7. Athletic Bilbao – 2 vítězství ve 2 zápasech (+2 góly)  Lyon a Bilbao na sebe narazily v Evropské lize v sezoně 2012/13. Francouzský celek se střetl s Athletikem v základní skupině nejprve na domácím stadionu, kde před 30 tisíci diváky vydřel výhru 2:1. Skóre zápasu otevřel přesnou hlavičkou Lisandro López a dlouho to vypadalo, že půjde o jedinou trefu. V 79. minutě však srovnal Ibai Gómez. Domácí však přesto vybojovali tři body, když čtyři minuty před koncem utkání strhl vítězství na stranu Lyonu Jimmy Briand. V odvetě na španělské půdě viděli fanoušci pořádné drama. Hosté sice po poločase vedli 2:0 po zásazích Gomise a Gourcuffa, ale Bilbao na začátku druhé půle dokázalo srovnat. Postupovou pojistku pro Lyon zařídil v 63. minutě Alexandre Lacazette.

7. Athletic Bilbao – 2 vítězství ve 2 zápasech (+2 góly)

5. - 6. Villarreal – 2 vítězství ve 2 zápasech (+3 góly)  Villarreal a Lyon svedl dohromady los prvního kola vyřazovací fáze Evropské ligy v sezoně 2017/18. Španělský celek postoupil do play-off z prvního místa ve skupině A, v níž za sebou nechal i pražskou Slavii, Olympique postoupil z druhé příčky ze skupiny E, kterou vyhrála Atalanta Bergamo. První střetnutí se odehrálo v Lyonu a domácí v něm rázně nakročili do osmifinále soutěže. Díky brankám Ndombélého, Díaze a Depaye vyhráli před téměř 47 tisíci diváky 3:1. Odvetné utkání na Pyrenejském poloostrově bylo dlouho vyrovnané a rozhodla jej nakonec jediná trefa, o kterou se postaral pět minut před koncem Traoré. Olympique v dalším kole narazil na CSKA Moskva a byl překvapivě vyřazen.
 5. – 6. Hapoel Ironi Kirjat Šmona – 2 vítězství ve 2 zápasech (+3 góly)  V divokou přestřelku se změnilo úvodní setkání celku Kirjat Šmona s Olympiquem Lyon ve skupinové fázi Evropské ligy v sezoně 2012/13. Na izraelské půdě vidělo pět tisíc diváků sedm branek. Hosté vedli po úvodním dějství už 3:1, ale domácí celek dokázal ve druhé půli srovnat a sahal po třech bodech, jenže v 92. minutě přišel i o ten jediný, který mohl mít za remízu, když hlavou rozhodl o výhře Lyonu Fofana, pro něhož šlo o druhý gól v utkání. Odvetu ve Francii vidělo 29 tisíc fanoušků, kteří sledovali, jak si domácí jdou cílevědomě pro vítězství. V 15. minutě otevřel skóre hlavičkou Sarr a pojistku přidal ve druhé půli Benzia.
 4. Everton – 2 vítězství ve 2 zápasech (+4 góly)  V sezoně 2017/18 ještě zůstaneme. Lyon tehdy ve skupině narazil na anglický Everton a především díky dvěma výhrám nad tímto protivníkem postoupil dál, protože jinak už dokázal porazit jen jednou kyperský Apollon Limassol. V prvním střetnutí šli v Anglii do vedení hosté už v šesté minutě brankou Fekira, na kterou ve druhém poločase reagoval Ashley Williams, ale o zisku tří bodů pro francouzský celek rozhodl čtvrt hodiny před koncem utkání Traoré. Druhé utkání v Lyonu už bylo zcela z v režii domácích. Po bezbrankové první půli rozmetali ve druhé pětačtyřicetiminutovce ostrovního soupeře góly Traorého, Aouara a Depaye.
 3. Bröndby Kodaň – 2 vítězství ve 2 zápasech (+5 gólů)  Tohle je poměrně čerstvá záležitost z ročníku 2021/22. Dánské Bröndby se ocitlo v základní skupině se Spartou, ale také s Lyonem. Kodaňský celek naprosto pohořel a z šesti zápasů vydoloval pouhé dva body za remízy, přičemž jednou obral o body Letenské. S Lyonem ale v součtu dvou zápasů inkasoval šest gólů prakticky si ani neškrtl. Úvodní duel se hrál ve Francii a po bezbrankovém prvním poločase se domácí rozjeli a ve druhé části hry poslali do sítě tři míče. Postarali se o to Ekambi, který se trefil dvakrát, a Aouar. Druhý zápas na severu Evropy už byl jen formalitou. Dánové šli sice v 50. minutě do vedení, ale obrat zinscenoval dvěma góly Rayan Cherki a skóre završil Islam Slimani.
7
Fotogalerie

