Společně na Světový pohár. Jak by vypadal tým Československa?

Společně na Světový pohár. Jak by vypadal tým Československa?

Souboj Čechů a Slováků na Světovém poháru? Zapomeňte, maximálně tak zápas mezi českou reprezentací a výběrem Evropy, jehož budou Slováci součástí. Co tak příště zkusit postavit výběr Čechoslováků?

Soupeři nebo parťáci? Chtěli byste na Světovém poháru tým Československa? (Foto: Profimedia.cz)

Ještě na Kanadském poháru v roce 1991 startovalo Československo. Na Světovém poháru 1996 hrálo už samostatné Česko a Slovensko – obě země však skončily ve svých skupinách poslední s nulovým bodovým ziskem. Slováci to zopakovali také o osm let později, zato Češi došli až do semifinále.

Současní trenéři českého národního týmu se přesvědčili, jako moc složité je poskládat výběr, který bude schopný konkurovat zámořským hokejovým velmocím. Slováci tu možnost ani nedostali a budou členy týmu Evropy.

Zazněla však řada hlasů a spekulací o tom, jak by vypadal takový tým Československa. My jsme ho sestavili a výsledkem je hodně zajímavý mančaft. Kdo by se do něj dostal?

Brankáři

Jaroslav Halák (New York Islanders)

V českém týmu bude plnit roli nejzkušenějšího gólmana Ondřej Pavelec z Winnipegu. Ve společném výběru by ho však mohl nahradit jednatřicetiletý slovenský gólman Jaroslav Halák z New Yorku Islanders. Letos mu ročník zkomplikovaly zdravotní problémy, sezona 2014/15 pro něj ale byla životní.

Petr Mrázek (Detroit Red Wings)

Očekávaná jednička. Mladý gólman má za sebou životní sezonu v Detroitu, ve kterém se stal jedničkou, a před sebou jednání o nové smlouvě. Na Světovém poháru bude zřejmě jedničkou.

Michal Neuvirth (Philadelphia Flyers)

Ve Washingtonu, Buffalu i New Yorku Islanders byl dvojkou. V této pozici začínal i ve Philadelphii, postupem času ale začal z brány vytlačovat Steva Masona a výborné výkony předváděl i v play-off. V týmu pro Světový pohár je právem.

Obránci

Radko Gudas (Philadelphia Flyers)

Tvrdý obránce, který se představil už na olympijských hrách v Soči. Jeho důraz bude na Světovém poháru před brankovištěm potřeba. Nesmí to ale přehánět…

Zdeno Chára (Boston Bruins)

Češi mají čtyřiačtyřicetiletého Jaromíra Jágra, Slováci Zdena Cháru, kterému je 39 let. Přesto je stále oporou Bostonu a jedním z nejrespektovanějších beků v NHL. Dvoumetrový obr by v tomto výběru nemohl chybět.

Michal Kempný (Avangard Omsk)

Jediný bek z Evropy, který se dostal do předběžné nominace. Na světovém šampionátu však zadák, jenž odehrál sezonu v Omsku a nyní koketuje s Chicagem, ukazuje, že je v ní právem. Své místo by měl i ve společném týmu.

Zbyněk Michálek (Arizony Coyotes)

Je otázkou, zda tvůrci národního týmu doplní výběr beky z Evropy nebo NHL. V úzkém okruhu adeptů je určitě i třiatřicetiletý Zbyněk Michálek z Arizony, který je v zámoří vysoce ceněný díky obětavosti, se kterou hraje v každém zápase. Nebojí se lehnout do střely a zablokovat puk vlastním tělem. Takový hráč se bude náramně hodit.

Roman Polák (San Jose Sharks)

Třicetiletý obránce vyměnil v letošní sezoně Toronto za San Jose a s týmem Sharks už je mezi nejlepší čtyřkou NHL. Důrazný bek je jedním z pilířů amerického týmu a k základním stavebním kamenům bude patřit i na Světovém poháru.

Andrej Sekera (Edmonton Oilers)

Slovákům hrubě nevyšlo mistrovství světa, na kterém je vedl kapitán Andrej Sekera. Devětadvacetiletý bek Edmontonu však snesl jako jeden z mála přísnější měřítka a patřil k nejlepším hráčům ve výběru Zdena Cígera. Právem je i v nominaci týmu Evropy pro Světový pohár.

Andrej Šustr (Tampa Bay Lightning)

Pětadvacetiletý bek se dosud v reprezentaci neobjevil ani jednou. To se změní se Světovým pohárem, na kterém bude jedním z klíčových obránců celého týmu. V Tampě Bay by o jeho přínosu mohli dlouho vyprávět.

Útočníci

Michael Frolík (Calgary Flames)

Osmadvacetiletý útočník podepsal před sezonou luxusní kontrakt s Calgary a v premiérovém ročníku posbíral 32 (15+17) kanadských bodů. Ofenzivní univerzál může nastoupit v kterékoliv formaci, pokaždé nechá na ledě maximum.

Marián Gáborík (Los Angeles Kings)

Přestože mu je už 34 let, stále patří mezi elitní slovenské útočníky. Hrdina play-off 2014, ve kterém pomohl Los Angeles ke Stanley Cupu 22 (14+8) kanadskými body, se letos zdravotně i herně docela trápil, stále má ale co nabídnout.

Martin Hanzal (Arizona Coyotes)

Urostlý forvard Arizony je nepříjemný pro každou obranu, proti které nastoupí. Z mistrovství světa se sice omluvil, na Světovém poháru na něj ale trenéři budou hodně spoléhat.

Tomáš Hertl (San Jose Sharks)

Tomáš Hertl hraje svou třetí zámořskou sezonu. Zatímco v té premiérové zářil, loni se docela trápil. Letos však hodně přidal a patří ke klíčovým hráčům San Jose. Dojde se Sharks až ke Stanley Cupu?

Marián Hossa (Chicago Blackhawks)

Sedmatřicetiletý forvard nezažil tak dobrou sezonu jako loni a možná i proto Chicago dohrálo dříve, než se čekalo. Pokud je však Marián Hossa fit, stále patří k nejlepším hráčům týmu. V týmu Evropy je právem a určitě by se ocitl i ve společném československém výběru.

Jaromír Jágr (Florida Panthers)

Jaromír Jágr sice po loňském mistrovství světa znovu ukončil reprezentační kariéru, ale jak se zdá, stále existuje šance, že se do národního týmu vrátí. Veterán z Floridy stále patří mezi nejlepší české hokejisty a v nominaci by neměl chybět.

David Krejčí (Boston Bruins)

Česká stálice a jeden z našich nejlepších útočníků v zámoří. Vítěz Stanley Cupu se každoročně umisťuje mezi nejproduktivnějšími českými hokejisty a na Světovém poháru bude v jedné ze dvou elitních formací. Tedy pokud se stihne uzdravit.

David Pastrňák (Boston Bruins)

Devatenáctiletý útočník, který má za sebou druhou sezonu v NHL, má za sebou první mistrovství světa v kariéře. Premiéra ho čeká i na Světovém poháru.

Ondřej Palát (Tampa Bay Lightning)

Rodák z Frýdku-Místku se letos rozjížděl pomaleji, nabral však tu správnou formu a znovu se stal jedním z tahounů Tampy Bay, se kterou znovu válčí v play-off. Na olympiádě v Soči moč šancí nedostal, na Světovém poháru už to ale bude jiné.

Tomáš Plekanec (Montreal Canadiens)

Kapitán českého týmu na světovém šampionátu v Rusku, srdcař a obrovský bojovník. Třiatřicetiletý forvard Montrealu Canadiens bude zřejmě prvním centrem.

Vladimír Sobotka (Avangard Omsk)

Jediný útočník z Evropy. Vladimír Sobotka má za sebou druhý rok v ruském Omsku, a přestože se žhavě debatuje o jeho návratu do NHL, hráčova budoucnost zůstává nejistá. V ohrožení by mohla být také účast na Světovém poháru – elitního českého centra totiž trápí zranění.

Tomáš Tatar (Detroit Red Wings)

Počet kvalitních slovenských hokejistů v NHL klesá. Jednou z mála nadějí budoucnosti je pětadvacetiletý útočník Tomáš Tatar. Ten má za sebou třetí kompletní sezonu v kádru Detroitu, ve kterém znovu patřil k tahounům. V základní části posbíral 45 (21+24) kanadských bodů, v play-off přidal ještě tři nahrávky.

Jakub Voráček (Philadelphie Flyers)

V sezoně 2014/15 byl nezastavitelný a dlouho bojoval o ocenění pro nejproduktivnějšího hráče NHL. Na mistrovství světa „vyfasoval“ kapitánské céčko a byl tahounem českého týmu. Letos sice na životní ročník nenavázal, do nové sezony však vstoupí s luxusní smlouvou i čerstvými silami. Jak se mu povede?

Doporučujeme

Články odjinud