Brankář: Henrik Lundqvist (New York Rangers) - 37 let  Zlatý a stříbrný olympijský medailista a držitel Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře v NHL z roku 2012 byl jedním z důvodů, proč newyorští Rangers prošli v roce 2014 až do finále Stanley Cupu. Je docela nepochopitelné, že takový hráč byl v draftu roku 2000 vybrán až jako 205. v celkovém pořadí. Když v sezoně 2005/06 v NHL debutoval, dokázal vychytat z 53 zápasů 30 vítězství a pomohl Jezdcům poprvé od roku 1997 do vyřazovacích bojů. V očích fanoušků New Yorku Rangers je vedle Marka Messiera a Briana Leetche nejvýraznější personou v historii klubu. Dres s jeho číslem bude jednou bezpochyby viset pod stropem Madison Square Garden. Profimedia.cz
 Obránce: Zdeno Chára (Boston Bruins) - 42 let  Kdyby jen skauti v roce 1996 tušili, že nejlepším mladíkem, po němž mohou sáhnout, je slovenský obr Zdeno Chára. Jenže nikdo z nich neměl dost představivosti nebo předvídavosti, a tak se nadaný bek dostal na řadu až jako šestapadesátý, když si ho vybrali Ostrované z New Yorku, kde také strávil tři úvodní sezony v NHL. V červnu roku 2001 se však lidé, zodpovědní za složení týmu Islanders, museli zbláznit. Dopustili totiž, aby z klubu Chára odešel. Tehdy čtyřiadvacetiletý bek byl vyměněn do Ottawy. Po trejdu se Chára vyprofiloval v jednoho z nejlepších a nejvytíženějších obránců v NHL. Pak zamířil do Bostonu, kde pomohl v roce 2011 vybojovat Stanley Cup. Zdeno je i ve 42 letech jedním z nejuznávanějších obránců v NHL. Loni v létě prodloužil smlouvu v Bostonu do konce aktuální sezony. Profimedia.cz
 Obránce: Mark Giordano (Calgary Flames) - 36 let  Kanaďan Mark Giordano býval dlouho jedním z nejméně doceněných obránců v NHL. Pro Calgary však odvádí už od roku 2006 obrovské penzum skvělé práce a nyní je už sedmým rokem kapitánem týmu. V minulé sezoně měl po 78 odehraných zápasech na kontě 74 bodů (17+57) a zcela zaslouženě získal Norris Trophy pro nejlepšího zadáka soutěže. I když v aktuální sezoně není tak produktivní jako loni, i v 36 letech je nebývale platným hráčem. Smlouvu v klubu má podepsanou do konce ročníku 2021/22. Profimedia.cz
 Pravé křídlo: Jason Spezza (Toronto Maple Leafs) - 36 let  Po pěti letech v Dallasu změnil letos v létě Jason Spezza povětří a vydal se na sever do své domoviny. Mistr světa z roku 2015 a svého času jeden z nejlepších hráčů v NHL měl v tu chvíli za sebou dvě nepovedené sezony. V texaském klubu pobíral luxusní plat, za který však neodváděl adekvátní výkony. Jako volný hráč ve veteránském věku si však stále mohl vybírat z nových nabídek, byť už musel hodně slevit ze mzdových nároků. Nakonec se upsal na rok Torontu za 700 tisíc dolarů a za tyto peníze odvádí slušné služby. V dresu Maple Leafs sice nastupuje jako centr třetí formace, ale my jsme ho v tomto výběru zařadili na pravé křídlo, kde může bez problémů alternovat. Profimedia.cz
7
Fotogalerie

Mají dohromady 231 let! Toto je nejlepší nejstarší pětka s brankářem v NHL

NHL v minulých letech zažila nástup dravého mládí. Jména jako Connor McDavid, Auston Matthews, David Pastrňák či Patrick Laine budeme nejspíš slýchat stále častěji. Na druhé straně válí v nejslavnější hokejové soutěži na světě také řada nesmírně kvalitních veteránů. Z těch nejlepších by se dala poskládat vynikající pětka i s brankářem.

slide-nejstarší pětka v NHL.jpg

Hokejisté, kteří mají 36 let a víc, jsou už velezkušenými matadory, kteří prošli bezpočtem bojů a leccos mají za sebou. Někteří z nich si stále drží vysokou výkonnost a ve svých týmech patří k oporám. Napříč celou NHL bychom z takových borců mohli i v aktuální sezoně poskládat docela silný mančaft.

Jak by vypadala jeho elitní pětka s brankářem, na to odpovídají následující kapitoly. Prozradíme, že by měla dohromady 231 let a průměrný věk 38,5 roku.

Pokračování 2 / 7

Brankář: Henrik Lundqvist (New York Rangers)

Henrik Lundqvist1.jpg

Věk: 37 let
Bilance v sezoně 2019/20: 23 zápasů – průměr 3,05 inkasovaných branek na zápas, 91,1 % úspěšných zásahů
Plat v sezoně 2019/20: 7 milionů dolarů

O Henriku Lundqvistovi se říká, že je nejlépe vypadajícím mužem v NHL. Kromě toho je také jedním z těch nejobratnějších a nejšikovnějších, díky čemuž patří mezi nejlepší gólmany. Tomu také odpovídá i jeho roční gáže.

Zlatý a stříbrný olympijský medailista a držitel Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře v NHL z roku 2012 byl jedním z důvodů, proč newyorští Rangers prošli v roce 2014 až do finále Stanley Cupu. Je docela nepochopitelné, že takový hráč byl v draftu roku 2000 vybrán až jako 205. v celkovém pořadí.

Když v sezoně 2005/06 v NHL debutoval, dokázal vychytat z 53 zápasů 30 vítězství a pomohl Jezdcům poprvé od roku 1997 do vyřazovacích bojů. V očích fanoušků New Yorku Rangers je vedle Marka Messiera a Briana Leetche nejvýraznější personou v historii klubu. Dres s jeho číslem bude jednou bezpochyby viset pod stropem Madison Square Garden.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

Obránce: Zdeno Chára (Boston Bruins)

Zdeno Chára (Boston Bruins).jpg

Věk: 42 let
Bilance v sezoně 2019/20: 40 zápasů – 13 bodů (5+8)
Plat v sezoně 2018/19: 2 miliony dolarů

Kdyby jen skauti v roce 1996 tušili, že nejlepším mladíkem, po němž mohou sáhnout, je slovenský obr Zdeno Chára. Jenže nikdo z nich neměl dost představivosti nebo předvídavosti, a tak se nadaný bek dostal na řadu až jako šestapadesátý, když si ho vybrali Ostrované z New Yorku, kde také strávil tři úvodní sezony v NHL.

V červnu roku 2001 se však lidé, zodpovědní za složení týmu Islanders, museli zbláznit. Dopustili totiž, aby z klubu Chára odešel. Tehdy čtyřiadvacetiletý bek byl vyměněn do Ottawy spolu s Billem Muckaltem. Současně klub pustil Senátorům výběr v prvním kole draftu.

Opačným směrem putoval ruský útočník Alexej Jašin, jenž byl tehdy zkušeným a uznávaným hráčem. Po trejdu se Chára vyprofiloval v jednoho z nejlepších a nejvytíženějších obránců v NHL, který trávil na ledě v průměru 25 minut za zápas a ještě v minulé sezoně byl s téměř 23 minutami na čele této klubové statistiky. V Ottawě strávil čtyři sezony, odehrál 299 utkání a připsal si do statistik 146 bodů, pak zamířil do Bostonu, kde pomohl v roce 2011 vybojovat Stanley Cup.

Chárova „pracovní“ morálka je v NHL legendární. Údajně má svou vlastní sadu klíčů, aby se kdykoli mohl dostat na led v Bostonu a trénovat podle libosti. Slovenský obr je navzdory své výšce, hmotnosti a věku překvapivě obratný. Na každou jeho hokejku padnou přibližně dva vzrostlé stromy (to je vtip, samozřejmě).

Když Bruins podepsali v roce 2006 s Chárou smlouvu, udělali jedno z nejlepších rozhodnutí v historii klubu. Zdeno je i ve 42 letech jedním z nejuznávanějších obránců v NHL. Loni v létě prodloužil smlouvu v Bostonu do konce aktuální sezony.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

Obránce: Mark Giordano (Calgary Flames)

Mark Giordano.jpg

Věk: 36 let
Bilance v sezoně 2019/20: 42 zápasů – 19 bodů (4+15)
Plat v sezoně 2018/19: 6,75 milionu dolarů

Kanaďan Mark Giordano býval dlouho jedním z nejméně doceněných obránců v NHL. Pro Calgary však odvádí už od roku 2006 obrovské penzum skvělé práce a nyní je už sedmým rokem kapitánem týmu. V minulé sezoně měl po 78 odehraných zápasech na kontě 74 bodů (17+57) a zcela zaslouženě získal Norris Trophy pro nejlepšího zadáka soutěže.

I když v aktuální sezoně není tak produktivní jako loni, i v 36 letech je nebývale platným hráčem. Smlouvu v klubu má podepsanou do konce ročníku 2021/22.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

Pravé křídlo: Jason Spezza (Toronto Maple Leafs)

Jason Spezza-Toronto.jpg

Věk: 36 let
Bilance v sezoně 2019/20: 29 zápasů – 15 bodů (5+10)
Plat v sezoně 2018/19: 700 tisíc dolarů

Po pěti letech v Dallasu změnil letos v létě Jason Spezza povětří a vydal se na sever do své domoviny. Mistr světa z roku 2015 a svého času jeden z nejlepších hráčů v NHL měl v tu chvíli za sebou dvě nepovedené sezony.

V texaském klubu pobíral luxusní plat, za který však neodváděl adekvátní výkony. Jako volný hráč ve veteránském věku si však stále mohl vybírat z nových nabídek, byť už musel hodně slevit ze mzdových nároků. Nakonec se upsal na rok Torontu za 700 tisíc dolarů a za tyto peníze odvádí slušné služby. V dresu Maple Leafs sice nastupuje jako centr třetí formace, ale my jsme ho v tomto výběru zařadili na pravé křídlo, kde může bez problémů alternovat.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

Centr: Joe Thornton (San Jose Sharks)

Joe Thornton1.jpg

Věk: 40 let
Bilance v sezoně 2019/20: 41 zápasů – 15 bodů (1+14)
Plat v sezoně 2018/19: 2 miliony dolarů

Čtyřicetiletý Joe Thornton není jen legendou NHL, ale také klubu San Jose Sharks, kde působí od roku 2005, kdy byl do Kalifornie vytrejdován za tři hráče (Marco Sturm, Wayne Primeau Brad Stuart) z Bostonu. Pro Bruins to byl jeden z nejhorších obchodů v dějinách klubu, pro Sharks možná nejlepší. Od té doby se totiž Thornton stal jedním z nejvlivnějších hráčů v klubové historii.

Kvůli urostlé postavě a metrákové hmotnosti dostal přezdívku „Jumbo“, která skvěle sedí také k jeho hernímu stylu. Když se rozjel s pukem směrem k brance soupeře, málokdo ho dokázal zastavit. Obrovsky silný býval především při hře u mantinelů. Jeho velkou předností bývala vyrovnanost výkonů, jenže přibývající léta už na něm zanechala stopu. V létě se dlouho spekulovalo, zda bude ještě hrát, nebo si prodlouží o rok kariéru. On nakonec podepsal na jednu sezonu Žralokům za plat dvou milionů dolarů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Levé křídlo: Patrick Marleau (San Jose Sharks)

Patrick Marleau3.jpg

Věk: 40 let
Bilance v sezoně 2019/20: 37 zápasů – 14 bodů (7+7)
Plat v sezoně 2018/19: 700 tisíc dolarů

Kanadský útočník Patrick Marleau strávil prakticky celou kariéru, která dosud čítá 22 sezon, v San Jose a je legendou Sharks. Marleau je hráčem, který v dresu se žralokem na prsou odehrál nejvíc zápasů (1529), nastřílel nejvíc branek (515), zaznamenal nejvíc bodů (1096) a stačil překonat skoro dvě desítky historických klubových rekordů.

Jeho přezdívka by mohla znít „Mr. Konzistence“. Jen málokterý hokejista si udržel v průběhu celé kariéry tak vyrovnanou výkonnost jako Marleau. V základní části soutěže nikdy neodehrál během sezony méně než 74 zápasů. V jedenácti ročnících se dostal nad hranici 50 bodů, třikrát nad 70 bodů a jednou nad osmdesát.

Uplynulé dvě sezony strávil v Torontu, ale v létě ho získala Carolina, která ho ale nedlouho poté vyplatila ze smlouvy. Okamžitě se začalo mluvit o jeho možném návratu do San Jose, což se také stalo.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud