5. Lukas Dragicevic (Kanada)  Lukas Dragicevic je Kanaďan s chorvatskými předky. Za sebou má dvě parádní sezony v juniorské lize WHL v dresu celku Tri-City Americans. Především nedávno skončený ročník se mu mimořádně povedl – v 68 zápasech posbíral 75 bodů za 15 branek a 60 asistencí. Na mezinárodní scéně se zatím objevil dvakrát na mistrovství světa hráčů do 18 let a jednou pomohl výběru javorového listu k bronzovým medailím.
 4. Dmitrij Simašev (Rusko)  Někteří odborníci na mladé talenty soudí, že by se Dmitrij Simašev mohl objevit mezi elitní desítkou draftu, pravděpodobnější však je, že půjde na řadu o něco později. Urostlý, skoro dvoumetrová pořez, má skvělé fyzické předpoklady na NHL. Simašev se v současném ročníku poprvé objevil v KHL, kde v barvách Jaroslavle odehrál 18 utkání. Lokomotiv si šikovného zadáka smluvně pojistil do roku 2025.
 3. Michail Guljajev (Rusko)  V prvním kole letošního draftu by neměl chybět ruský zadák Michail Guljajev. Čerstvě osmnáctiletý talent je typem moderního ofenzivního beka, jehož předností není urostlá postava, ale rychlost, obratnost a kreativní myšlení. Guljajev je odchvancem Novosibirsku, odkud si ho v patnácti letech stáhl Omsk, kde od té doby působí. V ročníku 2022/23 si odbyl debut mezi dospělými v KHL, kde odehrál 13 utkání a zaznamenal jeden bod za asistenci. Smlouvu s Avangardem má podepsanou do roku 2025, ale není vyloučeno, že po draftu by mohl vyrazit na zkušenou do zámoří.
 2. David Reinbacher (Rakousko)  V sestavě rakouského výběru na právě probíhajícím mistrovství světa dospělých najdete také osmnáctiletého zadáka Davida Reinbachera. Jde o jeden z nejvýraznějších rakouských hokejových talentů posledních let. Jeho výkonnostní růst bezpochyby urychlil fakt, že se velmi záhy přesunul do Švýcarska, kde hraje dosud. Od roku 2018, tedy od 14 let, je hráčem Klotenu. V minulém ročníku pomohl mužstvu dospělých do nejvyšší soutěže, v níž v aktuální sezoně odehrál 46 utkání a posbíral 22 bodů (3+19). Další dva body si zapsal do statistik ve třech zápasech play-off. Šikovný a kreativní zadák by měl podle předpokladů skautů patřit v letošním draftu NHL k velmi žádanému zboží.
6
Fotogalerie

Syn bývalé české hvězdy, Rusové i Rakušan. 6 mladých beků, o které se strhne v draftu NHL největší boj

Stále ještě probíhají bitvy o Stanley Cup, ale zájem hokejových fanoušků se už pomalu začíná upínat také k poslednímu červnovému víkendu, kdy se uskuteční draft NHL. Dražba nejtalentovanějších mladých hokejistů z celého světa bude opět zajímavou podívanou.

Už je poměrně jasno o elitní desítce hráčů, které si rozeberou kluby s přednostním právem volby během letošního draftu. Mezi kandidáty je pestrá směsice národností, včetně jednoho Čecha. Všichni borci, o nichž se už nyní mluví a píše, se v budoucnosti mohou stát nejzářivějšími hvězdami NHL.

Nechme však nyní stranou útočníky a zaměřme se pouze na obránce. Jména šesti talentovaných beků, kteří přijdou během výběru na řadu pravděpodobně nejdříve, i důvody, proč jsou nejžádanějšími defenzivními mladými hokejisty světa, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 7

6. Oliver Bonk (Kanada)

Oliver Bonk.jpg

Byť mezi nejžádanějšími obránci v letošním draftu NHL zřejmě nebude figurovat žádný český talent, tuzemský hokej přesto bude mít v tomto ohledu alespoň částečně zastoupení. Už v prvním kole by některý z klubů totiž mohl sáhnout po Oliveru Bonkovi, synovi Radka Bonka - jednoho z nejlepších českých hokejistů v historii NHL.

Bonk senior byl draftován v roce 1994 už jako třetí v celkovém pořadí Ottawou a v NHL pak strávil 14 sezon, během nichž odehrál téměř tisíc utkání a zaznamenal skoro 500 bodů. Draftem prošel také Oliverův bratranec, jímž je brankář Patrik Bartošák, kterého si vybralo v roce 2013 Los Angeles.

Bonk junior má za sebou dvě sezony v soutěži OHL. V ročníku 2022/23 na sebe upozornil v dresu klubu London Knights velmi slušnou produktivitou, když v 67 zápasech nastřádal do statistik 40 bodů (10+30), dalších jedenáct pak přidal v 21 střetnutích play-off. Vysoko v kladných číslech byl také v +/- bodování.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

5. Lukas Dragicevic (Kanada)

Lukas Dragicevic.jpg

Lukas Dragicevic je Kanaďan s chorvatskými předky. Za sebou má dvě parádní sezony v juniorské lize WHL v dresu celku Tri-City Americans. Především nedávno skončený ročník se mu mimořádně povedl – v 68 zápasech posbíral 75 bodů za 15 branek a 60 asistencí. Na mezinárodní scéně se zatím objevil dvakrát na mistrovství světa hráčů do 18 let a jednou pomohl výběru javorového listu k bronzovým medailím.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

4. Dmitrij Simašev (Rusko)

Simašev.jpg

Někteří odborníci na mladé talenty soudí, že by se Dmitrij Simašev mohl objevit mezi elitní desítkou draftu, pravděpodobnější však je, že půjde na řadu o něco později. Urostlý, skoro dvoumetrová pořez, má skvělé fyzické předpoklady na NHL. Simašev se v současném ročníku poprvé objevil v KHL, kde v barvách Jaroslavle odehrál 18 utkání. Lokomotiv si šikovného zadáka smluvně pojistil do roku 2025.

Pokračování 5 / 7

3. Michail Guljajev (Rusko)

Guljajev.jpg

V prvním kole letošního draftu by neměl chybět ruský zadák Michail Guljajev. Čerstvě osmnáctiletý talent je typem moderního ofenzivního beka, jehož předností není urostlá postava, ale rychlost, obratnost a kreativní myšlení.

Guljajev je odchvancem Novosibirsku, odkud si ho v patnácti letech stáhl Omsk, kde od té doby působí. V ročníku 2022/23 si odbyl debut mezi dospělými v KHL, kde odehrál 13 utkání a zaznamenal jeden bod za asistenci. Smlouvu s Avangardem má podepsanou do roku 2025, ale není vyloučeno, že po draftu by mohl vyrazit na zkušenou do zámoří.

Pokračování 6 / 7

2. David Reinbacher (Rakousko)

David Reinbacher.jpg

V sestavě rakouského výběru na právě probíhajícím mistrovství světa dospělých najdete také osmnáctiletého zadáka Davida Reinbachera. Jde o jeden z nejvýraznějších rakouských hokejových talentů posledních let. Jeho výkonnostní růst bezpochyby urychlil fakt, že se velmi záhy přesunul do Švýcarska, kde hraje dosud. Od roku 2018, tedy od 14 let, je hráčem Klotenu.

V minulém ročníku pomohl mužstvu dospělých do nejvyšší soutěže, v níž v aktuální sezoně odehrál 46 utkání a posbíral 22 bodů (3+19). Další dva body si zapsal do statistik ve třech zápasech play-off. Šikovný a kreativní zadák by měl podle předpokladů skautů patřit v letošním draftu NHL k velmi žádanému zboží.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

1. Axel Sandin Pellikka (Švédsko)

Axel Sandin Pellikka.jpg

Nejvýše postaveným obráncem letošního draftu by se měl podle odhadů skautů a expertů stát Švéd Axel Sandin Pellikka. Někteří ho dokonce pasují do elitní desítky, pravděpodobně se však objeví až v té druhé.

Odchovanec a hráč klubu Skelleftea má za sebou první sezonu v nejvyšší švédské lize, v níž odehrál 22 utkání a zaznamenal dva góly a tři nahrávky. Dalších 31 střetnutí si připsal do statistik v juniorské soutěži. Jeho 36 bodů (16+20) pomohlo mužstvu ke stříbrným medailím, byl vyhlášen nejlepším zadákem ligy a zároveň měl na kontě nejvíc gólů mezi obránci. Na mistrovství světa hráčů do 18 let se blýskl 11 body (2+9) v sedmi zápasech, podílel se na zisku stříbra a stal se nejlepším bekem turnaje. Na přelomu roku byl navzdory věku (bylo mu teprve 17 let) členem švédské reprezentace na světovém šampionátu dvacítek.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud