3. – 4. Sergej Bobrovskij (Rusko, Florida Panthers) – 12 milionů dolarů  Bobrovskij je jedním z hráčů, který nikdy neprošel draftem. Flyers ukořistili talentovaného brankáře z Metallurgu Novokuzněck, v jehož dresu zářil v KHL. Mladý Rus hned v prvním ročníku v NHL odchytal 54 zápasů a byl jedničkou mezi tyčemi, ale vyřazovací boje se mu moc nepovedly. V dalším roce kleslo jeho vytížení na polovinu a po sezoně byl vyměněn za tři výběry v draftu do Columbusu. V novém působišti se Bobrovského talent rozzářil naplno a stal je jednou z největších hvězd v zámořských brankovištích. Jako superhvězda podepsal v roce 2018 lukrativní sedmiletou smlouvu na Floridě, kde věřili, že si na dlouhou dobu zajistili jistotu a kvalitu mezi tyčemi. První dvě sezony v dresu Panthers ale ukázaly, že výkonnost ruského gólmana jde setrvale dolů a na báječné časy z Columbusu může jen vzpomínat.
 3. – 4. Nikita Kučerov (Rusko, Tampa Bay Lightning) – 12 milionů dolarů  Ruský útočník Tampy Bay LIghtning Nikita Kučerov už získal Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče základní části NHL i Hart Trophy pro nejužitečnějšího hokejistu a Ted Lindsay Award. A také dvakrát pomohl vybojovat Bleskům Stanley Cup. Osmadvacetiletý borec patří už několik let k nejzářivějším hvězdám elitní zámořské ligy. Ve floridském klubu dobře věděli, že osmiletá smlouva, která mu až do roku 2027 zajistí průměrný roční příjem ve výši 9,5 milionu dolarů, je skvělou investicí do budoucnosti. V nadcházející sezoně mu přistane na účtu 12 milionů dolarů a nejspíše to budou opět velmi dobře vynaložené peníze. Profimedia.cz
 2. Artěmij Panarin (Rusko, New York Rangers) – 13 milionů dolarů  Ruský útočník Artěmij Panarin zazářil v NHL hned ve své premiérové sezoně 2015/16 a válel v ní jako ostřílený mazák. Ne náhodou získal Calder Trophy pro nejlepšího nováčka soutěže. Mladý ruský dravec těžil z toho, že naskakoval na led vedle fenomenálního Patricka Kanea. Ti dva si spolu náramně rozuměli. Tehdy hrál Panarin ještě za směšné peníze, takže si v Chicagu mohli spokojeně mnout ruce, protože jeho výkony mnohonásobně předčily i ta nejoptimističtější očekávání. Po dvou letech v Chicagu zářil dvě sezony v Columbusu a nyní ho čeká třetí rok v dresu New Yorku Rangers. Patří mezi největší persony ligy a zároveň je také jedním z nejlépe placených hráčů. S klubem má podepsanou smlouvu do roku 2026, která mu vynese v příštím ročníku 13 milionů dolarů. Profimedia.cz
 1. Erik Karlsson (Švédsko, San Jose Sharks) – 14,5 milionu dolarů  Erik Karlsson dlouho patřil mezi nejproduktivnější beky soutěže. Dvakrát už získal Norris Trophy pro nejlepšího zadáka v NHL. Experti tvrdili, že je jedním z nejúžasnějších ofenzivních obránců na světě a čísla jim dávala za pravdu. V roce 2018 se po devíti letech, z nichž čtyři poslední zastával funkci kapitána, rozloučil s Ottawou a zamířil do San Jose, kde má podepsaný kontrakt do roku 2027. V dresu Sharks však šla jeho produktivita znatelně dolů a bilance v +/- bodování z posledních dvou sezon je téměř hrůzostrašná. Karlsson má ve smlouvě doložku o nemožnosti trejdu, pokud s ním nebude souhlasit, takže kluboví manažeři si zřejmě budou ještě šest let nervózně kousat nehty a doufat, že švédský bek nalezne někdejší formu. Profimedia.cz
5
Fotogalerie

Pracháči! 5 evropských hokejistů, kteří si v nadcházející sezoně NHL vydělají nejvíc peněz

Kanaďané - společně s hráči Spojených států - tvoří základní kostry všech týmů v NHL. Mezi nejštědřeji placené boháče v prestižní zámořské lize se však řadí i nemálo Evropanů.

Hokejisté z Evropy už dávno nejsou v NHL jen do počtu. Borci ze starého kontinentu zastávají v zámořských týmech důležité role, a často jsou za ně královsky placeni. Jména pěti nejlépe vydělávajících evropských hráčů v příštím ročníku NHL najdete v následujících kapitolách. Tento žebříček se může do startu sezony ještě změnit.

Pokračování 2 / 6

5. Andrej Vasilevskij (Rusko, Tampa Bay Lightning) – 11 milionů dolarů

Andrej Vasilevskij.jpg

Po skvělých výkonech, které předváděl na juniorské úrovni, si ruský brankář Andrej Vasilevskij vybojoval v sezoně 2013/14 místo jedničky v brance celku Salavat Ufa. 190 centimetrů vysokého mladíka si už ale v roce 2012 vybrala jako devatenáctého hráče v draftu Tampa Bay a tamní skauti nadaného brankáře bedlivě sledovali i během jeho angažmá v KHL. A mohli z něho mít radost, takže po sezoně 2013/14 mu nabídli smlouvu a mladý Rus si ve svém premiérovém ročníku v NHL zachytal v 16 zápasech.

V další sezoně dostal šancí ještě víc a odchytal 24 střetnutí. S úspěšností zákroků 91 % a průměrem 2,76 inkasovaných gólů na zápas se rozhodně ukázal v dobrém světle, i tak ale mnohé fanoušky překvapilo, když v sezoně 2016/17 vystrnadil z branky Bena Bishopa a zaujal post gólmanské jedničky. Nyní už je nejzářivější brankářskou hvězdou v NHL. V ročníku 2018/19 získal Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana soutěže a loni i letos přivedl Tampu Bay ke Stanley Cupu. Vasilevskij si v uplynulém ročníku vydělal 12 milionů dolarů, v tom příštím to bude o jeden milion méně a bude druhým nejlépe placeným brankářem v NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

3. – 4. Sergej Bobrovskij (Rusko, Florida Panthers) – 12 milionů dolarů

Sergej Bobrovskij-Florida1.jpg

Když Sergej Bobrovskij získal v roce 2013 v dresu Columbusu Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře soutěže, museli si asi manažeři Philadelphie rvát vlasy z hlavy. A když to samé zvládl ještě o čtyři léta později, asi jen smutně kroutili holými lebkami, jak mohli dopustit, aby v roce 2012 odešel z klubu.

Bobrovskij je jedním z hráčů, který nikdy neprošel draftem. Flyers ukořistili talentovaného brankáře z Metallurgu Novokuzněck, v jehož dresu zářil v KHL. Mladý Rus hned v prvním ročníku v NHL odchytal 54 zápasů a byl jedničkou mezi tyčemi, ale vyřazovací boje se mu moc nepovedly. V dalším roce kleslo jeho vytížení na polovinu a po sezoně byl vyměněn za tři výběry v draftu do Columbusu. V novém působišti se Bobrovského talent rozzářil naplno a stal je jednou z největších hvězd v zámořských brankovištích.

Jako superhvězda podepsal v roce 2018 lukrativní sedmiletou smlouvu na Floridě, kde věřili, že si na dlouhou dobu zajistili jistotu a kvalitu mezi tyčemi. První dvě sezony v dresu Panthers ale ukázaly, že výkonnost ruského gólmana jde setrvale dolů a na báječné časy z Columbusu může jen vzpomínat. Manažeři teď mají z jeho kontraktu jistě mnohem hlubší vrásky na čele, než ve chvíli, kdy Bobrovského přivedli do klubu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

3. – 4. Nikita Kučerov (Rusko, Tampa Bay Lightning) – 12 milionů dolarů

Nikita Kučerov.jpg

Ruský útočník Tampy Bay LIghtning Nikita Kučerov už získal Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče základní části NHL i Hart Trophy pro nejužitečnějšího hokejistu a Ted Lindsay Award. A také dvakrát pomohl vybojovat Bleskům Stanley Cup. Osmadvacetiletý borec patří už několik let k nejzářivějším hvězdám elitní zámořské ligy.

Ve floridském klubu dobře věděli, že osmiletá smlouva, která mu až do roku 2027 zajistí průměrný roční příjem ve výši 9,5 milionu dolarů, je skvělou investicí do budoucnosti. V nadcházející sezoně mu přistane na účtu 12 milionů dolarů a nejspíše to budou opět velmi dobře vynaložené peníze.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

2. Artěmij Panarin (Rusko, New York Rangers) – 13 milionů dolarů

Artěmij Panarin-NY Rangers1.jpg

Ruský útočník Artěmij Panarin zazářil v NHL hned ve své premiérové sezoně 2015/16 a válel v ní jako ostřílený mazák. Ne náhodou získal Calder Trophy pro nejlepšího nováčka soutěže. Mladý ruský dravec těžil z toho, že naskakoval na led vedle fenomenálního Patricka Kanea. Ti dva si spolu náramně rozuměli.

Tehdy hrál Panarin ještě za směšné peníze, takže si v Chicagu mohli spokojeně mnout ruce, protože jeho výkony mnohonásobně předčily i ta nejoptimističtější očekávání. Po dvou letech v Chicagu zářil dvě sezony v Columbusu a nyní ho čeká třetí rok v dresu New Yorku Rangers. Patří mezi největší persony ligy a zároveň je také jedním z nejlépe placených hráčů. S klubem má podepsanou smlouvu do roku 2026, která mu vynese v příštím ročníku 13 milionů dolarů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

1. Erik Karlsson (Švédsko, San Jose Sharks) – 14,5 milionu dolarů

Erik Karlsson-San Jose1.jpg

Obránce Erik Karlsson umí řídit hru, skvěle bruslí a je nesmírně kreativní. Během prvních tří sezon v NHL nasbíral 149 kanadských bodů. Jen jeden švédský bek měl v minulosti tak famózní nástup do soutěže – Nicklas Lidström. Víc asi není třeba dodávat.

Karlsson dlouho patřil mezi nejproduktivnější beky soutěže. Dvakrát už získal Norris Trophy pro nejlepšího zadáka v NHL. Experti tvrdili, že je jedním z nejúžasnějších ofenzivních obránců na světě a čísla jim dávala za pravdu.

V roce 2018 se po devíti letech, z nichž čtyři poslední zastával funkci kapitána, rozloučil s Ottawou a zamířil do San Jose, kde má podepsaný kontrakt do roku 2027. V dresu Sharks však šla jeho produktivita znatelně dolů a bilance v +/- bodování z posledních dvou sezon je téměř hrůzostrašná. Karlsson má ve smlouvě doložku o nemožnosti trejdu, pokud s ním nebude souhlasit, takže kluboví manažeři si zřejmě budou ještě šest let nervózně kousat nehty a doufat, že švédský bek nalezne někdejší formu.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud