do klíčového utkání evropského šampionátu 2008 s Tureckem, ve kterém otevřel v 34. minutě skóre. Češi sice vedli už 2:0, zápas ale ztratili a turnaj pro ně skončil.

Pokračování 7 / 9

Vladimír Šmicer – 4 góly

Vladimír Šmicer je jediným českým fotbalistou, který dokázal skórovat na třech evropských šampionátech. Poprvé se trefil na Euru v Anglii a jeho vyrovnávací branka na 3:3 do sítě Rusů poslala Uhrinovy svěřence do čtvrtfinále. Další dva góly přidal v Nizozemsku a Belgii v posledním zápase skupiny s Dánskem, ve kterém zařídil výhru českého týmu.

Čtvrtý zásah si nechal na jeden z nejslavnějších českých duelů všech dob a dokonal obrat na Euru 2004 v zápase s Nizozemskem. Tři minuty před koncem upravil na konečných 3:2 pro Nedvědovu partu.

Pokračování 8 / 9

Milan Baroš – 5 gólů

Nejlepším českým střelcem v historii evropských šampionátů byl až do turnaje v roce 2021 Milan Baroš. Dal celkem pět branek – všechny na Euru v roce 2004 v Portugalsku, kde se stal i nejlepším kanonýrem turnaje.

Nastartoval obrat v zápase s Lotyšskem, srovnal v duelu s Nizozemskem a rozhodl o výhře nad Německem, ve čtvrtfinále dal dva góly Dánům a pomohl Čechům k postupu do semifinále. Proti Řekům se ale neprosadil a spanilá jízda českého týmu skončila.

O čtyři roky později ale neskóroval, stejně jako na turnaji v Polsku a na Ukrajině, kde ho čeští fanoušci dokonce vypískali. Baroš následně ukončil reprezentační kariéru.

Pokračování 9 / 9

Patrik Schick - 5 gólů

Evropský šampionát, který se měl hrát v roce 2020, se uskutečnil kvůli celosvětovému koronavirovému běsnění až o rok později. Čeští fotbalisté byli nalosováni do skupiny D se Skotskem, Chorvatskem a Anglií. Hned v prvním střetnutí proti Skotům se ukázalo, na kom bude mužstvo hlavně stát. Útočník Patrik Schick vstřelil houževnatému protivníkovi dvě branky a zajistil první tři body do tabulky. O pár dní později jeho trefa pojistila bod ze zápasu s Chorvatskem.

Přestože pak národní celek podlehl těsně 0:1 Anglii, postoupil do osmifinále, v němž šokoval vítězstvím nad favorizovaným Holandskem. Jednou brankou k němu přispěl Patrik Schick, který v 80. minutě pojistil výhru 2:0. Český kanonýr se trefil i ve čtvrtfinále proti Dánsku, ale soupeř dokázal dát o gól víc a postoupil.