Sparta a další nešťastníci. 7 soupeřů, proti kterým zaznamenal Olympique Lyon nejvíc výher v Evropské lize

Evropské pohárové soutěže se v aktuálním ročníku musejí obejít bez francouzského Lyonu. Slavný klub skončil v minulé sezoně Ligue 1 až na sedmé pozici a v té současné to na návrat na kontinentální scénu také nevypadá, protože Olympique bojuje o záchranu v elitní lize. Fanoušci tak mohou na lepší časy jen vzpomínat.

Sedmkrát vyhrál Olympique Lyon francouzskou ligu, řadu dalších trofejí získal v domácích pohárových soutěžích. Na evropské scéně se dvakrát propracoval do semifinále Ligy mistrů a jednou se dostal mezi čtyři nejlepší v Poháru vítězů pohárů a v EVropské lize. Právě na tuto soutěž jsme si trochu posvítili. V následujících kapitolách najdete sedm soků, se kterými uhrál Lyon v Evropské lize nejvíc vítězství. Do tohoto výčtu nepočítáme utkání z kvalifikační fáze ani z Poháru UEFA, jenž byl předchůdcem Evropské ligy.

Pokračování 2 / 8

Lyon a Bilbao na sebe narazily v Evropské lize v sezoně 2012/13. Francouzský celek se střetl s Athletikem v základní skupině nejprve na domácím stadionu, kde před 30 tisíci diváky vydřel výhru 2:1. Skóre zápasu otevřel přesnou hlavičkou Lisandro López a dlouho to vypadalo, že půjde o jedinou trefu. V 79. minutě však srovnal Ibai Gómez. Domácí však přesto vybojovali tři body, když čtyři minuty před koncem utkání strhl vítězství na stranu Lyonu Jimmy Briand.

V odvetě na španělské půdě viděli fanoušci pořádné drama. Hosté sice po poločase vedli 2:0 po zásazích Gomise a Gourcuffa, ale Bilbao na začátku druhé půle dokázalo srovnat. Postupovou pojistku pro Lyon zařídil v 63. minutě Alexandre Lacazette.

Pokračování 3 / 8

5. - 6. Villarreal – 2 vítězství ve 2 zápasech (+3 góly)

Villarreal a Lyon svedl dohromady los prvního kola vyřazovací fáze Evropské ligy v sezoně 2017/18. Španělský celek postoupil do play-off z prvního místa ve skupině A, v níž za sebou nechal i pražskou Slavii, Olympique postoupil z druhé příčky ze skupiny E, kterou vyhrála Atalanta Bergamo.

První střetnutí se odehrálo v Lyonu a domácí v něm rázně nakročili do osmifinále soutěže. Díky brankám Ndombélého, Díaze a Depaye vyhráli před téměř 47 tisíci diváky 3:1. Odvetné utkání na Pyrenejském poloostrově bylo dlouho vyrovnané a rozhodla jej nakonec jediná trefa, o kterou se postaral pět minut před koncem Traoré. Olympique v dalším kole narazil na CSKA Moskva a byl překvapivě vyřazen.

Pokračování 4 / 8

5. – 6. Hapoel Ironi Kirjat Šmona – 2 vítězství ve 2 zápasech (+3 góly)

V divokou přestřelku se změnilo úvodní setkání celku Kirjat Šmona s Olympiquem Lyon ve skupinové fázi Evropské ligy v sezoně 2012/13. Na izraelské půdě vidělo pět tisíc diváků sedm branek.

Hosté vedli po úvodním dějství už 3:1, ale domácí celek dokázal ve druhé půli srovnat a sahal po třech bodech, jenže v 92. minutě přišel i o ten jediný, který mohl mít za remízu, když hlavou rozhodl o výhře Lyonu Fofana, pro něhož šlo o druhý gól v utkání. Odvetu ve Francii vidělo 29 tisíc fanoušků, kteří sledovali, jak si domácí jdou cílevědomě pro vítězství. V 15. minutě otevřel skóre hlavičkou Sarr a pojistku přidal ve druhé půli Benzia.

Pokračování 5 / 8

4. Everton – 2 vítězství ve 2 zápasech (+4 góly)

V sezoně 2017/18 ještě zůstaneme. Lyon tehdy ve skupině narazil na anglický Everton a především díky dvěma výhrám nad tímto protivníkem postoupil dál, protože jinak už dokázal porazit jen jednou kyperský Apollon Limassol.

V prvním střetnutí šli v Anglii do vedení hosté už v šesté minutě brankou Fekira, na kterou ve druhém poločase reagoval Ashley Williams, ale o zisku tří bodů pro francouzský celek rozhodl čtvrt hodiny před koncem utkání Traoré. Druhé utkání v Lyonu už bylo zcela z v režii domácích. Po bezbrankové první půli rozmetali ve druhé pětačtyřicetiminutovce ostrovního soupeře góly Traorého, Aouara a Depaye.

Pokračování 6 / 8

3. Bröndby Kodaň – 2 vítězství ve 2 zápasech (+5 gólů)

Tohle je poměrně čerstvá záležitost z ročníku 2021/22. Dánské Bröndby se ocitlo v základní skupině se Spartou, ale také s Lyonem. Kodaňský celek naprosto pohořel a z šesti zápasů vydoloval pouhé dva body za remízy, přičemž jednou obral o body Letenské. S Lyonem ale v součtu dvou zápasů inkasoval šest gólů prakticky si ani neškrtl.

Úvodní duel se hrál ve Francii a po bezbrankovém prvním poločase se domácí rozjeli a ve druhé části hry poslali do sítě tři míče. Postarali se o to Ekambi, který se trefil dvakrát, a Aouar. Druhý zápas na severu Evropy už byl jen formalitou. Dánové šli sice v 50. minutě do vedení, ale obrat zinscenoval dvěma góly Rayan Cherki a skóre završil Islam Slimani.

Pokračování 7 / 8

2. AZ Alkmaar – 2 vítězství ve 2 zápasech (+9 gólů)

Na konec v Evropské lize v sezoně 2016/17 by fanoušci nizozemského Alkmaaru nejraději navždy zapomněli a vymazali dvojutkání s Lyonem z historie. Oba týmy na sebe narazily v prvním kole play-off. Olympique se tam dostal jako vyřazený celek ze skupinové fáze Ligy mistrů, kde skončil ve skupině jako třetí za Juventusem a Sevillou, Alkmaar si vybojoval účast v jarní části díky druhému místu ve skupině Evropské ligy, kde skončil za Petrohradem.

Úvodní duel na holandské půdě už prakticky rozhodl o postupujícím do osmifinále druhé nejvýznamnější kontinentální fotbalové soutěže. Po poločase vedli hosté po gólech Tousarta a Lacazetteho 2:0 a ve druhé pětačtyřicetiminutovce přidali další dvě přesné trefy. Domácí pouze korigovali na 1:4.

O týden později na Groupama Stadium pak Olympique před 25 tisíci diváky smetl holandský mančaft výsledkem 7:1, přičemž hattrickem se blýskl Nabil Fekir. Lyon pak v soutěži přes AS Řím a Besiktas došel až do finále, kde však Alkmaar pomstil jiný klub z holandské ligy – Ajax Amsterdam, který v součtu dvou zápasů vyhrál 5:4.

Pokračování 8 / 8

1. Sparta Praha – 3 vítězství a 1 remíza ve 4 zápasech (+5 gólů)

S žádným jiným mužstvem nesehrál Lyon v Evropské lize víc zápasů než se  Spartou. A francouzský klub si na pražského soupeře rozhodně nemůže stěžovat.

Poprvé na sebe tito protivníci narazili v ročníku 2012/13 ve skupinové fázi. Úvodní duel v Lyonu vyhráli domácí díky brankám Gomise a Lópeze. V závěru korigoval na konečných 2:1 pro Olympique Ladislav Krejčí. V odvetě na Letné se pak zrodila remíza 1:1. Hosté šli na začátku druhé půle do vedení gólem Benzii a remízu zajistila levačka Josefa Hušbauera.

Podruhé se oba soupeři střetli v ročníku 2021/22 a bylo to znovu v základní skupině. Tentokrát začínala doma Sparta a i když vedla po 19 minutách už 2:0 po gólech Haraslína, ve druhém dějství si nechala nepochopitelně nasázet čtyři góly. Konečnou porážku 3:4 mírnil až v nastavěném čase Ladislav Krejčí. Odveta ve Francii pak byla jednoznačnou záležitostí ve prospěch Lyonu, který před 34 tisíci diváky dvěma góly Slimaniho a trefou Ekambiho v nastaveném čase vynuloval Pražany výsledkem 3:0.